Jak nie poszłam do Camino

Czyli jak to u mnie było gdy zaszłam w ciążę… A było to w 2016 roku.

W dzisiejszym artykule Matki Osteopatki przybliżę Wam to co dzieje się w organizmie przyszłej mamy w pierwszym trymestrze ciąży.


O niektórych rzeczach pewnie już wiesz, niektóre pewnie jeszcze Cię zaskoczą. Na pewno warto wiedzieć, co się z nami mamami dzieje, podczas ciąży.


To ułatwia codzienne funkcjonowanie i powoduje, że mniej nas stresują te sytuacje, choć czasem nie są przyjemne w odczuciu.

Zacznijmy od początku.

img

Jak ja dowiedziałam się o ciąży ?

✓ Na początku zatrułam się wędzonym halibutem.

✓ Potem miałam przemęczenie organizmu związane z nadciągającym urlopem, do którego intensywnie się przygotowywałam. (tak mi się wtedy wydawało 😉 )

Urlop miał być dość intensywny, bo mieliśmy z mężem spełnić nasze marzenie i wyruszyć na pielgrzymkę do Santiago de Compostela (265 km górami w ciągu 11 dni).

Jakie było moje zdziwienie, kiedy po przebiegnięciu 2 km sapałam, łapałam skurcze i prawie zasypiałam na stojąco. A przecież miałam formę życia?

Szala przelała się, kiedy nagle piwo przestało mi smakować, a wręcz sfermentowało w kuflu. To dało mi impuls do sprawdzenia, co się ze mną dzieje …

W tym samym dniu zobaczyłam 2 kreski na teście. I razem z Pawłem ruszyliśmy inną drogą, która już się nie skończy i będzie najbardziej wymagającą pielgrzymką w życiu. Zostaliśmy rodzicami.

Tak się u nas zaczęła przygoda z pierwszym dzieckiem.A teraz przybliżę Wam co się dzieje w ciele kobiety w I trymestrze

Poniżej opiszę jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w I trymestrze,oraz dlaczego, w wielu przypadkach towarzyszy nam w tym czasie, paskudne samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

01.

Skrajne zmęczenie spowodowane licznymi zmianami hormonalnymi.

Od chwili zapłodnienia nie tylko gwałtownie nasila się wydzielanie hormonów dobrze już znanych i obecnych wcześniej. Zaczyna się też produkcja nowych, występujących tylko w ciąży. Ta nagła rewolucja ma na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu i przygotowanie ciała kobiety do porodu.

02.

Drażliwe i opuchnięte piersi na skutek działania estrogenu.

Przed ciążą estrogeny odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych i regulują nasz cykl, stymulując owulację. Po zapłodnieniu przygotowują śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka i podtrzymują ciążę. Estrogeny i progesteron zapoczątkowują zmiany w mięśniu macicy – rozciąganie i przerost tkanek mięśniowych. Dzięki estrogenom macica się powiększa. Więcej jest w niej naczyń krwionośnych, a podczas porodu jej mięsień jest podatny na działanie pobudzającej skurcze oksytocyny. Estrogeny wpływają też na rozwój kanalików mlekowych w piersiach. Dodają przyszłym mamom urody – dzięki nim piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza.

03.

Dolegliwości żołądkowe, z lub bez porannych mdłości.

Ten problem dotyczy 80% wszystkich ciąż. Rozpoczyna się około 4-8 tygodnia, a kończy około 16 tygodnia. Powszechnie uważa się, że nudności i wymioty w ciąży związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej.

Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany od ok. 7 dnia po zapłodnieniu. Odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów koniecznych do utrzymania ciąży, zwłaszcza progesteronu. Gonadotropina powinna występować wyłącznie w ciąży. To właśnie jej obecność w moczu i we krwi wykrywają testy ciążowe. Najwięcej hCG jest w I trymestrze, potem jej stężenie spada. hCG osiąga maksimum w 10–12 tygodniu – jest to też czas, kiedy nudności i wymioty są najbardziej nasilone. Związek z tą dolegliwością mogą mieć też inne hormony, tj. estrogeny, progesteron, prolaktyna. Sporo tego prawda? Jest się po czym źle czuć.

04.

Problemy z zaparciami, zgagą.

Tutaj winowajcami są wspomniane wyżej estrogeny, a także progesteron. Progesteron to żeński hormon płciowy, produkowany przez jajniki już przed ciążą, ale w niewielkich ilościach. Co miesiąc wraz z estrogenami przygotowuje on śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka, a gdy do zapłodnienia nie dochodzi, powoduje złuszczenie śluzówki macicy i jej wydalenie wraz z krwią (czyli miesiączką).

Co innego, gdy jajeczko zostaje zapłodnione – wtedy progesteron jest w swoim żywiole. Dwoi się i troi – to mało powiedziane. Jego poziom wzrasta stukrotnie! Progesteron robi wszystko, by jajo najpierw zagnieździło się w macicy, a potem mogło się tam bezpiecznie rozwijać. Przede wszystkim zapobiega zbyt silnym i przedwczesnym skurczom oraz reguluje funkcjonowanie łożyska.

Progesteron to "hormon prorodzinny" – jego zadaniem jest utrzymanie ciąży.

Ale uwaga - O kobietę się raczej nie troszczy – jest odpowiedzialny za większość ciążowych dolegliwości.

05.

Częsta potrzeba oddawania moczu.

Dlaczego?
Przecież brzuszek jeszcze nie uciska! Podwyższone stężenie progesteronu w organizmie przyszłej mamy rozluźnia mięśnie. Macica stopniowo się powiększa, powodując ucisk i zmniejszenie przestrzeni dla moczu. Staje się bardziej ukrwiona – co powoduje bardziej intensywną pracę nerek. Jest to konieczne ,ponieważ muszą one teraz oczyszczać się z produktów przemiany materii. Zarówno organizm przyszłej mamy, jak i rosnącego w brzuszku maleństwa.

06.

Częste bóle głowy.

Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu niezbędna dla rozwoju twojego maleństwa, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne, ani dla ciebie, ani dla płodu.

07.

Zachcianki lub wstręt do pewnych potraw.

Zachcianki to odpowiedź organizmu przyszłej mamy, na niedobory minerałów i substancji odżywczych. Upodobanie do nietypowych dań i połączeń tłumaczą także procesy przemiany materii, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Ochota na nietypowe dania zmienia się wraz z przebiegiem ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni, kiedy kształtuje się łożysko i wszystkie najważniejsze układy i narządy dziecka, niezbędne składniki pobierane są z organizmu matki. Jeśli dochodzi do niedoborów jakichś minerałów, pojawiają się zachcianki.

Na początku ciąży skierowane są one na konkretne produkty, a wobec innych pojawia się niechęć. Często zdarza się, że ciężarna nie może patrzeć na ulubione dotąd potrawy, czy przebywać w pomieszczeniach nasyconych intensywnymi zapachami. Mogą ją drażnić nawet ulubione perfumy, a zapach świeżo zaparzonej kawy doprowadzać do mdłości.

Często zanim ciąża zostanie rozpoznana, kobieta już odczuwa ogromną niechęć do alkoholu (głównie piwa), herbaty i papierosów.

08.

Huśtawki nastrojów.

I trymestr ciąży - to najbardziej "nastrojowy" okres , w którym dominują skrajne emocje - raz lęk, to znów radość, innym razem smutek, czasem w bardzo krótkim czasie wszystko na raz. Sytuacje, które normalnie ci nie przeszkadzały, teraz nagle są powodem do płaczu. Intensywność tych doznań zależy od struktury osobowości, rodzaju stresu jakiego doświadczasz, zmian hormonalnych w organizmie, oraz emocjonalnego wsparcia jakie otrzymujesz. Dlatego przyszli tatusiowie oraz osoby, które są z najbliższego otoczenia ciężarnej, często mają problem z poradzeniem sobie z tego typu zachowaniami

Prośba do tych z Was, którzy to czytają i są partnerami, lub osobami wspierającymi ciężarne – bądźcie wyrozumiali i wspierajcie ciężarną na każdym etapie.

Jej też nie jest łatwo, z taką huśtawką nastrojów.

Na pocieszenie powiem – to mija 😊

Za te emocjonalne wzloty i upadki jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, a szczególnie: adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. Dużo zależy także od organizmu. Jeśli przed miesiączką przeżywałaś zmiany nastrojów, bardzo prawdopodobne jest, że w czasie ciąży także cię to nie ominie.

09.

Utrata lub przyrost wagi.

Utrata lub przyrost wagi spowodowane działaniem estrogenów, które odpowiedzialne są za obrzęki, czy progesteronu odpowiedzialnego za problemy pochodzące z układu pokarmowego. Dużą rolę odgrywają także wspomniane zachcianki.

Z racji tak licznych dolegliwości, związanych z przystosowaniem się organizmu do stanu jakim jest ciąża, każda z nas zniesie I trymestr inaczej.

Są kobiety, które nie mają żadnych z powyższych objawów (osobiście im zazdroszczę), inne z Was zaliczą cały pakiet dolegliwości przyszłej mamy.

W kolejnym poście napiszę o tym, jakie są możliwości złagodzenia danych objawów.

Może któraś z Was skorzysta z metod opisanych w kolejnym artykule…?

Co już teraz możesz dla Siebie zrobić?

Jeżeli skończysz I trymestr ciąży i lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, przyjdź do Be Active na bezpłatną konsultacje. W gronie naszych specjalistów są fizjoterapeuci i osteopaci zajmujący się praca z kobietami w ciąży. Jest wiele dolegliwości, z którymi pracujemy i możemy skutecznie pomóc.


✓ Jeżeli coś Cię martwi i niepokoi.

✓ Dzidziuś nie ma miejsca.

✓ Spina Ci brzuch.

✓ Lub po prostu boli kręgosłup lub okolica miednicy np. od noszenia Twojego maleństwa.

✓ Pomożemy ulżyć Ci w tych dolegliwościach.


To Jeżeli już odczuwasz, któreś z dolegliwości o których pisałam, możesz od razu umówić się na zabieg z fizjoterapeutą czy osteopatą.

Jeżeli masz do nas zbyt daleko, sprawdź kto w Twojej okolicy zajmuje się kobietami w ciąży. (nie idź na skróty, znajdź kogoś dobrego) Pamiętaj, że nie warto męczyć się niepotrzebnie. Twój organizm potrzebuje pełnej sprawności i spokojnego przejścia przez ciążę.

Wiele dolegliwości bólowych ustępuje lub zmniejsza się zaraz po dobrze zrobionym zabiegu czy masażu dla kobiet w ciąży.

Regularne wizyty w takich gabinetach jak nasze Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active, pozwala zdecydowanie poprawić komfort bycia w ciąży i łagodniejsze przejście przez ten etap.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!

Potrzebujesz pomocy?

Zarejestruj się online jeszcze dzisiaj, na dogodny termin do jednego z naszych specjalistów. Wszystkie osoby zajmujące się pracą z kobietami w ciąży znajdziesz poniżej. A jeżeli potrzebujesz jeszcze się skonsultować w nietypowej sprawie związanej z Twoim stanem. Zadzwoń do naszej recepcji. Pomogą dobrać najlepszego specjalistę od Twojej dolegliwości.

Ściskam Was mocno

Matka OsteopatkaTerapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.