Be Active, ul. Zachodnia 7/5A, 30-350 Kraków
+48 506 337 059
 • img
1

Jak nie poszłam do Camino

W dzisiejszym artykule Przemyśleń Matki Osteopatki przybliżę Wam to co dzieje się w organizmie przyszłej mamy w pierwszym trymestrze ciąży.

Zapraszam do przeczytania artykułu.

Na początku chciałabym zapytać o kilka spraw związanych z początkiem ciąży:

 1. Jak dowiedzieliście się o ciąży?
 2. Jakie pierwsze objawy dopadły Wasz organizm?
 3. Czy długo czekaliście na dwie kreski na teście?
 4. Ja na początku zatrułam się wędzonym halibutem, potem miałam przemęczenie organizmu związane z nadciągającym urlopem do którego intensywnie się przygotowywałam.

Mieliśmy z mężem spełnić nasze marzenie i wyruszyć na pielgrzymkę do Santiago de Compostela (265 km górami w ciągu 11 dni).

Jakie było moje zdziwienie kiedy po przebiegnięciu 2 km sapałam, łapałam skurcze i prawie zasypiałam na stojąco. Szala przelała się kiedy nagle piwo przestało mi smakować, a wręcz sfermentowało w kuflu.

W tym samym dniu zobaczyłam 2 kreski na teście. I razem z Pawłem ruszyliśmy inną drogą, która już się nie skończy i będzie najbardziej wymagającą pielgrzymką w życiu. Poniżej opiszę jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w I trymestrze? I dlaczego w wielu przypadkach towarzyszy nam w tym czasie paskudne samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne?

 1. Skrajne zmęczenie spowodowane licznymi zmianami hormonalnymi.
  Od chwili zapłodnienia nie tylko gwałtownie nasila się wydzielanie hormonów dobrze już znanych i obecnych wcześniej, ale zaczyna się też produkcja nowych, występujących tylko w ciąży. Ta nagła rewolucja ma na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu i przygotowanie ciała kobiety do porodu.
 2. Drażliwe i opuchnięte piersi na skutek działania estrogenu.
  Przed ciążą estrogeny odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych i regulują nasz cykl, stymulując owulację. Po zapłodnieniu przygotowują śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka i podtrzymują ciążę. Estrogeny i progesteron zapoczątkowują zmiany w mięśniu macicy – rozciąganie i przerost tkanek mięśniowych. Dzięki estrogenom macica się powiększa, więcej jest w niej naczyń krwionośnych, a podczas porodu jej mięsień jest podatny na działanie pobudzającej skurcze oksytocyny. Estrogeny wpływają też na rozwój kanalików mlekowych w piersiach. Dodają przyszłym mamom urody – dzięki nim piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza.
 3. Dolegliwości żołądkowe z lub bez porannych mdłości.
  Ten problem dotyczy 80% wszystkich ciąż. Rozpoczyna się około 4-8 tygodnia, a kończy około 16 tygodnia. Powszechnie uważa się, że nudności i wymioty w ciąży związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej. Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany od ok. 7 dnia po zapłodnieniu. Odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów koniecznych do utrzymania ciąży, zwłaszcza progesteronu. Gonadotropina powinna występować wyłącznie w ciąży. To właśnie jej obecność w moczu i we krwi wykrywają testy ciążowe. Najwięcej hCG jest w I trymestrze, potem jej stężenie spada. hCG osiąga maksimum w 10–12 tygodniu – jest to też czas, kiedy nudności i wymioty są najbardziej nasilone. Związek z tą dolegliwością mogą mieć też inne hormony, tj. estrogeny, progesteron, prolaktyna.
 4. Problemy z zaparciami, zgagą.
  Tutaj winowajcami są wspomniane wyżej estrogeny a także progesteron. Progesteron to żeński hormon płciowy produkowany przez jajniki już przed ciążą, ale w niewielkich ilościach. Co miesiąc wraz z estrogenami przygotowuje on śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka, a gdy do zapłodnienia nie dochodzi, powoduje złuszczenie śluzówki macicy i jej wydalenie wraz z krwią (czyli miesiączkę). Co innego, gdy jajeczko zostaje zapłodnione – wtedy progesteron jest w swoim żywiole. Dwoi się i troi – to mało powiedziane. Jego poziom wzrasta stukrotnie! Progesteron robi wszystko, by jajo najpierw zagnieździło się w macicy, a potem mogło się tam bezpiecznie rozwijać. Przede wszystkim zapobiega zbyt silnym i przedwczesnym skurczom oraz reguluje funkcjonowanie łożyska. Progesteron to "hormon prorodzinny" – jego zadaniem jest utrzymanie ciąży. O kobietę się raczej nie troszczy – jest odpowiedzialny za większość ciążowych dolegliwości.
 5. Częsta potrzeba oddawania moczu.
  Dlaczego? Przecież brzuszek jeszcze nie uciska! Podwyższone stężenie progesteronu w organizmie przyszłej mamy rozluźnia mięśnie, macica stopniowo się powiększa, powodując ucisk i zmniejszenie przestrzeni dla moczu, staje się bardziej ukrwiona – co powoduje bardziej intensywną pracę nerek. Jest to konieczne – ponieważ muszą one teraz oczyszczać z produktów przemiany materii zarówno organizm przyszłej mamy jak i rosnącego w brzuszku maleństwa.
 6. Częste bóle głowy.
  Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędna dla rozwoju twojego maleństwa, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla płodu.
 7. Zachcianki lub wstręt do pewnych potraw.
  Zachcianki to odpowiedź organizmu przyszłej mamy na niedobory minerałów i substancji odżywczych. Upodobanie do nietypowych dań i połączeń tłumaczą także procesy przemiany materii, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Ochota na nietypowe dania zmienia się wraz z przebiegiem ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni, kiedy kształtuje się łożysko i wszystkie najważniejsze układy i narządy dziecka, niezbędne składniki pobierane są z organizmu matki. Jeśli dochodzi do niedoborów jakichś minerałów, pojawiają się zachcianki. Na początku ciąży skierowane są one na konkretne produkty, a wobec innych pojawia się niechęć. Często zdarza się, że ciężarna nie może patrzeć na ulubione dotąd potrawy czy przebywać w pomieszczeniach nasyconych intensywnymi zapachami. Mogą ją drażnić nawet ulubione perfumy, a zapach świeżo zaparzonej kawy doprowadzać do mdłości. Często zanim ciąża zostanie rozpoznana, kobieta już odczuwa ogromną niechęć do alkoholu (głównie piwa), herbaty i papierosów.
 8. Huśtawki nastrojów.
  I trymestr ciąży - to najbardziej "nastrojowy" okres, w którym dominują skrajne emocje - raz lęk, to znów radość, innym razem smutek czasem w bardzo krótkim czasie wszystkie na raz. Sytuacje, które normalnie ci nie przeszkadzały teraz nagle są powodem do płaczu. Intensywność tych doznań zależy od struktury osobowości, rodzaju stresu jakiego doświadczasz, zmian hormonalnych w organizmie oraz emocjonalnego wsparcia jakie otrzymujesz. Za te emocjonalne wzloty i upadki jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, a szczególnie: adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. Dużo zależy także od organizmu - jeśli przed miesiączką przeżywałaś zmiany nastrojów, bardzo prawdopodobne jest, że w czasie ciąży także cię to nie ominie.
 9. Utrata lub przyrost wagi.
  spowodowana działaniem estrogenów które odpowiedzialne są za obrzęki, czy progesteronu odpowiedzialnego za problemy pochodzące z układu pokarmowego, dużą rolę odgrywają także wspomniane zachcianki.

Z racji tak licznych dolegliwości związanych z przystosowaniem się organizmu do stanu jakim jest ciąża, każda z nas zniesie I trymestr inaczej. Są kobiety które nie mają żadnych z powyższych objawów ( osobiście im zazdroszczę) inne z Was zaliczą cały pakiet dolegliwości przyszłej mamy.

W kolejnym poście napiszę o tym jakie są możliwości złagodzenia danych objawów. Może któraś z Was skorzysta z metod opisanych w kolejnym artykule...