Na kontuzje narażeni są wszyscy sportowcy, a zwłaszcza ci, którzy często uprawiają aktywność fizyczną. Dla fizjoterapeutów, którzy specjalizują się w dziedzinie sportu, oznacza to zaangażowanie w sprawną i wydajną opiekę zarówno nad amatorem, jak i zawodowcem.
Na ryzyko urazów narażeni są zarówno amatorzy, jak i profesjonalni sportowcy.
Fizjoterapeuci z Be Active świadomi tego zapotrzebowania na rynku sięgają między innymi po osteopatię i fizjoterapię, aby osiągnąć zadowalające wyniki w rehabilitacji sportowców. Podczas konsultacji pacjent znajduje się pod kontrolą fizjoterapeuty, który pracuje nad zlikwidowaniem kontuzji i poprawą kondycji fizycznej sportowca. Czasem zdarza się, że problem tkwi głębiej. Wtedy fizjoterapeuta konsultuje przypadek z Osteopatą, który sprawdzi dodatkowe obszary, które mogą pomóc w dojściu do zdrowia.
Fizjoterapeuta sportowy to osoba, która wykorzystuje swoją wiedzę do oceny, identyfikacji i korygowania problemów mogących powodować nieprawidłowe działanie:
Fizjoterapeuta, który zajmuje się rehabilitacją dla sportowców, odnajduje możliwość leczenia pacjenta w sposób integralny, niezależnie od danej patologii. W Centrum Osteopatii Rehabilitacji Be Active zajmujemy się rozwiązywaniem problemu u źródła, a nie tylko leczeniem bólu w danym momencie. Takie podejście skutkuje złagodzeniem objawów oraz pozwala na powrót do odzyskania sprawności fizycznej.
Rehabilitacja dla sportowców jest to pomoc w zapobieganiu i ochronie organizmu przed urazami oraz w leczeniu różnych kontuzji. Z tego powodu fizjoterapeuta pomaga sportowcowi powrócić do uprawiania sportu z jak najlepszymi wynikami, już bez poważnego uszkodzenia ciała. Fizjoterapia pozwala również zwiększyć swoją wydajność i poprawić przygotowanie fizyczne, unikając pojawiania się nowych urazów w przyszłości.
Pomimo tego, że jest bardziej poszukiwana przez zawodowców, rehabilitacja dla sportowców przynosi korzyści każdemu, kto jest aktywny fizycznie. Ocena fizjoterapeutyczna pomaga bowiem w wykryciu dysfunkcji, które mogą występować i w niektórych przypadkach szkodzić zdrowiu.
Rehabilitacja pourazowa to rehabilitacja stosowana po wszelkiego rodzaju kontuzjach będących skutkiem aktywności fizycznej.
Rehabilitacja po kontuzji obejmuje kilka poziomów, a jej przebieg zależy od rodzaju i zaawansowania urazu. Rehabilitacja
sportowców w Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active rozpoczyna się od diagnostyki – na tym etapie diagnozujemy
rodzaj i stopień uszkodzonych struktur oraz oceniamy siłę mięśniową i zakres ruchu. W następnej kolejności rehabilitant
dobiera terapię manualną i terapię blizn, skupiając się na indywidualnych potrzebach i predyspozycjach pacjenta.
Rehabilitacja po kontuzji składa się z pracy z fizjoterapeutą oraz medycznego treningu funkcjonalnego, który wzmacnia
mięśnie i umożliwia szybszy powrót do aktywności fizycznej
Rehabilitacja po kontuzjach w Be Active jest usługą kierowaną do sportowców i osób aktywnych fizycznie, u których doszło do następujących kontuzji:
skręcenie kostki
kontuzja stawu kolanowego
uszkodzenia więzadeł (naderwanie lub zerwanie)
przeciążenie mięśni
naciągnięcie ścięgna
zwichnięcie lub skręcenie stawu
stłuczenia
złamania
kontuzja więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Mitem jest, że rehabilitacja po kontuzji może być rozpoczęta dopiero po zdjęciu opatrunku czy gipsu. W większości przypadków rehabilitacja po kontuzjach może być wprowadzona już kilka dni po urazie, kiedy mamy do czynienia z dużym obrzękiem i znacznym ograniczeniem zakresu ruchu w stawie. Jeśli pacjenta czeka operacja, rehabilitacja po kontuzji jest przygotowaniem do zabiegu. W innych przypadkach rozpoczynamy przywracanie sprawności w stawie za pomocą indywidualnie dobranych technik manualnych, mobilizacji tkanek oraz treningu funkcjonalnego.
Dlaczego rehabilitacja po kontuzji nie powinna być odkładana na ostatnią chwilę?
Im szybciej rozpoczniesz rehabilitację, tym prędzej odzyskasz sprawność ruchową. Przestój spowodowany kontuzją prowadzi
bowiem do spadku siły i wytrzymałości mięśni, co bezpośrednio wpływa na osłabienie ich funkcji. Już 2-tygodniowe
unieruchomienie stawu wymaga 6-tygodniowej pracy w celu odbudowy siły mięśniowej. Aby przyspieszyć proces powrotu do
zdrowia i uniknąć utraty sprawności, zalecamy, aby rehabilitacja po kontuzji została wprowadzona już kilka dni po urazie.
Obrzęk, zaczerwienienie i ból to najczęstsze objawy kontuzji. Po stwierdzeniu urazu należy natychmiast zaprzestać aktywności, gdyż dalszy trening może tylko pogłębić problem, przedłużyć czas rekonwalescencji, a nawet przyczynić się do konieczności przeprowadzenia operacji. Dalsze postępowanie zależy od rodzaju kontuzji (np. schłodzenie opuchniętej kostki).
W następnej kolejności należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą i dowiedzieć się, czy konieczna będzie
rehabilitacja po kontuzji. Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active to miejsce w którym możesz rozpocząć profesjonalną
rehabilitację już kilka dni po urazie i szybko wrócić do aktywności!
Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy pacjent wcześnie zdecyduje się na skorzystanie z usługi, jaką jest rehabilitacja sportowców.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że kontuzja jest czymś nagłym, nieprzewidzianym i wyjątkowo przykrym, a każdy uraz utrudnia
codzienne funkcjonowanie i krzyżuje plany zawodowe. Rehabilitacja po kontuzjach w Be Active ma na celu jak najlepsze
podtrzymanie siły mięśniowej w czasie fizjoterapii, co z kolei prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.
Jeśli nie masz jeszcze pewności czy możemy Ci pomóc - umów się na bezpłatną konsultacje. W trakcie tej wizyty damy Ci odpowiedź na to, jak bardzo jesteśmy w stanie Ci pomóc i ile czasu może zająć powrót do sprawności jaką oczekujesz.