Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Centrum Osteopatii i Rehabilitacji
Be Active

Rodzice bardzo często zastanawiają się nad potrzebą i zasadnością wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego.

W Be Active uważamy, że każdy zarówno maluszek jak i starszak raz na czas powinien zostać przebadany przez fizjoterapeutę lub osteopatę specjalizującego się w pracy z dziećmi.

Dlaczego? Ponieważ uważamy że:

✓ rozwój ruchowy jest tak samo ważny jak intelektualny,

✓ prawidłowe wzorce zgodne z naszą ontogeneza są bazą do prawidłowego funkcjonowania,

✓ działania profilaktyczne są mniej obciążające niż późniejsze leczenie,

✓ świadomość ewentualnych problemów daje nam możliwość ich zrozumienia i działania.

Jeśli potrzebujesz właściwego terapeuty, rozwiej swoje wątpliwości i porozmawiaj ze specjalistą.

Dostępne terminy do fizjoterapeuty dziecięcego znajdziecie poniżej tej strony.

W Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active prowadzimy terapie metodami NDT Bobath i NDT Bobath Baby w pełni dostosowane do wieku i indywidualnych możliwości każdego dziecka.

Zapewniamy przyjazną atmosferę, połączenie pracy z zabawą oraz bezpieczne, bezbolesne i komfortowe ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Pomagamy dzieciom i niemowlętom z wadami genetycznymi, wadami postawy, wadami stóp, mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem kręgosłupa, opóźnieniem rozwoju ruchowego i innymi zaburzeniami neurologicznymi.

Nie zwlekaj !
Każdy dzień u Twojego dziecka jest niezwykle ważny w jego prawidłowym rozwoju.

img

Na czym polega rehabilitacja niemowląt metodą NDT Bobath?

Wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego dziecka. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia mające na celu aktywizację całego ciała, normalizację napięcia mięśniowego i wykształcenie prawidłowych wzorców ruchowych. Rehabilitacja niemowląt i dzieci w Be Active jest bezbolesna i komfortowa dla maluchów. Dobierając ćwiczenia, uwzględniamy potrzeby psychologiczne i możliwości ruchowe dziecka.

Rehabilitacja niemowląt metodą NDT Bobath zapobiega utrwalaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych, charakterystycznych dla poszczególnych zaburzeń. To właśnie dlatego ważna jest wczesna rehabilitacja niemowląt. W Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active prowadzimy fizjoterapię NDT Bobath adresowaną do wcześniaków, niemowląt i starszych dzieci.

Be Active to Centrum Rehabilitacji, w którym zajmujemy się prowadzeniem każdego rodzaju zajęć NDT. Podczas gdy metoda NDT Bobath skierowana jest do starszych dzieci, terapia NDT Bobath Baby powstała z myślą o wcześniakach i niemowlętach z zaburzeniami neurologicznymi. Jeśli tym, czego szukasz, jest profesjonalna rehabilitacja niemowląt, Be Active to miejsce, w którym znajdziesz najlepszą pomoc dla swojego malucha.

Wskazania do rehabilitacji metodą NDT Bobath

Do kogo adresujemy terapię metodą NDT Bobath? W Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active pomagamy wcześniakom, niemowlętom i dzieciom z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi, takimi jak:

mózgowe porażenie dziecięce,

zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,

opóźnienie rozwoju psychoruchowego,

wady wrodzone,

zaburzenia napięcia mięśniowego,

asymetria ułożeniowa,

wady stóp,

przebyte urazy mózgowo-czaszkowe,

rozszczep kręgosłupa

Terapię metodą NDT Bobath warto rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej po zauważeniu następujących objawów:

zaciskanie piąstek,

przechylanie główki na jedną stronę,

prężenie nóżek,

nadmierne odchylanie główki do tyłu,

układanie ciała w kształt litery C,

drżenie rączek lub nóżek,

dyskomfort podczas leżenia na brzuchu,

wrażliwość na zmiany pozycji.

Podczas pracy z terapeutą dziecko zacznie utrwalać prawidłowe wzorce ruchowe i eliminować odmienne odruchy. Istotna jest również współpraca między terapeutą a rodzicem, którego zadaniem jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych. Utrwalanie odpowiednich wzorców podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych pozwala osiągnąć szybsze rezultaty terapii.

Rehabilitacja dzieci powyżej 3 roku życia

Układ szkieletowy dzieci w wieku 3, 4 lat jest bardzo giętki i wrażliwy. Stawy są ruchome, więzadła i mięśnie rozciągliwe. W tym okresie mogą pojawić się różne nieprawidłowości w rozwoju młodego człowieka, które mogą być skorygowane dzięki rehabilitacji.

Dodatkowo okres szkolny i wymuszone siedzenie w ławce szkolnej sprzyjają pojawianiu się wad postawy. W naszym gabinecie znajdą Państwo fachową pomoc związaną z m.in. skoliozami u dzieci, zaburzeniami w obrębie klatki piersiowej czy problemami w obrębie stóp, które mogą negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dzieci. Wczesne wykrycie problemu i rozpoczęcie fizjoterapii pomoże skorygować, wyleczyć wady, które występują u najmłodszych.

Leczymy Skoliozy u dzieci

Rodzicu! Czy Twoje dziecko ma objawy wskazujące na skoliozę?

Objawami wskazującymi na występowanie skoliozy jest:

ułożenie łopatki i ramienia na różnej wysokości

pojawienie się garba po jednej stronie klatki piersiowej

nierównomierne wcięcie w talii

Jeżeli coś Cię niepokoi , koniecznie skonsultuj to z fizjoterapeutą dziecięcym.

Wczesne rozpoczęcie leczenia skoliozy u dzieci, może skutkować zahamowaniem nasilenia skoliozy oraz stworzeniem warunków do prawidłowego wzrostu kręgosłupa i klatki piersiowej. Nie czekaj, aż problem się pogłębi – warto pamiętać, że skoliozę najłatwiej się leczy do momentu zakończenia procesu wzrostu kości.

Czym jest skolioza?

Skolioza jest powszechną patologią u młodych ludzi i nieleczona właściwie może powodować wiele problemów w przyszłości. Wynika ona z nieprawidłowego, trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa po jednej stronie ciała, spowodowanego rotacją kręgów. Kręgosłup kształtem zaczyna przypominać literę S.

Skoliozy u dzieci mogą pojawiać się na różnym etapie rozwoju:

wczesnodziecięce (do 3. roku życia);

dziecięce (od 3. do 10. roku życia);

młodzieńcze (w okresie dojrzewania).

Przyczyny skoliozy

Leczenie skoliozy dzieci i młodzieży Be Active jest możliwe, ale warto zacząć od poszukania przyczyny tego schorzenia. Jeśli możliwe jest jej ustalenie, to mogą to być:

zmiany kostne, mięśniowe lub neurologiczne w ciele;

nieodpowiednia postawa ciała (przebywanie zbyt długo w jednej pozycji);

otyłość;

nowotwory;

niewłaściwie wykonywana aktywność fizyczna;

siedzący tryb życia.

W gabinetach fizjoterapeutów Be Active stawiamy na bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem, zajmującą się leczeniem skoliozy. Fizjoterapeutom zależy na skutecznym rozwiązaniu problemów zdrowotnych małych pacjentów. Fizjoterapia dzieci to doskonały start w zdrową przyszłość Twojego malucha.

Jak przebiega terapia dla dzieci?

Jedną z głównych form leczenia, które można zastosować w przypadku skoliozy, jest fizjoterapia. Terapia dzieci będzie zależeć od stopnia deformacji kręgosłupa u każdego pacjenta.

Fizjoterapia dziecięca głównie jest wskazana dla osób z odchyleniem od 10 do 40 stopni. Fizjoterapia pod okiem specjalisty jest szeroko stosowana do korekcji postawy i ma na celu rehabilitację całego układu mięśniowego, przywrócenie prawidłowej postawy i naturalnych ruchów. Wykorzystuje specyficzne manewry do korekcji postawy z manipulacjami na kręgosłupie, rękach i nogach. Terapia dla dzieci powinna być przeprowadzana regularnie, według wskazań fizjoterapeuty. Bardzo ważnym elementem jest wykonywanie ćwiczeń w domu wskazanych przez fizjoterapeutę.

Rehabilitacja i ćwiczenia odgrywają kluczową rolę w korygowaniu zmienionych wzorców ruchowych oraz w umożliwieniu korekcji postawy. Leczenie skoliozy jest przede wszystkim aktywne i im szybciej zostanie podjęte, tym lepsze będą jego efekty.

Czym jest terapia stóp?

Co zyskuje Twoje dziecko dzięki terapii stóp?

Odpowiednia diagnoza pozwoli, precyzyjnie zająć się problemem Twojego dziecka

Wczesne rozpoznanie i zaczęcie terapii wad stóp daje większe szanse na zatrzymanie postępu wady lub jej wyleczenie.

Terapia stóp jest to specjalistyczna forma diagnozy na podstawie, której dobierane są odpowiednie formy fizjoterapii mające na celu zapobieganiu nieprawidłowej postawy ciała dziecka. Terapia polega na ocenie stanu motorycznego dziecka i przeprowadzeniu badania pokazującego stan rozwoju kończyny tylnej i stóp. Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp polega na terapii manualnej, rozciąganiu przykurczonych struktur oraz utrwalaniu terapii przez odpowiedni sposób bandażowania stóp. Kinesiotaping podtrzymuje efekt terapii, gdyż stymuluje stopę do prawidłowego ustawienia.

Jakie są wskazania do terapii stóp dziecka?

Podstawowe wskazania do manualnej terapii stóp:

  • stopa szpotawa,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • stopa piętowa,
  • stopa serpentynowa,
  • stopa koślawa,
  • stopa płasko-koślawa,
  • spastyczna stopa płasko-koślawa,
  • zaburzenia osi kończyn dolnych,
  • brak kości strzałkowej.

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp uwzględnia fizjologiczny rozwój dziecka i jest stosowana we wczesnym diagnozowaniu i leczeniu nieprawidłowego ustawienia stóp. Wady stóp mogą mieć różnorodne podłoże, np. niewłaściwy rozwój stawów biodrowych, asymetria ułożenia ciała czy zaburzenia neurologiczne. Fizjoterapia dzieci w Be Active to sposób na uzyskanie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju stóp dziecka, nie czekaj!

Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?

Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na profilaktyczną konsultację z fizjoterapeutą dziecięcym, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Taka konsultacja świadczy o odpowiedzialności i trosce o małego człowieka.

Oczywiście w niektórych sytuacjach fizjoterapia niemowląt i dzieci jest bezwzględnie konieczna, dlatego warto zachować czujność i zwrócić uwagę na pewne zachowania.

Wskazania do wizyty u fizjoterapeuty z niemowlakiem:

  • przedwczesny poród,
  • komplikacje podczas porodu (np. niedotlenienie),
  • obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,
  • wiotkość podczas brania dziecka na ręce,
  • krzywa główka,
  • asymetryczne ruchy,
  • układanie się zawsze na jednym boku,
  • wyginanie się w kształt litery C,
  • spowolniony rozwój w stosunku do wieku,
  • brak prób raczkowania, siadania i chodzenia pod koniec 1. roku życia,
  • przetrwałe odruchy pierwotne,
  • brak chęci do zabawy i poznawania otoczenia,
  • zaciskanie piąstek po 3. miesiącu życia.

Wskazania do wizyty u fizjoterapeuty ze starszym dzieckiem (po 1. roku życia):

  • zachowane odruchy pierwotne,
  • brak prób chodzenia, chęci do zabawy i poznawania otoczenia,
  • nieprawidłowe napięcie mięśniowe (wzmożone lub obniżone).
  • skolioza, wystająca łopatka, skrzywienie kręgosłupa, inne wady postawy,
  • kręcz szyi,
  • asymetria ruchów,
  • brak koordynacji ruchowej,
  • nieprawidłowe ustawienie stóp,
  • kurza klatka piersiowa, lejkowata klatka piersiowa.

Im wcześniej rozpoczęta fizjoterapia, tym lepsze rokowania na przyszłość!

Dlaczego fizjoterapia dziecięca w Be Active?

Warto wybrać Be Active, ponieważ posiadamy profesjonalnych fizjoterapeutów z dużą wiedzą i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Nasz zespół tworzą pasjonaci: osteopaci i fizjoterapeuci dziecięcy, którzy specjalizują się w terapii najmłodszych Pacjentów.

Oprócz wymienionych wyżej dolegliwości fizjoterapia dzieci w Be Active w Krakowie może obejmować:

  • kolki,
  • bóle brzuszka,
  • ulewanie,
  • bóle o nieznanym podłożu,
  • zaparcia i prężenie przy oddawaniu stolca,
  • nieutulony płacz,
  • skrócone wędzidełko,
  • plagiocefalię (asymetryczne spłaszczenie głowy),
  • zapalenie ucha,
  • zatkany kanalik łzowy,
  • dysplazję bioder,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • choroby nerwowo-mięśniowe,
  • wcześniactwo,
  • wszelkie anomalie, które martwią rodziców i chcieliby je skonsultować z fizjoterapeutą dziecięcym :)

Poznaj naszych fizjoterapeutów i sprawdź certyfikaty, które uprawniają nas do pracy z dziećmi. Prowadzimy rejestrację telefoniczną i internetową. Wybierz specjalistę i zapisz swoje dziecko na konsultację z fizjoterapeutą!

Kliknij i umów wizytę

Kliknij i umów wizytę

Wybierz swojego terapeutę i kliknij w link do rejestracji