Logopeda na Ruczaju

Logopedia jest dziedziną, która zajmuje się rozwojem mowy oraz jej doskonaleniem w późniejszych okresach życia. Rolą logopedy jest przede wszystkim diagnozowanie i terapia różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Ze względu na duże spektrum oraz złożoność problemów, z jakimi borykają się pacjenci, logopedzi mają rozmaite specjalności.

W Be Active na krakowskim Ruczaju diagnozą logopedyczną i leczeniem dysfunkcji mowy zajmuje się neurologopeda.

Neurologopeda to specjalista, który oprócz szeregu kompetencji, jakie zapewnia wykształcenie w zakresie logopedii ogólnej, posiada wiedzę umiejętności niezbędne wówczas, gdy nieprawidłowości dotyczące mowy mają podłoże neurologiczne – są spowodowane różnorodnymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Dochodzi do nich najczęściej w czasie, gdy mózg się rozwija, ale także wówczas, gdy jest on już w pełni dojrzały. Dlatego pacjentami neurologopedy mogą być osoby w różnym wieku.

Zajmujemy się niemowlętami od ok. 10. miesiąca życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

img

Komu może pomóc neurologopeda?

Gabinet logopedyczny to miejsce, do którego najczęściej trafiają mali pacjenci z wadami wymowy i artykulacji. Ich korektę warto podjąć możliwie najwcześniej i to nie tylko dlatego, że z czasem nieprawidłowe wzorce się utrwalają i mogą prowadzić do wtórnych zaburzeń. Rozwój mowy u dziecka idzie w parze z rozwojem psychomotorycznym i emocjonalnym. Wszelkie nieprawidłowości związane z mową mogą rzutować negatywnie na inne obszary życia. Warto też pamiętać, że trudności w artykulacji mogą być objawem znacznie poważniejszych problemów, które wymagają interwencji odpowiedniego specjalisty. Diagnoza logopedyczna często pozwala ustalić kierunek właściwego leczenia.

Dysfunkcje, którymi zajmuje się logopeda, mogą mieć różne przyczyny. Często wynikają one z nieprawidłowej budowy narządu mowy, a rozwiązaniem okazuje się np. prosty zabieg podcięcia wędzidełka językowego. Ponieważ w naszym gabinecie logopedycznym w Krakowie na Ruczaju małymi pacjentami opiekuje się neurologopeda, możemy udzielić wsparcia wówczas, gdy podłoże zaburzeń rozwoju mowy u dziecka jest znacznie bardziej skomplikowane. Do specjalisty warto zwrócić się w przypadku takich problemów, jak:

uszkodzenia i dysfunkcje układu nerwowego,

zespoły genetyczne,

zaburzenia ze spektrum autyzmu,

opóźniony rozwój psychoruchowy,

afazja lub dyzartria,

rozszczep podniebienia lub/i wargi.

Ponadto wizyta u neurologopedy dotyczyć może dzieci urodzonych przedwcześnie lub z grupy ryzyka okołoporodowego. Diagnoza logopedyczna potrzebna jest małym pacjentom, u których zauważono trudności w rozumieniu lub nadawaniu mowy, problemy z gryzieniem i żuciem czy nadmierne ślinienie, zaburzenia w zakresie przyjmowania płynów i pokarmów oraz oddychania przez nos. Neurologopeda pracuje również z pacjentami dorosłymi, u których zaburzenia językowe powstały na skutek udaru czy wypadku, a także chorób neurodegeneracyjnych.

W czym może pomóc neurologopeda lub logopeda?

Jeśli wyżej opisane problemy dotyczą Twojego dziecka, nasz neurologopeda może udzielić mu adekwatnej pomocy! Logopeda pomoże mu lepiej i poprawniej mówić – prawidłowo i swobodnie wymawiać poszczególne głoski, płynniej czytać, pisać, a nawet opanować niezrozumiałe dla niego zasady komunikacji słownej. To niezwykle istotne, ponieważ mowa jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w funkcjonowaniu społecznym. Sprawniejsze posługiwanie się nią pozwoli Twojemu dziecku swobodnie komunikować swoje potrzeby, wygłaszać opinie, budować relacje z innymi ludźmi.

Terapia w gabinecie logopedycznym pomaga również w zaburzeniach żucia, połykania, gryzienia i asymetrii twarzy, dzięki czemu Twoje dziecko pozbędzie się problemów przy jedzeniu. Spotkania z neurologopedą służą wypracowaniu prawidłowych odruchów i ich automatyzacji. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala uniknąć w przyszłości wielu uciążliwych problemów. Wszelkie nieprawidłowości w połykaniu i pozycji spoczynkowej języka (tzw. zaburzenia miofunkcjonalne) mogą bowiem mieć daleko idące konsekwencje dotyczące:

procesu oddychania,

kształtowania się podniebienia i żuchwy,

ustawienia zębów,

mimiki twarzy,

koordynacji wzrokowo-ruchowej,

całej postawy ciała.

Zapraszamy serdecznie do gabinetu logopedycznego w naszym Centrum Osteopatii, Rehabilitacji i Masażu na krakowskim Ruczaju!

Kiedy do logopedy, a kiedy do neurologopedy?

W Be Active nie musicie zastanawiać się który specjalista będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego dziecka czy dla Ciebie. Nasz logopeda jest również neurologopedą. Dzięki temu dobierze odpowiednią terapie dostosowaną do Twoich potrzeb.

Na czym polega praca logopedy?

Logopeda w Be Active zajmuje się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Jeżeli zastanawiasz się czy przyjść do logopedy, przyjrzyj się swojemu dziecku.

Jeżeli zauważysz że: dziecko ma trudności ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem. Jeżeli zauważysz, że w rozwoju mowy coś Cię niepokoi. Gdy czujesz, że mowa nie rozwija się tak, jak u większości jego rówieśników.

Warto to skonsultować z logopedą.

Logopeda w Be Active przyjmuje także dzieci z zaburzeniami rozwoju - spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, a także osoby dwujęzyczne. Logopeda pomaga walczyć z takimi problemami, jak: wady wymowy, problemy z pisaniem i czytaniem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u logopedy?

Logopeda zobaczy jak wyglądają narządy mowy. Sprawdzi język oraz jego sprawność i giętkość. Oceni również jakie podniebienia ma nasz maluch. Czy ma prawidłowy zgryz oraz długie i elastyczne wędzidełko.

Jak przygotować się na spotkanie z logopedą?

Aby spotkanie było maksymalnie efektywne, przygotuj się do spotkania z logopedą. Zabierz ze sobą karty zdrowia dziecka , wypisy ze szpitala lub zapisz sobie na kartce ważniejsze informacje, które mogą pomóc logopedzie.

Jeżeli masz pytania, logopeda jest od tego, żeby Ci pomóc, pokierować dalej lub wskazać jak dalej postępować.

Logopeda w Be Active

Na czym polega terapia logopedyczna?

Terapia poprzedzona jest wywiadem, obserwacją oraz przeprowadzeniem specjalistycznych testów. Na tej podstawie logopeda stawia diagnozę i opracowuje program który ma pomóc tobie lub twojemu dziecku.

Z jakimi dolegliwościami możemy pomóc tobie lub twojemu dziecku:

Na konsultacje i terapie logopedyczną i neurologopedyczną przyjmujemy dzieci od 10 miesiąca życia, młodzież i osoby dorosłe

ocenimy sprawność narządów artykulacyjnych;

zaburzenia miofunkcjonalne takie jak:

  • nieprawidłowy sposób połykania,
  • gryzienia,
  • żucia,
  • oddychanie torem ustnym,
  • nadmierne ślinienie

opóźniony rozwój mowy

dzieci neurologiczne

choroby genetyczne

dzieci ze spectrum Autyzmu

Kiedy do logopedy, a kiedy do neurologopedy?

terapię manualną (masaż logopedyczny)

elektrostymulację prądami TENS/EMS

stymulację sensoryczną

terapię ręki

terapię przez zabawę

Kim jest neurologopeda i jak może pomóc Tobie lub Twoim bliskim?

Neurologopeda jest specjalistą, który zajmuje się problematyką wad wymowy i komunikacji spowodowanych uszkodzeniem w obrębie układu nerwowego. Pracuje z dziećmi borykającymi się z trudnościami rozwojowymi, z zaburzeniami funkcji prymarnych tzn. oddychania, żucia, połykania, gryzienia, zaburzeniami mięśniowymi w obrębie ustno- twarzowym oraz zaburzeniami artykulacji głosek.

Kiedy warto wybrać się do neurologopedy?

Do neurologopedy warto umówić się na wizytę gdy Twoje dziecko boryka się z:

Wadom wymowy

Zaburzeniami napięcia mięśniowego w obrębie ustno – twarzowym

Asymetrią twarzy

Zaburzeniem toru ruchu żuchwy

Zaburzeniem żucia, połykania, gryzienia, nadmiernym ślinieniem się

Ma stale otwartą buzię oraz gdy oddycha notorycznie przez usta

Neurologopeda dzięki terapii, pomoże Twojemu dziecku lepiej i poprawniej mówić lub przygotuje przed zabiegiem podcięcia wędzidełka. Terapia pomaga również w zaburzeniach żucia, połykania, gryzienia i asymetrii twarzy, dzięki czemu Twoje dziecko pozbędzie się problemów przy jedzeniu. Neurologopeda pomoże wykształcić prawidłowy sposób oddychania.

Terapię neurologopedyczną może wspierać lub nawet trzeba wspierać terapią u osteopaty i fizjoterapeuty. Dzięki współdziałaniu osiąga się dużo lepsze i szybsze rezultaty.

Rozwój motoryczny znacznie wpływa na rozwój mowy oraz wymowy człowieka. Prawidłowy rozwój motoryki ciała warunkuje dobrą sprawność narządów mowy. Znaczenie ma typ postawy, ułożenie głowy w stosunku do ciała, prawidłowe funkcjonowanie wszystkich mięśni ciała, a w szczególności mięśni brzucha, przepony, mięśni szyi. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe całego ciała wpływa negatywnie na poprawność toru oddechowego oraz na długość fazy wydechowej, które są niezbędne do werbalizacji dłuższych wypowiedzi.

Wpływa również na pozycję spoczynkową języka, przez co dziecko ma stale otwartą buzię i oddycha przez usta. Dlatego tak ważne w terapii neurologopedy jest wsparcie fizjoterapeuty lub osteopaty.

Jeżeli widzisz u swojego dziecka objawy takie jak:

język wychodzący między zęby, gdy dziecko mówi

specyficzny poszum dźwiękowy lub nietypowo wymawiane dźwięki

brak odpowiednio wymawianego dźwięku mowy lub zamianę na inny dźwięk

duże napięcie mięśniowe warg w czasie połykania pokarmów lub płynów

zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie ustno – twarzowym

asymetrię twarzy, na przykład gdy dziecko się uśmiecha

boczne ruchy żuchwy w czasie otwierania buzi, ziewania lub mówienia

zaburzenia żucia, połykania, gryzienia, nadmierne ślinienie się

stałe oddychanie przez usta lub notorycznie otwartą buzię, szczególnie w czasie spoczynku lub snu

Nie czekaj - zarezerwuj termin do naszego neurologopedy

Neurologopeda w Krakowie

Wybierz swojego terapeutę i kliknij w link do rejestracji