Fizjoterapia uroginekologiczna

Pierwsza pomoc w kobiecych dolegliwościach

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się nieinwazyjnym leczeniem zachowawczym mięśni dna miednicy. Skierowana jest do kobiet po porodach siłami natury lub cesarskim cięciu, a także kobiet zmagających się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

nietrzymanie moczu,

bóle w obrębie miednicy,

zrosty po zabiegach operacyjnych i cesarskim cięciu

Leczenie w gabinecie fizjoterapeutycznym Be Active przynosi efekty na całe życie. Pomaga wykształcić dobre nawyki i uniknąć wystąpienia dolegliwości w późniejszym czasie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny wspiera kobiety na każdym etapie życia, pozwalając wyeliminować wstydliwe problemy, z jakimi zmaga się wiele z kobiet.

Kraków jest siedzibą naszego Centrum Rehabilitacji Be Active, do którego zapraszamy wszystkie kobiety pragnące skorzystać z konsultacji i terapii uroginekologicznej!

img

KONSULTACJE INDYWIDUALNE z fizjoterapeutką uroginekologiczną - Przygotowanie do porodu

Na spotkaniu z fizjoterapeutką uroginekologiczną, przygotujesz swoje ciało do porodu.

Podczas trzech sesji (3x1,5h) nauczysz się, jak prawidłowo oddychać podczas porodu, poznasz pozycje porodowe oraz techniki parcia porodowego. Dodatkowo poprawisz mobilność swojej miednicy oraz stawów biodrowych, nauczysz się świadomie relaksować swoje dno miednicy, a także dowiesz się jak postępować w ciągu pierwszych dni połogu.

Wizyty mają charakter teoretyczno- praktyczny, z naciskiem na praktykę 😊

Spotkania uświadamiają jak ważna jest praca z ciałem podczas porodu, który wbrew pozorom może być aktywny i przebiegać bardzo efektywnie.

Spotkanie I

Na pierwszym spotkaniu teoretyczno-praktycznym poznasz podstawowe zagadnienia z dziedziny fizjoterapii uroginekologicznej. Skupimy się na roli oddechu oraz nauce pozycji porodowych i technik łagodzenia bólu.

I okres porodu: fizjologia, możliwe formy indukcji porodu- teoria.

Oddech, pozycje porodowe, techniki łagodzące ból porodowy (kompresja miednicy przez osobę towarzyszącą podczas porodu)- praktyka

ZAPISZ SIĘ

fizjoterapia uroginekologiczna

Spotkanie II

W trakcie drugiego spotkania nasz fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię prawidłowego parcia oraz przydatnych technik automasażu.

II okres porodu: fizjologia, możliwe formy indukcji porodu-teoria.

Techniki parcia porodowego, pozycje porodowe, przygotowanie krocza do porodu (nauka automasażu).

ZAPISZ SIĘ

fizjoterapia uroginekologiczna

Spotkanie III

Na ostatnim spotkaniu skupimy się na tym, by jak najlepiej przygotować Twoje ciało do porodu. Omówimy również czekający Cię połóg, byś jak najszybciej mogła wrócić do formy 🙂

Przygotowanie ciała do porodu- praktyka.

Ćwiczenia ukierunkowane na poprawę mobilności miednicy i stawów biodrowych, nauka świadomej relaksacji dna miednicy, nauka pośredniego rozluźniania mięśni dna miednicy.

Połóg- omówienie i nauka podstawowych nawyków profilaktycznych po porodzie siłami natury i cięciu cesarskim, w tym sposoby dbania o bliznę (po nacięciu/pęknięciu krocza, blizna po cięciu cesarskim)

ZAPISZ SIĘ

fizjoterapia uroginekologiczna

Ile to kosztuje?

Każde spotkanie trwa ok. 1,5h – cena pojedynczego warsztatu wynosi 290 zł

Jeżeli zdecydujesz się na wszystkie 3 warsztaty, cały pakiet wynosi 820 zł ( Oszczędzasz 50 zł )

Pamiętaj, że na warsztaty możesz przyjść ze swoim partnerem.



Pessaroterapia – terapia dla kobiet w przypadku obniżenia narządów rodnych

Co to są Pessary?

Pessary są to przedmioty wykonane z miękkiego medycznego silikonu, stosowane dopochwowo w celu podtrzymania narządów miednicy mniejszej.

W jaki sposób działają Pessary?

Wykorzystuje się je jako formę terapii zaburzeń statyki narządu rodnego, która w połączeniu z odpowiednią fizjoterapią może pomóc w pozbyciu się obniżenia narządu lub zatrzymać jego postęp.

Pessary są stosowane w przypadku:

      - obniżenia i wypadania narządów miednicy mniejszej (macicy, pochwy, pęcherza moczowego, odbytnicy),
      - popuszczania i nietrzymania moczu,
      - niewydolności szyjki macicy w ciąży.

Pessaroterapia stanowi również metodę leczenia zachowawczego obniżeń i wypadania narządów miednicy mniejszej (macicy, pochwy, pęcherza moczowego, odbytnicy). Wykorzystuje się pessaroterapię w przypadku braku zgody pacjentki na operację, bądź gdy jej stan zdrowia na nią nie pozwala.

Jak korzystać z pessarów?

Pessar jest indywidualnie dobierany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego podczas wizyty. Pacjentka zostaje poinstruowana w jaki sposób zakładać i zdejmować pessar samodzielnie w domu.

W zależności od stopnia obniżenia, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy itp. pacjentka stosuje pessar na czas bardziej obciążających aktywności (trening, dłuższy spacer, chodzenie po górach…) bądź na cały dzień.

Pessar powinien być wyjmowany na noc oraz podczas stosunku.

Jakie są zalety pessaroterapii?

Największe zalety korzystania z pessarów:

      - nieoperacyjna metoda leczenia dolegliwości kobiecych,
      - znikoma ingerencja w organizm kobiety,
      - długofalowe i bezbolesne działanie,
      - prawidłowo dobrany pessar powinien przynieść ulgę od razu po założeniu,
      - podniesienie komfortu i jakości życia,
      - leczenie przystępne cenowo – w porównaniu do innych metod,
      - szacunkowo pessaroterapia pozwala wyeliminować wysuwanie się macicy u 70-90% kobiet.

Zapisz się na wizytę i omów twoje dolegliwości z naszą fizjoterapeutką uroginekologiczną. Pomożemy rozwiązać Twój problem!

ZAPISZ SIĘ

Leczenie nietrzymania moczu, czyli w czym pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego najczęściej korzystają kobiety planujące ciążę, odczuwające ból podczas stosunku oraz zmagające się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak np. nietrzymanie moczu. Leczenie odbywa się nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty – Pacjentka otrzymuje zadania domowe, które może wykonywać w dowolnym czasie i miejscu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w dolegliwościach ze strony układu moczowo płciowego, oferując nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu. Przyniesie ulgę kobietom cierpiącym na obniżenie narządów miednicy mniejszej czy zespoły bólowe kręgosłupa.

W Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active pomoc znajdą także Pacjentki przygotowujące się do zajścia w ciążę oraz kobiety zmagające się z rozstępem mięśni prostych brzucha po porodzie. Każda dolegliwość leczona jest za pomocą indywidualnie dopasowanej terapii oraz ćwiczeń o zróżnicowanej intensywności, takich jak ćwiczenia terapeutyczne mięśni dna miednicy, kinesiotaping czy mobilizacja blizny.

Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli:

      - planujesz ciążę,
      - odczuwasz ból podczas stosunku,
      - zmagasz się z nietrzymaniem moczu,
      - cierpisz na obniżenie narządów miednicy mniejszej,
      - zmagasz się z zespołami bólowymi kręgosłupa,
      - masz problem z rozstępem po porodzie.

Zapisz się na badanie uroginekologiczne i daj sobie pomóc!

Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Konsultacja uroginekologiczna to sposób na przygotowanie się do ciąży i porodu, odzyskanie radości z seksu i nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu. W Be Active troszczymy się o zdrowie przyszłych mam i wszystkich kobiet, które potrzebują profesjonalnego wsparcia.

Ciąża i poród

Momentem, w którym najwięcej kobiet decyduje się na odwiedzenie Be Active, jest planowanie dziecka. Fizjoterapia uroginekologiczna polecana jest bowiem kobietom, które pragną jak najlepiej przygotować się do ciąży i porodu. Fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię, w jaki sposób ćwiczyć mięśnie dna miednicy, których prawidłowe rozluźnianie jest niezbędne podczas porodu. Zadbamy również o właściwą postawę ciała, chroniąc Twój kręgosłup przed dysfunkcjami i dolegliwościami bólowymi. Zapewnimy indywidualne przygotowanie do porodu i bezpieczne wzmocnienie mięśni dna miednicy. Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest zminimalizowanie ryzyka urazu tkanek miękkich kanału rodnego, na które narażona jest kobieta podczas porodu naturalnego. Prawidłowa praca obszaru dna miednicy to szansa na lepszy poród i lepsze życie seksualne oraz skuteczny sposób na zapobieganie dolegliwościom, takim jak nietrzymanie moczu.

Leczenie uroginekologiczne warto rozpocząć podczas planowania ciąży i kontynuować od drugiego trymestru, aż po rozwiązanie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga również kobietom po porodzie, które zmagają się z pęknięciem krocza oraz bliznami po nacięciu i cięciu cesarskim.

Bolesne stosunki i problemy z zajściem w ciążę

Konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym w Be Active polecamy kobietom skarżącym się na bolesność podczas współżycia seksualnego. Ból w okolicach intymnych, może być spowodowany zaburzeniami, takimi jak pochwica, wulwodynia czy dyspaurenia, które można z powodzeniem leczyć. Wzmożone napięcie w obrębie mięśni dna miednicy, zrosty po przebytych operacjach oraz brak ruchomości w macicy, mogą również skutkować bólem podczas stosunku. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwoli zdiagnozować przyczynę bólu i wyeliminować uciążliwy problem.

Zapisz się na konsultację uroginekologiczną w Be Active – pomożemy zidentyfikować problem i dobierzemy odpowiednią metodę terapeutyczną.

Fizjoterapia uroginekologiczna w nietrzymaniu moczu

Przebyte ciąże, skomplikowany poród, siedzący tryb życia i praca fizyczna to tylko kilka czynników, których skutkiem może być nietrzymanie moczu. Leczenie tego wstydliwego problemu jest możliwe podczas fizjoterapii uroginekologicznej, która przynosi ulgę i zrozumienie.

Przyczyny nietrzymania moczu

Funkcją pęcherza moczowego jest magazynowanie moczu, który dociera do niego przez moczowody. Kiedy wytwarzany przez nerki mocz osiąga określoną objętość, aktywowane zostają ścieżki nerwowe, które przekazują tę informację do mózgu. Gdy chcesz oddać mocz, aktywowane są inne szlaki nerwowe, które powodują skurcz mięśnia pęcherza i rozluźnienie pierścienia mięśniowego wokół cewki moczowej (zwieracza), co umożliwia wydalanie moczu. Tak więc w normalnej sytuacji nie dochodzi do mimowolnego wycieku. Nietrzymanie moczu może mieć kilka przyczyn.

Wyróżniamy:

wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas kichania, kaszlu, śmiechu, uprawiania sportu itp.)

naglące nietrzymanie moczu (nagłe i częste parcie nawet przy słabo wypełnionym pęcherzu).

Nietrzymanie moczu może wynikać z przyczyn związanych z prowadzonym stylem życia, przebytymi chorobami czy zabiegami przeprowadzonymi w okolicach dróg moczowych i dróg rodnych.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu:

      - przebyta ciąża i poród naturalny,
      - uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej,
      - osłabienie mięśni wokół cewki moczowej,
      - zmiany hormonalne (np. w okresie menopauzy),
      - częste zaparcia,
      - otyłość,
      - uraz rdzenia kręgowego,
      - przyjmowanie niektórych leków (np. diuretycznych),
      - zmiana położenia macicy,
      - zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej,
      - podeszły wiek,
      - choroby układu nerwowego,

Terapia uroginekologiczna przynosi bardzo dobre efekty u osób z problemem nietrzymania moczu. Umów się na konsultację i rozpocznij współpracę z doświadczonym fizjoterapeutą lub osteopatą uroginekologicznym, który pomoże Ci zmierzyć się z tym wstydliwym problemem.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może już wystąpić w młodości, np. pod wpływem ciąży lub porodu. Wpływ może mieć ciąża, poród. Sama kobieca anatomia może sprzyjać jego występowaniu. Leczenie nietrzymania moczu proponujemy kobietom, które zmagają się zarówno z wysiłkowym, jak i naglącym nietrzymaniem moczu.

Fizjoterapia uroginekologiczna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu. Jej celem jest pogłębienie świadomości pacjenta na temat funkcjonowania ciała i krocza oraz poprawa napięcia mięśni krocza. Główne strategie fizjoterapeutyczne stosowane w zapobieganiu i leczeniu nietrzymania moczu stosowane w gabinetach fizjoterapeutów uroginekologicznych Be Active obejmują między innymi:

trening pęcherza;

wzmacnianie mięśni dna miednicy, ćwiczenia mięśni Kegla;

interwencje behawioralne: zmiana stylu życia;

inne środki dobierane w zależności od rodzaju nietrzymania moczu i objawów pacjenta.

W obliczu każdego rodzaju nietrzymania moczu uroterapia pomaga w leczeniu, ale duże znaczenie ma również aktywny udział pacjenta. Fizjoterapia uroginekologiczna w nietrzymaniu moczu polega na wzmacnianiu całej przepony miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha oraz całej obręczy miednicy i kręgosłupa. Pomagamy również w leczeniu nietrzymania stolca i gazów oraz leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Profilaktyka w leczeniu nietrzymania moczu

Nasi fizjoterapeuci uroginekologiczni podkreślają również wagę profilaktyki. Niezwykle ważne jest podjęcie przez pacjenta działań zapobiegawczych, takich jak:

      - oddawanie moczu co 3-4 godziny,
      - utrzymanie dobrej pracy jelit (unikanie zaparć),
      - kontrolowanie wagi,
      - uprawianie aktywności fizycznej,
      - zbilansowana dieta,
      - rzucenie palenia (tzw. kaszel palacza może prowadzić do nietrzymania moczu, a nikotyna powoduje skurcze mięśni wypieracza moczu),
      - zaprzestanie parcia podczas oddawania moczu,
      - korzystanie ze stołka podczas oddawania stolca,
      - unikanie pozycji „na narciarza” podczas oddawania moczu w toaletach publicznych,
      - trenowanie mięśni dna miednicy pod kontrolą fizjoterapeuty.

W przypadku kobiet w ciąży znaczenie ma także unikanie intensywnych ćwiczeń oraz zapewnienie dobrej opieki prenatalnej, porodowej i poporodowej.
Leczenie nietrzymania moczu jest możliwe, ale wymaga interwencji specjalisty uroginekologicznego oraz samego pacjenta. Fizjoterapeuta uroginekologiczny z Be Active w Krakowie pomoże Ci odzyskać codzienny komfort bez względu na przyczynę nietrzymania moczu.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta zawsze wiąże się z lekkim stresem. Pragniemy, byś w Be Active czuła się komfortowo już od progu, bez względu na to, czy planujesz rozpocząć leczenie nietrzymania moczu, czy chcesz przygotować się do porodu. Nasze doświadczone fizjoterapeutki uroginekologiczne zadbają o Twój komfort zarówno podczas pierwszej, jak i każdej kolejnej wizyty.

Na pierwsze spotkanie warto zabrać ze sobą:

wygodny strój treningowy,

ewentualne wyniki badań (np. RTG/MRI kręgosłupa lub wyniki badania urodynamicznego),

kartkę z pytaniami do fizjoterapeuty, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz :)

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, by dowiedzieć się, z jakim problemem się zmagasz, kiedy objawy się nasilają i czy już wcześniej podejmowałaś leczenie nietrzymania moczu lub innego schorzenia. Kolejnym krokiem będzie analiza postawy ciała, która pozwoli stwierdzić, czy Twoje dolegliwości mogą być sygnałem ze strony kręgosłupa.

Pamiętaj, jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Jeżeli masz jakiekolwiek ptrania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Bo Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Wybierz swojego terapeutę i kliknij w link do rejestracji

img

mgr Małgorzata Podobińska

Fizjoterapeuta, fizjoterapeuta uroginekologiczny