Fizjoterapia uroginekologiczna

Pierwsza pomoc w kobiecych dolegliwościach

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się nieinwazyjnym leczeniem zachowawczym mięśni dna miednicy. Skierowana jest do kobiet po porodach siłami natury lub cesarskim cięciu, a także kobiet zmagających się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

nietrzymanie moczu,

bóle w obrębie miednicy,

zrosty po zabiegach operacyjnych i cesarskim cięciu

Leczenie w gabinecie fizjoterapeutycznym Be Active przynosi efekty na całe życie. Pomaga wykształcić dobre nawyki i uniknąć wystąpienia dolegliwości w późniejszym czasie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny wspiera kobiety na każdym etapie życia, pozwalając wyeliminować wstydliwe problemy, z jakimi zmaga się wiele z kobiet.

Kraków jest siedzibą naszego Centrum Rehabilitacji Be Active, do którego zapraszamy wszystkie kobiety pragnące skorzystać z konsultacji i terapii uroginekologicznej!

img

Leczenie nietrzymania moczu, czyli w czym pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego najczęściej korzystają kobiety planujące ciążę, odczuwające ból podczas stosunku oraz zmagające się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak np. nietrzymanie moczu. Leczenie odbywa się nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty – Pacjentka otrzymuje zadania domowe, które może wykonywać w dowolnym czasie i miejscu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w dolegliwościach ze strony układu moczowo płciowego, oferując nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu. Przyniesie ulgę kobietom cierpiącym na obniżenie narządów miednicy mniejszej czy zespoły bólowe kręgosłupa.

W Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active pomoc znajdą także Pacjentki przygotowujące się do zajścia w ciążę oraz kobiety zmagające się z rozstępem mięśni prostych brzucha po porodzie. Każda dolegliwość leczona jest za pomocą indywidualnie dopasowanej terapii oraz ćwiczeń o zróżnicowanej intensywności, takich jak ćwiczenia terapeutyczne mięśni dna miednicy, kinesiotaping czy mobilizacja blizny.

Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Ciąża i poród

Momentem, w którym najwięcej kobiet decyduje się na odwiedzenie Be Active, jest planowanie dziecka. Fizjoterapia uroginekologiczna polecana jest bowiem kobietom, które pragną jak najlepiej przygotować się do ciąży i porodu. Fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię, w jaki sposób ćwiczyć mięśnie dna miednicy, których prawidłowe rozluźnianie jest niezbędne podczas porodu. Zadbamy również o właściwą postawę ciała, chroniąc Twój kręgosłup przed dysfunkcjami i dolegliwościami bólowymi. Zapewnimy indywidualne przygotowanie do porodu i bezpieczne wzmocnienie mięśni dna miednicy. Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest zminimalizowanie ryzyka urazu tkanek miękkich kanału rodnego, na które narażona jest kobieta podczas porodu naturalnego. Prawidłowa praca obszaru dna miednicy to szansa na lepszy poród i lepsze życie seksualne oraz skuteczny sposób na zapobieganie dolegliwościom, takim jak nietrzymanie moczu.

Leczenie uroginekologiczne warto rozpocząć podczas planowania ciąży i kontynuować od drugiego trymestru, aż po rozwiązanie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga również kobietom po porodzie, które zmagają się z pęknięciem krocza oraz bliznami po nacięciu i cięciu cesarskim.

Bolesne stosunki i problemy z zajściem w ciążę

Konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym w Be Active polecamy kobietom skarżącym się na bolesność podczas współżycia seksualnego. Ból w okolicach intymnych, może być spowodowany zaburzeniami, takimi jak pochwica, wulwodynia czy dyspaurenia, które można z powodzeniem leczyć. Wzmożone napięcie w obrębie mięśni dna miednicy, zrosty po przebytych operacjach oraz brak ruchomości w macicy, mogą również skutkować bólem podczas stosunku. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwoli zdiagnozować przyczynę bólu i wyeliminować uciążliwy problem.

Leczenie nietrzymania moczu

Przebyte ciąże, skomplikowany poród, siedzący tryb życia i praca fizyczna to tylko kilka czynników, których skutkiem może być nietrzymanie moczu. Leczenie tego wstydliwego problemu jest możliwe podczas fizjoterapii uroginekologicznej, która przynosi ulgę i zrozumienie.

Przyczyny nietrzymania moczu

Funkcją pęcherza moczowego jest magazynowanie moczu, który dociera do niego przez moczowody. Kiedy wytwarzany przez nerki mocz osiąga określoną objętość, aktywowane zostają ścieżki nerwowe, które przekazują tę informację do mózgu. Gdy chcesz oddać mocz, aktywowane są inne szlaki nerwowe, które powodują skurcz mięśnia pęcherza i rozluźnienie pierścienia mięśniowego wokół cewki moczowej (zwieracza), co umożliwia wydalanie moczu. Tak więc w normalnej sytuacji nie dochodzi do mimowolnego wycieku. Nietrzymanie moczu może mieć kilka przyczyn.

Wyróżniamy:

wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas kichania, kaszlu, śmiechu, uprawiania sportu itp.)

naglące nietrzymanie moczu (nagłe i częste parcie nawet przy słabo wypełnionym pęcherzu).

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może już wystąpić w młodości. Wpływ może mieć ciąża, poród. Sama kobieca anatomia może sprzyjać jego występowaniu. Leczenie nietrzymania moczu proponujemy kobietom, które zmagają się zarówno z wysiłkowym, jak i naglącym nietrzymaniem moczu.

Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu. Jej celem jest pogłębienie świadomości pacjenta na temat funkcjonowania ciała i krocza oraz poprawa napięcia mięśni krocza. Główne strategie fizjoterapeutyczne stosowane w zapobieganiu i leczeniu nietrzymania moczu stosowane w gabinetach fizjoterapeutów uroginekologicznych Be Active obejmują między innymi:

trening pęcherza;

wzmacnianie mięśni dna miednicy, ćwiczenia mięśni Kegla;

interwencje behawioralne: zmiana stylu życia;

inne środki dobierane w zależności od rodzaju nietrzymania moczu i objawów pacjenta.

W obliczu każdego rodzaju nietrzymania moczu uroterapia pomaga w leczeniu, ale duże znaczenie ma również aktywny udział pacjenta. Fizjoterapia uroginekologiczna w nietrzymaniu moczu polega na wzmacnianiu całej przepony miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha oraz całej obręczy miednicy i kręgosłupa. Pomagamy również w leczeniu nietrzymania stolca i gazów oraz leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Profilaktyka w leczeniu nietrzymania moczu

Nasi fzjoterapeuci uroginekologiczni podkreślają również wagę profilaktyki. Niezwykle ważne jest podjęcie przez pacjenta działań zapobiegawczych, takich jak oddawanie moczu co 3–4 godziny, utrzymanie dobrej pracy jelit, kontrolowanie wagi i uprawianie aktywności fizycznej. W przypadku kobiet w ciąży znaczenie ma także unikanie intensywnych ćwiczeń oraz zapewnienie dobrej opieki prenatalnej, porodowej i poporodowej.

Leczenie nietrzymania moczu jest możliwe, ale wymaga interwencji specjalisty uroginekologicznego oraz samego pacjenta.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta zawsze wiąże się z lekkim stresem. Pragniemy, byś w Be Active czuła się komfortowo już od progu, bez względu na to, czy planujesz rozpocząć leczenie nietrzymania moczu, czy chcesz przygotować się do porodu. Nasze doświadczone fizjoterapeutki uroginekologiczne zadbają o Twój komfort zarówno podczas pierwszej, jak i każdej kolejnej wizyty.

Na pierwsze spotkanie warto zabrać ze sobą:

wygodny strój treningowy,

ewentualne wyniki badań (np. RTG/MRI kręgosłupa lub wyniki badania urodynamicznego),

kartkę z pytaniami do fizjoterapeuty, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz :)

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, by dowiedzieć się, z jakim problemem się zmagasz, kiedy objawy się nasilają i czy już wcześniej podejmowałaś leczenie nietrzymania moczu lub innego schorzenia. Kolejnym krokiem będzie analiza postawy ciała, która pozwoli stwierdzić, czy Twoje dolegliwości mogą być sygnałem ze strony kręgosłupa.

Pamiętaj, jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Jeżeli masz jakiekolwiek ptrania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Bo Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Jeśli nie masz jeszcze pewności czy możemy Ci pomóc - umów się na bezpłatną konsultacje. W trakcie tej wizyty damy Ci odpowiedź na to, jak bardzo jesteśmy w stanie Ci pomóc i ile czasu może zająć powrót do sprawności jaką oczekujesz.

Umawiam się na bezpłatną konsultacje

Wybierz swojego terapeutę i kliknij w link do rejestracji