Regeneracja mięśni, poprawa krążenia krwi i limfy, redukcja stresu i ochrona przed kontuzjami to główne zalety masażu sportowego. Na czym polega taki masaż sportowy, jakie są jego rodzaje i kto może z niego skorzystać?

img

Masaż sportowy – dla kogo?

Masaż sportowy przeznaczony jest dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wbrew niektórym opiniom nie tylko sportowcy po przebytych urazach mogą udać się na masaż sportowy. Osoby ceniące mocniejszą formę masażu chętnie korzystają z takich zabiegów.

W naszym Centrum Osteopatii Rehabilitacji i Masażu Be Active pomagamy w powrocie do formy po urazie, polepszeniu wyników sportowych i regeneracji mięśni po treningu. Na masaż sportowy do Be Active zapraszamy wszystkie osoby związane ze sportem – zarówno amatorów i pasjonatów, jak i profesjonalnych sportowców.

Na czym polega masaż sportowy?

Masaż sportowy, który wykonujemy w Be Active, jest zbliżony do masażu klasycznego. Podstawową różnicą jest jednak zwiększona intensywność masażu dla sportowców. Podczas gdy celem masażu klasycznego jest przede wszystkim relaks, w trakcie masażu sportowego należy przywrócić mięśniom sprawność, dotlenić mięśnie i skórę oraz poprawić krążenie krwi i limfy. W związku ze swoją intensywnością masaż może być bolesny, jednak jest to skuteczna metoda profilaktyczna, dzięki której sportowiec może uniknąć zakwasów i przeciążenia mięśni.

Zabieg rozpoczyna się od rozgrzania mięśni poprzez techniki takie jak głaskanie, rozcieranie, oklepywanie i ugniatanie. Kolejne działania zależą od wybranego typu masażu, który należy dostosować do konkretnej partii ciała (np. łydki, mięsień pośladkowy średni lub zginacze bioder), rodzaju prowadzonej aktywności fizycznej oraz fazy przygotowań do zawodów.

Rodzaje masażu sportowego

Wyróżniamy kilka rodzajów masażu sportowego:

Masaż startowy - służy do rozgrzania mięśni, stawów i więzadeł przed treningiem. Wyróżnia się wysoką intensywnością i krótkim czasem trwania, gdyż przeprowadza się go kilka minut przed rozgrzewką.

Masaż podtrzymujący (kondycyjny) - wykonywany podczas przerwy w zawodach, czyli wtedy, gdy sportowiec uczestniczy w mniej intensywnych treningach. Jego celem jest podtrzymanie kondycji, wzmocnienie układu nerwowego, dotlenienie mięśni, poprawa krążenia i detoksykacja organizmu. Masaż sportowy podtrzymujący w Be Active Kraków trwa do 60 minut, a najlepsze efekty można osiągnąć podczas sesji co 1-2 dni. Intensywność masażu kondycyjnego nie jest zbyt wysoka.

Masaż treningowy - wykonywany po każdym treningu w celu utrzymania sportowca w dobrej kondycji i zwiększenia jego możliwości ruchowych. Masaż treningowy wyróżnia się wysoką intensywnością i długim czasem trwania (do 1 godziny). Niekiedy bywa bolesny, lecz zapobiega przeciążeniu mięśni i wystąpieniu zakwasów.

Masaż przedwysiłkowy - wykonywany w celu zmobilizowania zawodnika i uniknięcia takich problemów jak stres, niepokój czy bezsenność. Masaż przedwysiłkowy zaleca się wykonywać od zakończenia masażu treningowego, aż do zawodów.

Masaż powysiłkowy (regeneracyjny) - wykonywany po treningu lub zawodach w celu szybkiej regeneracji organizmu. Najlepsze rezultaty można osiągnąć podczas 15-minutowej sesji przeprowadzonej 30 minut po wysiłku.

Wskazania do masażu sportowego

regularna aktywność fizyczna,

przeciążenie mięśni

stres i niepokój przed zawodami

przemęczenie

nadciągnięcie ścięgien

nerwobóle

skutki przetrenowania

chęć rozgrzania mięśni i uniknięcia kontuzji

Przeciwwskazania do masażu sportowego

gorączka i trwające infekcje

ostre stany zapalne

choroba nowotworowa

choroby układu krążenia

nadciśnienie tętnicze

świeże rany

złe samopoczucie

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Chcę teraz wybrać termin wizyty

Wybierz swojego terapeutę i kliknij w link do rejestracji