W dzisiejszym artykule pierwsza część cyklu o tym jak radzić sobie z dolegliwościami w I trymestrze.

Oczywiście miejcie świadomość, że niektóre rady mogą okazać się przydatne również w pozostałym okresie ciąży. Każda z Was jest inna, i inaczej będzie znosić trudy.


Jedno jest pewne – w ciąży najpewniejsza jest zmiana 😉.


Ale do rzeczy.

img

Hormonalna burza

Jak już wspominałam w poprzednim artykule, w organizmie kobiety zachodzi hormonalna burza. Następstwami tej burzy są mdłości, bóle głowy, zaparcia, zgagi, zmęczenie, huśtawki nastrojów, drażliwość piersi, ból dolnego odcinka kręgosłupa czy ból obręczy miedniczej.

Oczywiście każda kobieta jest inna i reaguje inaczej. Jest bardzo prawdopodobne, że niektóre z tych metod okażą się pomocne w walce z ciążowym złym samopoczuciem właśnie u Ciebie. A na inne uciążliwe dolegliwości będzie trzeba znaleźć inną metodę. Pewne jest jedno. Nie ma się co poddawać, tylko dbać o siebie.

W czasie Twojej ciąży, zdrowie Twoje i maluszka jest najważniejsze, a ginekolog, który prowadzi Twoją ciążę, ma niezbędną wiedzę na temat Waszego zdrowia i przypilnuje, aby nic Wam nie zaszkodziło.



Pamiętaj! Badaj się regularnie

Badaj się, aby sprawdzać czy Twojemu organizmowi nic nie brakuje. Słuchaj swoich potrzeb. Twój organizm da Ci wiele wskazówek jak przetrwać ten czas.


Dzisiaj zagłębimy temat mdłości i innych problemów pochodzących z układu pokarmowego (zgagi, zaparcia, refluks).


Słowem wstępu - mdłości i inne problemy pochodzące z układu pokarmowego (zgagi, zaparcia, refluks) dotyczą aż 80% ciąż. A Ty w której jesteś grupie?

Poranne mdłości tylko z nazwy są poranne. Mogą występować o każdej porze dnia i nocy z wymiotami lub bez.

Rozpoczynają się między 4 a 8 tygodniem, a kończą się około 16 tygodnia. Niestety znam też przypadki, w których mdłości występują przez całe 9 miesięcy. Szczerze współczuje…

Pamiętaj, że poranne mdłości z wymiotami 2-3 razy dziennie, które nie powodują utraty wagi, ani zaburzeń elektrolitowych, są normalnym następstwem Twojego obecnego stanu.

Z ciekawostek z mojego okresu ciążowego - miałam takie dni, że wychodząc do pracy, musiałam wrócić się do domu. Wymiotowałam i mogłam spokojnie biec do pracy. Dziwny stan, ale udawało się w miarę przetrwać ten czas i nigdy żaden mój pacjent z tego powodu nie ucierpiał 😊.

Jeżeli mdłości utrzymują się przez cały dzień, wymioty występują więcej niż pięć razy na dobę oraz następuje utrata wagi powyżej 5% wagi ciała. Masz niedociśnienie i niski puls, musisz zgłosić się do lekarza. To już zagraża waszemu zdrowiu.

Możesz też cierpieć na "niepowściągliwe wymioty ciężarnych"?.

W tym wypadku możliwe, że potrzebna będzie hospitalizacja, nawadnianie dożylne lub roztwory izotoniczne, aby odpowiednio nawodnić Twój organizm. Lekarz zaleci Ci odpowiednio dobrane środki przeciwwymiotne i witaminy, abyście z maleństwem byli bezpieczni.

Z metod alternatywnej medycyny przydatna może okazać się akupunktura. Pamiętaj jednak, że aby Twoja ciąża mogła przebiegać prawidłowo, Twoja gospodarka elektrolitowa musi być zachowana. Nie zaniedbuj tego.

Jeżeli masz do nas zbyt daleko, sprawdź kto w Twojej okolicy zajmuje się kobietami w ciąży. (nie idź na skróty, znajdź kogoś dobrego) Pamiętaj, że nie warto męczyć się niepotrzebnie. Twój organizm potrzebuje pełnej sprawności i spokojnego przejścia przez ciążę.

Wiele dolegliwości bólowych ustępuje lub zmniejsza się zaraz po dobrze zrobionym zabiegu czy masażu dla kobiet w ciąży.

Regularne wizyty w takich gabinetach jak nasze Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active, pozwala zdecydowanie poprawić komfort bycia w ciąży i łagodniejsze przejście przez ten etap.

Jak możemy pomóc sobie w dolegliwościach związanych z mdłościami i wymiotami, zgagą czy zaparciami:


01.

Śniadanie do łóżka.

Zanim wstaniesz, zjedz kromkę chleba z masłem i napij się ciepłej herbaty.
Pomoże Ci to w walce z porannymi mdłościami, a także nakręci Twój metabolizm.
U mnie działało to tylko wtedy kiedy kromka chleba leżała obok łóżka lub kiedy mąż zrobił je w 20 sekund po moim przebudzeniu. (niech Twój partner potraktuje to w kategorii wyzwania 😉 wtedy się wyrobi).

02.

Herbata z imbirem.

Świetne działanie ma herbata z imbirem (imbir ma działanie rozgrzewające i przeciwwymiotne).

03.

Ćwiczenia układu krążenia przed wstaniem z łóżka.

✓ Zrób kilka okrężnych ruchów stopami, nadgarstkami, pozginaj kolana.
✓ Łokcie unieś, biodra w górę (pamiętaj o ugiętych stawach kolanowych).
✓ Poczuj jak krew na nowo krąży w ciele i dopiero pomału wstań (pamiętaj o wstawaniu przez bok).

04.

Jedz często, ale małe porcje.

Nie dopuszczaj do uczucia głodu, które ponownie wywoła mdłości. Częste jedzenie niewielkich porcji będzie miało zbawienny wpływ na męczące Cię zaparcia.

05.

Ogranicz ilość tłuszczu w diecie.

Staraj się jeść lekkostrawne nie skomplikowane posiłki. Niech nie będą ciężkostrawne. Wdzięczny będzie Ci cały układ trawienny, a także łatwiej zrzucisz zbędne kilogramy po ciąży .

06.

Znajdź swój sposób na relaksację.

Może to być spacer czy dobra książka. Wyciszenie układu nerwowego korzystnie wpłynie na Twój układ pokarmowy. Jeżeli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań umów się na masaż dla ciężarnych (taki też znajdziesz w Be Active). Twoje plecy, będą Ci wdzięczne

07.

Unikaj stresu.

Teraz zarówno dla Ciebie jak i dla maleństwa, stres działa destruktywnie i wywołuje wiele niepotrzebnych reakcji w organizmie. Czy podczas egzaminu czy stresujących sytuacji miewasz problemy żołądkowo - jelitowe? Sama zatem wiesz, że w obecnej sytuacji stres zaostrzy wszystkie dolegliwości, które i tak już dają lekko popalić.

08.

Ćwicz jogę lub pilates dla kobiet w ciąży.

Oczywiście delikatnie i z dobraną zarówno do Twoich możliwości jak i trymestru ciąży w którym jesteś. Możesz zgłosić się na zajęcia z jogi dla ciężarnych lub pilatesu dla ciężarnych i porozmawiać z instruktorem/instruktorką o Twoim problemie. Na pewno pokażą Ci kilka pozycji, które przyniosą Ci ulgę. Jest też mnóstwo filmów instruktażowych w sieci. Ja osobiście często po nie sięgałam i sięgam dalej.
Przyznam, że dla mnie było to rewelacyjne rozwiązanie.
Jeżeli nie jesteś pewna czy możesz wykonywać dane pozycje, koniecznie skontaktuj się z instruktorem, fizjoterapeutą.
U nas w Be Active są pacjentki w ciąży, które chcą ćwiczyć w domu, bo tak im wygodniej. Przychodzą do naszych fizjoterapeutów na pojedyncze ćwiczenia indywidualne. Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia, które może wykonywać pacjentka w domu. Później w domu już każda wie, na co może sobie pozwolić, a na co zwrócić szczególną uwagę, aby było bezpiecznie.

✓ Takie rozwiązanie po pierwsze buduje bezpieczeństwo Twoje i dziecka.
✓ Z drugiej strony zaoszczędza czas i pieniądze
✓ Nawet jeśli będziesz ćwiczyła z trenerkami w sieci, to będziesz wiedziała, które z ćwiczeń są dla Ciebie, a które lepiej odpuścić.
✓ Co jakiś czas ( jak mocniej urośnie brzuszek) można podejść do trenera/fizjoterapeuty, aby znów nakierował na co zwrócić uwagę
✓ Trzeba wiedzieć, że w miarę rośnięcia brzuszka, zmienia się Twój środek ciężkości. Wszystkie wnętrzności przenoszą się wyżej, niżej i na boki, aby zrobić miejsce dla rosnącego maluszka. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać ćwiczenia, do Twojego stanu.

W kolejnym wpisie omówię kolejne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi. Bo jak same widzicie jest ich sporo. Dowiecie się dlaczego warto zainwestować w profilaktykę w ciąży. I w czym pomoże osteopata lub fizjoterapeuta w ciąży.

Zachęcam Cię do przyjścia do naszego Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active. Na co dzień zajmujemy się kobietami w ciąży i uwalniamy je od bólu i niepotrzebnych dolegliwości, które niejednokrotnie udaje się wyciszyć i zahamować. Sama jestem mamą dwóch urwisów i wiem jak ważna jest profilaktyka w ciąży.

ciąza
ciąza

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!

Potrzebujesz pomocy?

Zarejestruj się online jeszcze dzisiaj, na dogodny termin do jednego z naszych specjalistów. Wszystkie osoby zajmujące się pracą z kobietami w ciąży znajdziesz poniżej. A jeżeli potrzebujesz jeszcze się skonsultować w nietypowej sprawie związanej z Twoim stanem. Zadzwoń do naszej recepcji. Pomogą dobrać najlepszego specjalistę od Twojej dolegliwości.

Ściskam Was mocno

Matka Osteopatka



Terapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.