Temat bólu w obrębie miednicy jest mocno popularny, bo niestety dopada bardzo dużej liczby osób. Mnie też nie ominęły dolegliwości związane z miednicą, mimo aktywnego trybu życia. Musiałam udać się na wizytę do kolegi po fachu.

U mnie wystąpił ból w obrębie prawego biodra. Ból objawiający się nie możnością stania na jednej nodze. Ubranie spodni na stojąco było niemałym wyzwaniem :P Dzięki pomocy zaprzyjaźnionego osteopaty, znów mogłam wrócić do aktywności i długich spacerów z psem.


Myślę, że sporo przyszłych mam miewa problemy bólowe lub ograniczenia w obrębie miednicy i bioder dlatego postanowiłam napisać kilka słów o pochodzeniu tych dolegliwości i o tym jak sobie z nimi radzić.img

Pamiętaj że każdy niepokojący Cię ból w obrębie miednicy musisz skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym!

Ja postaram się przedstawić Wam kilka wskazań do leczenia osteopatycznego i rehabilitacyjnego oraz przedstawić kilka sposobów na radzenie sobie z bólem w warunkach domowych.

Jak możemy pomóc sobie w dolegliwościach związanych z mdłościami i wymiotami, zgagą czy zaparciami:


01.

Z jakimi objawami i problemami możesz spotkać się w ciąży?

✓ Ograniczenie zakresu ruchu.
✓ Uczucie niestabilności.
✓ Ból dolnej części pleców - może nasilać się przy dłuższym staniu.
✓ Fizjologiczne rozluźnienie stawów miednicy.
✓ Bóle w tylnej części miednicy.
✓ Rozejście spojenia łonowego - ból przy zmianach pozycji, gwałtownych ruchach czy szybszym chodzie.
✓ Zapalenie stawów krzyżowo - biodrowych.

02.

Jakie są tego symptomy?

✓ Trudności w podnoszeniu nóg.
✓ Ból podczas rozszerzenia nóg.
✓ Nieumiejętność stania na jednej nodze.
✓ Ból w biodrach.
✓ Ograniczenie ruchomości w biodrze.
✓ Ból promieniujący w dół nogi lub po jej wewnętrznej części.
✓ Uczucie rozdzielającego się spojenia łonowego.
✓ Zgarbione plecy w pozycji stojącej.
✓ Trudności w siadaniu lub wstawaniu.
✓ Ból pleców.
✓ Powłóczenie nogi.

Oprócz problemów które mogą Ci się kojarzyć z problemami związanymi ze stawami, dochodzą także problemy związane z pęcherzem moczowym, a także z jelitami. Ograniczenie ruchu w miednicy powoduje problemy z jej drenażem limfatycznym. Innymi słowy - przepływ płynów przez miednicę jest zaburzony czyli dana okolica ma problem z odżywieniem.

03.

Pewnie po części domyślasz się dlaczego tak się dzieje?

Głównym sprawcą tych zaburzeń jest rosnący w Tobie maluszek.

Dochodzą do tego:
✓ zmiany hormonalne,
✓ zmiany w Twojej postawie,
✓ dodatkowe kilogramy,
✓ zmiana aktywności,
✓ zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej,
✓ podrażnienie pęcherza moczowego.

Wzdęcia mogą nasilać Twoje problemy. Staraj się więc robić wszystko, aby ich uniknąć. Przy wysiłkowej próbie opróżniania jelit, może nastąpić podrażnienie jelita i jego okolicy, co spowoduje wzmożone napięcie danej okolicy.

ciąza

Niestety istnieje możliwość, że odezwą się stare kontuzje czy Twoje „słabsze” strony. Jeżeli przed ciążą miewałaś bóle lędźwiowe, bioder czy jakiekolwiek problemy z kręgosłupem zgłoś się czym prędzej do osteopaty lub fizjoterapeuty. W Krakowie macie Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active. Pomogą Ci zawczasu uniknąć problemów. Dzięki terapii i odpowiednio dobranym ćwiczeniom, zmniejszysz ryzyko występowania bólu i powikłań. Jeżeli planujesz ciążę, zadbaj o swój kręgosłup zawczasu.
✓ wzmocnij mięśnie,
✓ rozluźnij napięcia,
✓ ćwicz mięśnie dna miednicy.

Zobaczysz o ile łatwiej będziesz się poruszać na co dzień.

Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza. Jeżeli lekarz ginekolog nie widzi przeciwwskazań ze swojej strony, zgłoś się do gabinetu takiego jak Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active, w którym pracuje się z kobietami w ciąży. Dzięki przeprowadzonym testom, dowiesz się czy Twój problem to:
✓ biodro,
✓ staw krzyżowo-biodrowy,
✓ dolny odcinek kręgosłupa
✓ czy wzmożone napięcie okolicy pęcherza.

Zwróć uwagę, czy problemy nasilają się po nocy, po dłuższym siedzeniu, chodzeniu, przy wstawaniu? Gdzie najczęściej odczuwasz dolegliwości? Czy są one punktowe, a może to rozlane bóle? Te wszystkie informacje są istotne dla odpowiedniego rozeznania. Dzięki wnikliwej konsultacji naszych terapeutów, szybko i skutecznie pomożemy pozbyć się bólu. A jeżeli masz za daleko do nas. Znajdź dobry gabinet fizjoterapeutyczny lub osteopatyczny, w którym Ci pomogą.

U mnie problemy nasilały się po długim siedzeniu. Wstanie z kanapy było nie lada wyzwaniem. Wiem naprawdę co czujesz…

04.

Jak możesz pomóc sobie na co dzień jeżeli ból występuje?

✓ Leżakuj w ciągu dnia pozwoli to odciążyć przemęczone stawy i kręgosłup.
✓ Zainwestuj w poduszkę do spania dla ciężarnych (możesz też zwinąć koc i wsadzić sobie między nogi).
✓ Zbawienny może okazać się basen - odciąży Twoje stawy, wzmocni mięśnie i sprawi że poczujesz się znowu lekko.
✓ Ćwicz - zachowasz prawidłową ruchomość, pobudzisz drenaż. Pamiętaj jednak o odpowiednim, indywidualnym dobraniu ćwiczeń do Twojego obecnego stanu. Idź na ćwiczenia dla kobiet w ciąży i koniecznie porozmawiaj przed zajęciami z instruktorem, zgłaszając mu swój problem. Nie wstydź się - większość Pań na sali ma podobnie ;)
✓ Odpuść sobie prace domowe obciążające Twoje stawy. Dbaj o siebie i staraj się nie podnosić ciężkich przedmiotów.
✓ Jeżeli dużo przebywasz w pozycji siedzącej zainwestuj w piłkę taką dużą dmuchaną i staraj się część czasu spędzać na piłce. Piłka przyda się także do ćwiczeń. A w 9 miesiącu ciąży wspomoże wywoływanie porodu.
✓ Odpowiednio nawadniaj organizm. Woda to podstawa.
✓ Regularnie odwiedzaj gabinet osteopaty lub fizjoterapeuty. Odpowiedni specjaliści pomogą być Ci cały czas w formie, bez zbędnych dolegliwości.

Ja osobiście korzystałam z poduszki w kształcie litery „J”, basenu, ćwiczeń oraz korzystałam z masażu dla ciężarnych.
Zdaje sobie sprawę, że wiele z Was ma problemy z infekcjami po basenie. Zapytaj lekarza o specjalne środki które zapobiegną infekcją.

Zachęcam Cię do przyjścia do naszego Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active. Na co dzień zajmujemy się kobietami w ciąży i uwalniamy je od bólu i niepotrzebnych dolegliwości, które niejednokrotnie udaje się wyciszyć i zahamować. Sama jestem mamą dwóch urwisów i wiem jak ważna jest profilaktyka w ciąży.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!

Pamiętaj też o tym, że jest to stan przejściowy. Kiedy urodzi się maleństwo większość problemów związana z bólem w obrębie miednicy powinna sama się rozwiązać. Nie wolno ich jednak bagatelizować i zaniedbywać, gdyż mogą doprowadzić do przewlekłych problemów powstałych na bazie przeciążeń i zaniedbań z czasu ciąży. Pamiętaj też, że kręgosłup masz tylko jeden, a wraz z rozwiązaniem będzie on obciążany coraz bardziej od waszych pierwszych wspólnych dni z maleństwem. I tak przez wiele następnych lat. .

Ściskam Was mocno

Matka OsteopatkaTerapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.