Be Active, ul. Zachodnia 27/1/2, 30-350 Kraków
+48 506 337 059
 • img
1

No i co z tą blizną

Blizna pozostała po cesarskim cięciu lub innej operacji czy wypadku jest naszą pamiątką na całe życie. Dzisiaj kilka słów dlaczego warto dbać o blizny? Dlaczego ma to tak duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbanie blizny? Kiedy zacząć pracować z blizną i w jaki sposób? Zapraszam do lektury nie tylko mamy po cesarskim cięciu ale także osoby po zabiegach chirurgicznych (np. wycięciu wyrostka) czy po innych urazach (oparzeniach, wypadkach).

Czym właściwie jest blizna?

Blizna często kojarzy nam się głownie z aspektem estetycznym. Jedni się jej wstydzą inni traktują jako powód do dumy, pamiątkę czy naukę zapamiętaną na całe życie.

Dlaczego zatem przy wizycie w gabinecie fizjoterapeuty/osteopaty/lekarza czy przy pobycie w szpitalu pytani jesteście o blizny?

Tutaj nie chodzi już o aspekt estetyczny. Blizna z wierzchu wyglądająca na wygojoną często w głębi stanowi istotny problem. Prowadzi do zaburzeń równowagi w naszym organizmie. Jak do tego dochodzi?

Zaburzona zostaje ruchomość pomiędzy poszczególnymi warstwami naszego ciała. Abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować w naszym ciele zachodzą ślizgi np. pomiędzy skórą a mięśniem czy mięśniem a powięzią. Blizna w istotny sposób może zaburzyć ten proces.

"W celu lepszego wyobrażenia sobie jak blizna wpływa na cały organizm i jak duże są jej konsekwencje biomechaniczne można przywołać model stroju. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy ubrani w kurtkę, sweter, koszulę i podkoszulkę, ktoś przecina wszystkie warstwy i zalewa to klejem, bądź zszywa ze sobą. Dziury już nie widać, ale szew bądź zgrubienie po kleju pozostaje, co więcej wszystkie cztery warstwy tracą swoją autonomię i nie mogą poruszać się samodzielnie, gra wzajemnego ślizgu jest zaburzona. Pociągając za kurtkę, poruszamy również sweter, koszulę i podkoszulkę." (źródło internet).

Jakie konsekwencje mogą wynikać z powstania blizny?

Dolegliwości bólowe po cesarskim cięciu pojawiają się często 2 lata po zabiegu może to być jednak znacznie dłuższy lub krótszy okres czasu (6 miesięcy do 8-10 lat po zabiegu). Lekarze twierdzą że ból i dyskomfort do około pół roku po cięciu jest naturalnym następstwem operacji. W gabinecie pacjentki często doszukują się innych powodów swoich problemów gdyż jeżeli blizna nie "odzywa się" co jakiś czas już dawno zapomniały o jej posiadaniu.

Jakie dolegliwości występują na skutek zbliznowacenia:

 1. Zaburzenia czucia w obrębie blizny lub obszaru krocza, ud.
 2. Bóle/ciągnięcia w obrębie blizny.
 3. Bóle dolnego kręgosłupa często zwalane na zbyt intensywną opiekę nad dzieckiem lub siedzenie w biurze.
 4. Bóle biodra.
 5. Bóle głowy i obręczy barkowej.
 6. Ograniczenia i ból w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.
 7. Bóle przypominające bóle menstruacyjne.
 8. Stany zapalne w obrębie blizny nasilające się podczas aktywności fizycznej.
 9. Problemy z pęcherzem moczowym.
 10. Problemy układu trawiennego- bóle brzucha, ciągnięcia, nasilenie się zaprać.
 11. Problemy z samoakceptacją wyglądu naszego ciała po zabiegu.

Jak zatem zadbać o bliznę?

Niewielu lekarzy wspomina o tym, iż z blizną po cesarskim cięciu czy operacjach brzusznych należy pracować.

Gojenie rany pooperacyjnej to około 6 tygodni, po tym czasie należy zacząć tak zwaną mobilizację blizny. Co to oznacza? Staramy się nie dopuszczać do ograniczenia ruchomości w obrębie blizny poprzez specjalnie dobrane techniki. Przed terapią Twoja blizna zostanie dokładnie zbadana i obejrzana przez terapeutę. Zostanie oceniony jej stan, twardość, ruchomość i wpływ na inne struktury. Często kiedy obszar blizny jest mocno zassany do środka, zaobserwować możesz u siebie zmianę postawy ciała. Innymi słowy zaczynasz się garbić. Zmienia się kąt między miednicą a biodrem a Ciebie zaatakuje ból lędźwi lub nieustające napięcie mięsni szyi. Brak ergonomii pracy danych obszarów będzie wywoływał coraz trwalsze kompensacje wywołujące w Twoim ciele różne objawy.

Podczas badania i samej terapii możesz odczuć bolesne punkty lub uczucia ciągnięcia. Informuj o tym terapeutę.

Osteopatyczna praca na bliźnie często nie będzie pracą w obrębie samej blizny ale także w obrębie innych struktur brzusznych, kręgosłupa, biodra itp. Osteopata będzie pracował na strukturach położonych głębiej. Pamiętaj że to co widzisz na skórze to wierzchołek góry lodowej. Terapię osteopatyczną możesz rozpocząć wcześniej niż przed upływem 6 tygodni, jeżeli osteopata uzna że jest taka konieczność. Wybierz się na konsultację i ustal plan działania. Często terapia rozpoczęta wcześniej zapobiega obrzękom danej okolicy, pozwala na lepsze ukrwienie danego obszaru co skutkuje szybszą regeneracją tkanek. Dzięki wizytom w gabinecie oswoisz się z blizną zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychologicznym. Ten drugi często blokuje nas psychicznie. Są kobiety obwiniające się że nie udało im się urodzić naturalnie lub po prostu bariera estetyczna jest dla niech nie do przejścia. Stopniowa praca na danym obszarze pozwoli Ci oswoić się z nowym elementem Twojego ciała.

Zapytaj terapeutę jak ćwiczyć aby wspomóc regenerację a nie rozerwać blizny. Dobierz trening indywidualnie zwracając uwagę na czas który miął od zabiegu, jakość blizny oraz Twoją kondycję.

Jeżeli zdecydujesz się na terapię pamiętaj że blizna nie powinna być rozrywana i że Twój terapeuta powinien poinstruować Cię o tym co robi.

Jak możesz pomóc sobie w domu:

 1. Używaj kremu zmiękczającego bliznę- w aptekach dostępne są liczne preparaty których możesz użyć.
 2. Stosuj się do zaleceń terapeuty co do samodzielnej pracy na bliźnie. Nie wstydź się pytać jesteśmy po to abyś czuła się bezpiecznie.
 3. Regularnie badaj się. Rób usg ginekologiczne jak i jamy brzusznej aby sprawdzać czy w Twoim brzuchu nie powstają nie bezpieczne zrosty.
 4. Ćwicz regularnie- zwiększysz elastyczność tkanek dzięki czemu blizna zyska mobilność i będzie mniej widoczna.

Pamiętaj że możesz pracować również na "starej bliźnie". Dzięki terapii przygotujesz się do kolejnej ciąży, unikniesz pogłębiania się kompensacji już powstałych, a także uzyskasz poprawę stanu już istniejącego. Pamiętaj żeby nawet po kilku latach po zabiegu nie zapominać o poinformowaniu terapeuty o posiadaniu blizny.

Podsumowując warto, a nawet trzeba pracować z blizną! Dzięki regularnej pracy unikniesz problemów w przyszłości. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne, zaoszczędzisz mu walki z kompensacjami i bólem.


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga