Jako matka dwójki łobuzów, wiem jak wielki jest natłok informacji na temat zdrowia dziecka. Chciałabym nieco odczarować niektóre sprawy z tym związane. Aby było Ci nieco łatwiej odnaleźć się w gąszczu informacji.


Dzisiaj o tym, czy warto i kiedy warto ze swoją pociechą odwiedzić gabinet fizjoterapeuty czy osteopaty.



Skupię się na problemach tych oczywistych i mniej oczywistych. W których profesja osteopaty i fizjoterapeuty może pomóc Twojemu dziecku w konkretnych przypadkach. Oraz o naszej współpracy z logopedą czy neurologopedą.

Na całe szczęście, nasza świadomość jako rodziców jest coraz większa. Stąd gościmy coraz mniejszych pacjentów w naszych gabinetach i pomagamy coraz większej ilości dzieci.

Dzisiaj napiszę o problemach moich ciut starszych pacjentów: tych w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

ból miednicy a endometrioza

01.

Intensywne zmiany.

Wiek szkolny i przedszkolny jest to wiek w którym Twoja pociecha intensywnie się zmienia. Zmiany zachodzą na poziomie wszystkich struktur naszego organizmu i psychiki. Stąd niewiele potrzeba, aby coś poszło nie do końca tak jak powinno. Wpływ na nasz rosnący, zmieniający się organizm mają: predyspozycje genetyczne, nasz charakter oraz czynniki zewnętrzne takie jak: środowisko w którym żyjemy, ilość sportu którą uprawiamy czy to co jemy.

Nie bez znaczenia pozostają urazy (nawet te około porodowe), problemy ze wzrokiem, koncentracją czy mową.

Będąc matką, czasem po prostu widzisz, że coś jest nie tak. Nie zapominaj o swojej intuicji!

ciąza

Jeżeli więc coś Cię niepokoi w sylwetce Twojego dziecka jak np.
✓ ułożenie stóp
✓ garbienie się
✓ czy problemy na zajęciach WFu, które zgłasza Ci dziecko lub nauczyciel.

Skonsultuj swoje obawy z osteopatą lub fizjoterapeutą zajmującym się dziećmi. Szybkie znalezienie dolegliwości bardzo często powoduje szybkie rezultaty i powrót do pełnej sprawności młodego człowieka.

02.

Skolioza.

Przedstawię Wam teraz kilka częstych problemów występujących u dzieci, które mogą spędzać Wam sen z powiek.

Może dzięki tym informacjom uda mi się pomóc Ci w szybkiej wstępnej diagnozie twojego dziecka? Duża część z tych dolegliwości można właśnie naprawić dzięki osteopatii lub zabiegom u fizjoterapeuty.

skolioza

Zacznę od tych najczęstszych i myślę, że najbardziej Wam znanych problemów: czyli wad postawy .

W większości określacie je jako skoliozy. Musimy jednak pamiętać, że skolioza to trójpłaszczyznowy problem, który jeśli występuje, wymaga systematycznego leczenia. Na szczęście tych "prawdziwych" skolioz jest mniej niż więcej, a skoliozy często mylone są z :

✓ zablokowaniami na poziomie kręgów,
✓ wzmożonym napięciem mięśni,
✓ czy asymetrią w miednicy.

03.

Jeżeli chcesz sprawdzić Swoje dziecko na kilku płaszczyznach zrób tak:

Stań naprzeciw niego z przodu, z tyłu i zaobserwuj czy nie ma:

✓ uniesionego jednego z talerzy miednicy
✓ nierówno osadzonych łopatek
✓ lub różnicy w wysokości barków

Przy tego typu problemach, możesz zaobserwować również nierówno starte podeszwy butów, problemy np. podczas nauki pływania. Będzie występował problem z utrzymywaniem ciała w jednej linii, (mimo szczerych chęci będzie go ściągało na jedną stronę krzywe wykonywanie przewrotu w przód.

Z czasem mogą pojawić się bóle, dyskomfort czy napięcie w obszarze kręgosłupa czy barków. Zwróć szczególną uwagę na to co zgłasza Ci dziecko. Dopytaj co boli, i gdzie boli. Bo nie zawsze jest to kontuzja po zabawie.

Jeżeli którakolwiek z tych części ciała lub postaw wydaje ci się nieprawidłowa, dziecko zgłasza bóle, które nie były wynikiem uderzenia, skręcenia, i nadmiernej zabawy, to koniecznie umów się na wizytę kontrolną do dobrego osteopaty lub fizjoterapeuty pracującego z dziećmi. Takich osteopatów i fizjoterapeutów znajdziesz w Be Active. Ale jeśli masz do nas za daleko, poszukaj w swojej okolicy dobrych dziecięcych terapeutów.

endometrioza

Dobry fizjoterapeuta czy osteopata oceni postawę i jeżeli będzie potrzeba wdroży odpowiedni plan terapeutyczny aby pomóc Twojemu dziecku.

W gabinecie często obserwuję także wadliwe ułożenia stóp, czy problemy w obrębie klatki piersiowej (np. klatka piersiowa lejkowata czy kurza).

Pamiętaj, że stwierdzenie: "taki jego/taki jej urok" nie jest żadnym wytłumaczeniem. Wiele takich „uroków” można skutecznie wyprowadzić i pomóc dziecku nie mieć problemów z postawą i innymi nieszczęściami w dorosłym życiu.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie danej wady skorygować w całości, staramy się powstrzymać jej następstwa i pracować nad optymalnym komfortem życia dziecka. Sam proces zatrzymania danej dysfunkcji da w przyszłości poprawę komfortu życia.

04.

Zaparcia.

Inną dolegliwością, która spędza sen z powiek rodziców są zaparcia u waszych dzieci.

Tutaj świetnie sprawdza się terapia wisceralna. Jest to swoisty "masaż" brzucha, wspierający pracę jelit. Ważne jest także rozluźnienie przepony. Ma to na celu zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu. Techniki wisceralne stosuje się też u dorosłych pacjentów doświadczających problemów jelitowych.

ciąza

Pamiętaj, że bardzo ważna jest dieta Twojego dziecka. Jeżeli nie wiesz co w niej zmienić, żeby poprawić jakość i ilość wypróżnień dziecka, skonsultuj się z dietetykiem, który zajmuje się dopasowaniem diety do potrzeb Twojego dziecka. Jak pewnie wiesz, są składniki pokarmowe, które przeszkadzają w odpowiednim wypróżnianiu. Czasem drobna zmiana w żywieniu, daje świetne rezultaty.

05.

Zaburzenia logopedyczne.

Mniej oczywista może wydawać się pomoc osteopatii w walce z zaburzeniami logopedycznymi. Trafiające do mnie dzieciaki, często są w trakcie terapii logopedycznej od dłuższego czasu. Mają problem np. z wypowiedzeniem litery "R".

Nasza pomoc polega na niczym innym jak na rozluźnieniu mięśni zaopatrujących krtań, gardło, cały obszar szyi, języka i jamy ustnej. Dzięki temu uzyskujemy większą plastyczność aparatu mowy, który po intensywnych ćwiczeniach jest mocno napięty.

Przyznam Wam, że zawsze jestem pod wrażeniem efektów tego rodzaju terapii. Przyciągamy do Be Active różnych specjalistów, właśnie po to aby na kilku poziomach zająć się problemem z którym do nas przychodzicie. Dzięki temu znacznie poprawia się skuteczność i efektywność terapii.

06.

Na koniec jeszcze kilka słów o rehabilitacji stomatologicznej.

Jeżeli Twoje dziecko nosi, nosiło lub będzie nosić aparat ortodontyczny - pamiętaj, że może wywołać to u niego sporo napięć w obrębie twarzo-czaszki, szyi, barków czy stawów skroniowo-żuchwowych. Objawiać się to może przeskakiwaniem lub bólem w obrębie wspomnianego stawu. Dyskomfort może pojawiać się przy ziewaniu, gryzieniu czy mówieniu.

Takim gabinetem w Krakowie jest Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Be Active. Napięcia w obrębie aparatu żucia, mogą wywołać bóle głowy, kręgosłupa szyjnego czy rąk. To z reguły dość nieprzyjemne dla dziecka, ale i dorosłego sytuacja. Możemy skutecznie pozbyć się tych dolegliwości.

Pamiętaj zatem o możliwości pomocy ze strony osteopatów i rehabilitantów stomatologicznych przy tego typu problemach. Coraz więcej ortodontów zwraca też na to uwagę. Współpraca między specjalistami daje świetne rezultaty i do tego dążymy każdego dnia.

07.

Ciąg dalszy nastąpi...

Kochani - na dzisiaj tyle w tym temacie. Tak jak wspomniałam. Temat będzie kontynuowany, gdyż jest bardzo, bardzo szeroki. Chciałam podkreślić że z doświadczenia wiem, że im szybciej wdrożona terapia, tym łatwiej pozbyć się problemu.

ciąza

Dzieci są bardzo plastyczne, dzięki czemu świetnie reagują na naszą pracę.

Chcesz sprawdzić czy wszystko jest ok? Nie odwlekaj tego w nieskończoność. W przypadku dzieci każdy dzień jest ważny. Mniejszą ilością wizyt, jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Ściskam Was mocno

Matka Osteopatka

ciąza