Be Active, ul. Zachodnia 27/1/2, 30-350 Kraków
+48 506 337 059
  • img
1

Kiedy ze swoją pociechą odwiedzić gabinet fizjoterapeuty czy osteopaty?

Dzisiaj przemyśleń kilka Matki Osteopatki O tym, kiedy ze swoją pociechą odwiedzić gabinet fizjoterapeuty czy osteopaty. Jako matka dwójki łobuzów, wiem jak wielki jest natłok informacji na temat zdrowia dziecka.

Tutaj skupię się na problemach tych oczywistych i mniej oczywistych. W których profesja osteopaty i fizjoterapeuty może pomóc Twojemu dziecku. Będzie o wadach postawy, krzywej główce czy naszej współpracy z logopedą. Nasza świadomość jako rodziców jest coraz większa. Stąd gościmy coraz mniejszych pacjentów w naszych gabinetach. Dzisiaj napiszę o problemach moich ciut starszych pacjentów: tych w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Kolejna część artykułu będzie o najmłodszych maluszkach odwiedzających Be Active.

Wiek szkolny i przedszkolny jest to wiek w którym Twoja pociecha intensywnie się zmienia. Zmiany zachodzą na poziomie wszystkich struktur naszego organizmu i psychiki. Stąd niewiele potrzeba, aby coś poszło nie do końca tak jak powinno. Wpływ na nasz rosnący, zmieniający się organizm mają predyspozycje genetyczne, nasz charakter oraz czynniki zewnętrzne takie jak: środowisko w którym żyjemy, ilość sportu którą uprawiamy czy to co jemy. Nie bez znaczenia pozostają urazy (nawet te około porodowe), problemy ze wzrokiem, koncentracją czy mową. Pamiętaj także o swojej intuicji!

Jeżeli coś Cię niepokoi w sylwetce Twojego dziecka jak np.

  1. ułożenie stóp
  2. garbienie się
  3. czy problemy na zajęciach WFu

Skonsultuj swoje obawy z osteopatą lub fizjoterapeutą zajmującym się dziećmi.

A teraz przedstawię Wam kilka problemów, które mogą spędzać Wam sen z powiek. Może niektóre z nich rozwiążą się dzięki osteopatii?
Zacznę od tych najczęstszych. I myślę, że najbardziej Wam znanych problemów: czyli wad postawy.

W większości określacie je jako skoliozy. Musimy jednak pamiętać, że skolioza to trójpłaszczyznowy problem, wymagający systematycznego leczenia. Na szczęście tych "prawdziwych" skolioz jest mniej niż więcej. Często mylone są z zablokowaniami na poziomie kręgów, wzmożonym napięciem mięśni, czy asymetrią w miednicy.

Jeżeli Twoje dziecko ma:

  1. uniesiony jeden z talerzy miednicy
  2. nierówno osadzone łopatki
  3. lub różnicę w wysokości barków

koniecznie umów się na wizytę kontrolną do Be Active na której ocenimy jego postawę. Przy tego typu problemach, możesz zaobserwować u swojej pociechy nierówno starte podeszwy butów, problemy np. podczas nauki pływania z utrzymywaniem ciała w jednej linii, czy krzywe wykonywanie przewrotu w przód. Z czasem mogą pojawić się bóle, dyskomfort czy napięcie w obszarze kręgosłupa czy barków.

W gabinecie często obserwuję także wadliwe ułożenia stóp czy problemy w obrębie klatki piersiowej (np. klatka piersiowa lejkowata czy kurza). ⚠ Pamiętaj, że stwierdzenie: "taki jego/jej urok" nie jest dla nas żadnym wytłumaczeniem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie danej wady skorygować w całości, staramy się powstrzymać jej następstwa i pracować nad optymalnym komfortem życia dziecka.

Inną dolegliwością, która spędza sen z powiek rodziców są zaparcia u waszych dzieci. Tutaj świetnie sprawdza się terapia wisceralna. Jest to swoisty "masaż" brzucha, wspierający pracę jelit. Ważne jest także rozluźnienie przepony. Ma to na celu zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest dieta Twojego dziecka. Jeżeli nie wiesz co w niej zmienić, skonsultuj się z dietetykiem Be Active, który zajmuje się dopasowaniem diety do potrzeb Twojego dziecka.

Mniej oczywista może wydawać się pomoc osteopatii w walce z zaburzeniami logopedycznymi. Trafiające do mnie dzieciaki, często są w trakcie terapii logopedycznej od dłuższego czasu. Mają problem np. z wypowiedzeniem litery "r".

Nasza pomoc polega na niczym innym jak na rozluźnieniu mięśni zaopatrujących krtań, gardło, cały obszar szyi, języka i jamy ustnej. Dzięki temu uzyskujemy większą plastyczność aparatu mowy, który po intensywnych ćwiczeniach jest mocno napięty.

Przyznam Wam, że zawsze jestem pod wrażeniem efektów tego rodzaju terapii. Na koniec kilka słów o rehabilitacji stomatologicznej.

Jeżeli Twoje dziecko nosi, nosiło lub będzie nosić aparat ortodontyczny - pamiętaj, że może wywołać to u niego sporo napięć w obrębie twarzowo-czaszki, szyi, barków czy stawów skroniowo-żuchwowych. Objawiać się to może przeskakiwaniem lub bólem w obrębie wspomnianego stawu. Dyskomfort może pojawiać się przy ziewaniu, gryzieniu czy mówieniu. Jeżeli masz podejrzenia co do tego typu problemów u Twojego dziecka, zawczasu odwiedź specjalistyczny gabinet pracujący z tego typu zaburzeniami. Takim gabinetem w Krakowie jest Be Active. Napięcia w obrębie aparatu żucia, mogą wywołać bóle głowy, kręgosłupa szyjnego czy rąk.

Pamiętaj zatem o możliwości pomocy ze strony osteopatów i rehabilitantów stomatologicznych przy tego typu problemach.

Kochani - na dzisiaj tyle w tym temacie. Tak jak wspomniałam, temat będzie kontynuowany, gdyż jest bardzo, bardzo szeroki. Chciałam na koniec podkreślić, że z doświadczenia wiem, że im szybciej wdrożona terapia, tym łatwiej pozbyć się problemu.

Dzieci są bardzo plastyczne, dzięki czemu świetnie reagują na naszą pracą. Pamiętaj, że konsultacje w Be Active są darmowe - właśnie po to, by porozmawiać, sprawdzić i ocenić czy potrzebujecie naszej pomocy.


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga