Często mówimy, że będąc specjalistą w danej dziedzinie przysłowiowo „zjedliśmy na czymś zęby”.

Ostatnio nasz gabinet odwiedza coraz więcej pacjentów, którzy swoje zęby ścierają, cierpią na dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, bóle głowy, napięcia w obrębie szyi, barków czy całego kręgosłupa.

O tym co takiego doprowadza nasz zgryz do takiego stanu chciałam zapytać Kasię Rajchel-Górską , która jako fizjoterapeutka, specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej.

bruksizm

01.

Maria:
Kasiu przyznam szczerze, że będąc na studiach z zakresu fizjoterapii , te kilkanaście lat temu, nikt nie uczył nas o problemach w obrębie zgryzu.
Dopiero studiując osteopatię , w dość obszerny sposób pokazano nam jak wiele problemów może wywołać dysfunkcja w obszarze orofacjalnym, czyli mówiąc prościej zgryzu, wędzidła czy samej żuchwy.
Jakie widzisz plusy rehabilitacji stomatologicznej , która zyskuje w ostatnim czasie na uwadze?
Pacjentom z jakimi dolegliwościami możemy pomóc?

Kasia:
Rehabilitacja stomatologiczna to dość obszerne pojęcie. Mając na myśli fizjoterapię stomatologiczną należy zwrócić uwagę na to, że leczenie to nie odnosi się jedynie do pracy w obrębie narządu żucia czy stawów skroniowo-żuchwowych. Obejmuje także terapię w obrębie odcinka szyjnego - szczególnie górnej jej części.
Aby pomóc naszym pacjentom, należy spojrzeć na nich całościowo, holistycznie. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie wyleczyć efektywnie problemy związane z samym stawem skroniowo-żuchwowym (blokowanie, przeskakiwanie, klikanie, ból, zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia symetrycznego ustawienia żuchwy) oraz dysfunkcje napięciowe takie jak bruksizm, zaciskanie zębów, a także bóle i zawroty głowy pochodzenia napięciowego. 
Także stres i nieprawidłowa pozycja siedząca podczas pracy będzie dokładać nam zbędnego balastu. Dzięki fizjoterapii możemy odciążyć nasz organizm, nakierować go na ergonomiczne działanie - nie tylko dzięki terapii manualnej, ale też dzięki ćwiczeniom i edukacji na temat zdrowego stylu życia. 

Maria:
Jak się okazuje zastosowanie rehabilitacji stomatologicznej ma szersze działanie niż mogłoby się wydawać.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić. Kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet fizjoterapeuty stomatologicznego?

Kasia:
Objawy z jakimi powinien przyjść pacjent, podzieliłabym na “żółte” i “czerwone” flagi. 

“Żółte” to:
✓ odczucie napięcia w obrębie żwaczy lub ogólnie - żuchwy,
✓ odczucie napięcia lub ból karku oraz obszaru podpotylicznego,
✓ bóle głowy kilka razy w miesiącu powodowane wysiłkiem, stresem lub zaciśnięciem zębów.  

“Czerwone” to:
✓ częste bóle głowy - nawet kilka razy w tygodniu,
✓ zawroty głowy,
✓ bruksizm - mocne zaciskanie i zgrzytanie zębami, powodujące ścieranie zębów, zablokowanie żuchwy, niemożność otwarcia w pełnym zakresie.

Oczywiście zaznaczam, że nie wszystkie bóle głowy mogą być związane z powyższymi objawami - dlatego w gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i dokładne badanie, aby stwierdzić, czego są one przyczyną. 

Maria:
W ostatnim czasie rozwinęła się współpraca między specjalistami z dziedziny fizjoterapii, a ortodoncji i stomatologii.
Ortodonci korzystają z pomocy gabinetów takich jak naszeCentrum Be Active, aby zoptymalizować swoją pracę.
Jak myślisz, kiedy taka współpraca jest niezbędna? Czy są sytuacje, w których my jako fizjoterapeuci jesteśmy w stanie przygotować pacjenta pod działania ortodontyczne?

Kasia:
Zdecydowanie. Współpraca na linii fizjoterapeuta-ortodonta jest ogromnym ułatwieniem dla Pacjenta. My, jako fizjoterapeuci, zajmujemy się wyrównywaniem napięcia w obrębie zgryzu i stawów skroniowo-żuchwowych, które niestety napinają się podczas noszenia szyn czy aparatów. To jak rzeźbienie klocka drewna, który musi wpasować się kształtem do odpowiedniego otworu. Aparat ortodontyczny czy szyna, powoduje powstawanie nowych napięć, ponieważ wprowadza konkretne zmiany w zgryzie pacjenta. My natomiast, chcemy pomóc organizmowi dopasować się do owych zmian. 
Możemy również przygotować Pacjenta do leczenia ortodontycznego i jest to szczególnie potrzebne w momencie, gdy Pacjenci wytworzyli już duże napięcia lub mają bruksizm. Ortodonci i stomatolodzy coraz częściej wysyłają pacjentów na rehabilitację stomatologiczną, by ich “porozluźniać” i zachowawczo popracować nad bieżącymi dysfunkcjami zgryzu. Dzięki temu, leczenie ortodontyczne będzie bardziej efektywne i korzystne dla pacjenta.

Maria:
Już wiemy z jakim objawami możemy odwiedzić fizjoterapeutę stomatologicznego oraz, kiedy i jak przygotować się do zabiegów ortodontycznych.
A czy są jakieś sposoby działań profilaktycznych?
Jak sami możemy sobie pomóc, kiedy towarzyszą nam napięcia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych?

Kasia:
Oczywiście. Przede wszystkim profilaktyką jest ruch sam w sobie. Ćwiczenia ogólne, na całe ciało, w formie jogi, pilatesu czy na siłowni. Dzięki temu będzie nam łatwiej utrzymywać prawidłową, prostą pozycję stojącą czy siedzącą. Poza tym, możemy wykonywać automasaż skroni i żwaczy opuszkami palców. Pomaga również masowanie karku i mięśni kapturowych. Można to zrobić piłeczką, czy innymi bardziej zaawansowanymi przyrządami, jeśli ktoś posiada :)

Maria:
Kasiu - gdybyś mogła w 3 zdaniach podsumować dzisiejszą rozmowę. Na co zwróciłabyś szczególną uwagę naszym pacjentom?

Kasia:
Przede wszystkim, Pacjenci zawsze powinni słuchać swojego ciała. Ból oraz uczucie napięcia, są dla nas informacjami zwrotnymi “z systemu”, że coś się dzieje. Wymienione wyżej problemy, to bardzo częste zjawisko w dzisiejszych czasach. Szczególnie, że towarzyszy nam sporo stresu, praca jest głównie siedząca a i po niej w wirze obowiązków nie zawsze mamy czas dla siebie, by się poruszać.
Sądzę również, że nie warto ignorować “żółtych flag”, by nie przerodziły się w “czerwone”, ponieważ zarówno dla pacjenta jak i dla fizjoterapeuty stomatologicznego łatwiej jest pracować, gdy problem jest mały i można mu szybko zaradzić. 

Maria:
Kasiu, bardzo Ci dziękuje za obszerne wyjaśnienie spraw związanych z tematem fizjoterapii stomatologicznej. Mam nadzieję, że wiedza ta pomoże wszystkim osobom, które potrzebują pomocy w znalezieniu właściwego specjalisty, który zniweluje dolegliwości i pomoże wrócić do zdrowia. Bo jak wiemy: Mniej bólu daje więcej z życia .
Jeżeli chcecie zgłębić temat rehabilitacji stomatologicznej lub szukacie fizjoterapeuty stomatologicznego poszukajcie w swojej okolicy. A jeśli mieszkasz w Krakowie, to na naszej stronie www.rehabilitacja-beactive.pl/rehabilitacja-stomatologiczna.html znajdziesz fizjoterapeutów i osteopatów specjalizujących się w fizjoterapii stomatologicznej, lub zjedź na dół strony i wybierz swojego fizjoterapeutę stomatologicznego.

Wpis przygotowały:
Katarzyna Rajchel Górskafizjoterapeutka stomatologiczna
Maria Lenart-Korczykosteopatka

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij , niech inni się dowiedzą!


Ściskam mocno.
Trzymajcie się

Matka Osteopatka

ciąza