Obiecałam Wam jakiś czas temu wpis w temacie współpracy między fizjoterapeutą dziecięcym i osteopatą .

Na początek chciałbym podkreślić, że te dwie profesje, mimo że różnią się od siebie, mają wspólny cel jakim jest optymalna pomoc małemu pacjentowi.

Osobiście uważam, że współpraca między specjalistami z tych dwóch dziedzin świetnie się uzupełnia i przyspiesza proces terapeutyczny. Sami się czasem miło zaskakujemy, jak maluchy szybko się zbierają i nadrabiają zaległości rozwojowe

Holistyczne podejście do pacjenta, czy to małego, czy dorosłego zaczyna być coraz powszechniejsze. Wielu osteopatów wykorzystuje w pracy elementy fizjoterapii, natomiast wielu fizjoterapeutów kształci się z elementów osteopatii dzieci. Na szczęście dzięki nawiązaniu współpracy z neurologopedami , logopedami , podologami, optometrystami, doradcami laktacyjnymi i innymi specjalistami z wielu dziedzin, możemy spojrzeć na problem pacjenta z szerszej perspektywy i dużo szybciej wpłynąć na niego pomagając mu dojść do zdrowia, lub pomóc mu lepiej funkcjonować.

Dzisiaj napiszę, jak ja dostrzegam małego pacjenta i kiedy nie wyobrażam sobie terapii bez wsparcia naszych fizjoterapeutek pediatrycznych Kasi Nawrockiej czy Zuzy Gadacz

Współpraca między fizjoterapeutą dziecięcym i osteopatą

01.

W mojej pracy staram się popatrzeć okiem osteopaty na problem z kilku perspektyw.

Za to doceniam osteopatię. Ona cały czas uczy mnie myśleć szerzej. Teoretycznie maluszek, który przychodzi na świat, nie powinien być jeszcze obciążony żadnymi problemami strukturalnymi, neurologicznymi, chorobowymi itp. Niestety to tylko teoria.

W praktyce, na co dzień spotykamy dzieciaki, których problemy zdrowotne rozpoczęły się zaraz po przyjściu na świat, albo jeszcze w brzuchu mamy. Dlatego tak ważny jest bardzo dokładnie przeprowadzony wywiad, w którym rozbieramy na czynniki pierwsze wszystko co może pomóc w ustaleniu przyczyny i znalezieniu rozwiązania.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Be Active

Jak to się odbywa w praktyce?

Pytam Was o:
✓ przebieg porodu, jego rodzaj,
✓ stan dziecka i mamy po porodzie,
✓ jego długość,
✓ przebyte infekcje,
✓ leki które mama przyjmowała w ciąży i wiele więcej...

Znacząca okazuje się ilość wód płodowych, długość pępowiny czy ułożenie dziecka w brzuchu.

02.

Zarówno osteopaci jak i fizjoterapeuci zawracają uwagę na dokładny wywiad okołoporodowy.

To właśnie z niego możemy wnioskować przyczynę pewnych dysfunkcji pojawiających się u noworodka czy niemowlaka.

Tutaj często pojawia się pierwszy etap naszej wyżej wspomnianej współpracy. Naszym wspólnym celem jest uzyskanie u maluszka symetrii i ogólnie pojętej równowagi. Na to wpływ ma mnóstwo czynników zarówno tych:

✓ strukturalnych (np. asymetria, kręcz szyi, dysplazja bioder czy za krótkie wędzidełko)
✓ biochemicznych (np. nietolerancje, alergie, anemia)
✓ zaburzeń w systemie mięśniowo-powięziowym spowodowanych np. blizną po zabiegu operacyjnym serca czy nowotworu
✓ emocji towarzyszących przyjściu na świat i zaakceptowanie przez najbliższe otoczenie tego stanu rzeczy
✓ prawidłowej pielęgnacji maluszka, ewentualna suplementacja, dieta czy zaopatrzenie ortopedyczne.

Wszystkie te składowe wpływają na ogólny nazwijmy to dobrostan dziecka.

03.

Na tym etapie osteopaci zajmują się często pracą z układem kostnym, oddechowym, czaszkowo-krzyżowym czy limfatycznym

Dzięki pracy wisceralnej w obrębie brzucha malucha, udaje nam się zmniejszać dolegliwości związane z refluksem, kolkami czy zaparciami.

Pracując z obszarem głowy i szyi, pracujemy nie tylko z deformacjami w obrębie kości czaszki, ale i mięśniami czy systemem oponowym, które mają swoje przyczepy w tym rejonie. Trzeba wiedzieć, że zaburzenie ich napięcia rzutuje na całe ciało dziecka.
Innymi słowy - stwarzamy w organizmie dziecka przestrzeń do regeneracji.

Fizjoterapeuta dziecięcy dodają do tego często niezbędne ćwiczenia oraz stymulacje, które są domeną fizjoterapii.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Be Active

Musimy zapamiętać, że struktura wpływa na funkcje np. skrócony mięsień nie pozwoli nam na swobodne ruchy szyi czy głowy (przykładem może być kręcz szyi) ale działa to także w drugą stronę.

Zaburzona funkcja wpłynie na strukturę.

Brak prawidłowej ruchomości wyżej wspomnianej szyi z biegiem lat może skutkować np. zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgów.

Dlatego tak ważna dla nas osteopatów jest jakość, a nie tylko sama funkcja nad którą mocno pracują fizjoterapeuci. Ważne są struktury w której zmiany mogą dać o sobie znać po latach. Staramy się znaleźć optymalną równowagę, która pozwoli uniknąć dziecku kompensacji w późniejszym wieku. Pomoże to w rozwoju prawidłowej funkcji oraz pozytywnie wpłynie na zrównoważony rozwój nie tylko ruchowy, ale i emocjonalny.

Z uwagą przyglądamy się układowi limfatycznemu, krwionośnemu czy wisceralnemu. Dzięki odpowiedniemu pobudzeniu, zrównoważeniu czy wyciszeniu naszego organizmu, jesteśmy wsparciem w terapii dla psychologów, neurologopedów czy ortodontów.

04.

Często nasi młodsi pacjenci (i nie tylko) wymagają pomocy i współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Jako mama i osteopata cieszę się, że współpraca ta nabiera nowego wymiaru. Uczymy się słuchać i szanować nawzajem. Budujemy pomost, którego najważniejszym celem jest zdrowie pacjenta. Musimy zrozumieć, że każdy z nas jest inny i wymaga innego i indywidualnego podejścia. Żyjemy w czasach w których jesteśmy w stanie poszerzać zakres naszej wiedzy z różnych dziedzin.

Dzięki temu, szerszemu spojrzeniu na problem, możemy łatwiej znaleźć rozwiązanie.

W Be Active znajdziesz specjalistów z różnych dziedzin. Od osteopatów, fizjoterapeutów , po neurologopedę , czy dietetyka . Wszystko po to, abyśmy mogli wspólnie szerzej patrzeć na naszych pacjentów i ich problemy.

Pamiętaj, że mniej bólu to więcej z życia. A jeżeli chodzi o dzieci - czym mniej dysfunkcji, tym mniej problemów w dorosłym życiu.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Be Active

Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy, to w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Be Active znajdziesz osteopatów, fizjoterapeutów oraz logopedę i neurologopedę którzy na co dzień pracują z niemowlaczkami i dziećmi.

Aby się do nich zarejestrować poniżej masz wszystkich naszych terapeutów którzy pracują z niemowlakami i dziećmi.

Możesz też zadzwonić. Nasza recepcja pomoże ci w doborze odpowiedniego terapeuty do waszych potrzeb.

Jeśli masz do nas za daleko, znajdź dobry gabinet w swojej okolicy.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij , niech inni się dowiedzą!


Ściskam mocno.
Dobrego dnia

Matka Osteopatka

ciąza


Terapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.

img

mgr Maria Lenart-Korczyk

Osteopatia niemowląt, dzieci i dorosłych