Pewnie większość z Was zauważy związek między postawą ciała, a stanem umysłu.

Osoby zadowolone z siebie, są bardziej wyprostowane, mają pewniejszy chód i więcej energii. Naukowcy coraz więcej mówią także na temat oddziaływania ciała i umysłu na siebie wzajemnie.

Co za tym idzie - kiedy przyjmiemy prostą postawę (np. dzięki uaktywnieniu dna miednicy, odczuwamy przypływ energii, odwagi. Jesteśmy gotowi do działania i jesteśmy bardziej otwarci. Jeżeli nie zauważyłaś tego do tej pory, zrób prosty test. Wyprostuj się, podnieś lekko głowę do góry i przejdź się po pokoju. Co czujesz?

Dlaczego wspominam o tym akurat przy wpisie na temat dna miednicy?

Wszystko dlatego, iż jest to bardzo istotny obszar wpływający na całą naszą sylwetkę! Niestety w naszym społeczeństwie panuje mit, iż problemy z dnem miednicy to domena starszych Pań!


Powiem Wam zupełnie szczerze – TO NIEPRAWDA!


Obniżenie nastroju

01.

Zaburzenia dna miednicy

Badacz Jean Lawrence stwierdził, że co trzecia z nas cierpi na zaburzenia dna miednicy. Patrząc na moją codzienną praktykę w gabinecie, mogę niestety podpisać się pod tym stwierdzeniem.

Jaki jest tego powód?
✓ nieodpowiednie ćwiczenia fizyczne - źle dobrany trening, może wywołać prawdziwe spustoszenie w naszej miednicy,
✓ wielogodzinne siedzenie - czy wyobrażacie sobie fakt że obecnie przebywamy średnio 13 godzin dziennie w pozycji siedzącej ?!?
✓ Pandemia nam nie pomogła w poprawie statystyk – niestety
✓ ogólny brak spontanicznego ruchu - nasz organizm kocha spacery czy zabawy z psem. Niestety często brakuje nam na to czasu.
✓ zaburzenia okołoporodowe - zarówno po porodach naturalnych jak i cesarskich cięciach.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie, zarówno techniczne jak i merytoryczne do tematu.
✓ stres - ma istotny wpływ na osłabienie mięśni dna miednicy, a ludzie z tą przypadłością mają skłonności do psychicznej niestabilności.

02.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

✓ Zwiotczałe i pospinane mięśnie obszaru dna miednicy, zagrażają naszej równowadze szkieletowej! Wpływa to na zmianę naszej sylwetki o może wywołać przeciążenia i stany bólowe, nie tylko w obszarze miednicy, ale i kręgosłupa, bioder czy szyi.
✓ Utrata balansu w obszarze dna miednicy ma ogromny wpływ na nasze życie seksualne.

Seks i intymność - są bardzo ważne dla zapewnienia równowagi autonomicznemu układowi nerwowemu, co może wpływać nie tylko na jakość stosunku, a także na nasz układ hormonalny.

Kochana – zadbaj o tą część swojego życia – przede wszystkim dla Siebie – warto.

03.

Czym więcej pozytywnych emocji (hormonów) tym lepiej!

✓ Zaburzenia obejmujące problemy związane z nietrzymaniem moczu (więcej informacji na ten temat pisałam na naszym blogu (zachęcam do zajrzenia).
✓ Tak zwane gazy pochwowe - mogą wystąpić np. podczas praktyki jogi (pozycje odwrócone) lub ćwiczeń dynamicznych.

Świadczyć to może o niewydolności mechanizmu zamykającego pochwę. Stan ten może prowadzić do powstawania częstych, nawracających infekcji okolic intymnych. Przy odpowiedniej aktywności dna miednicy, zjawisko to nie powinno mieć miejsca. Jego występowanie może świadczyć o predyspozycji do obniżenia narządów rodnych. Fizjologicznie występuje podczas współżycia lub po porodzie i może to być sygnał do konieczności pracy nad wspomnianym obszarem.

✓ Vulvodynia – ból, swędzenie, pieczenie okolicy sromu. Dolegliwości te nie występują na szczęście tak często jak wcześniej opisane, ale są nieprzyjemne i mogą bardzo utrudnić codzienne życie.
✓ Hemoroidy - zbyt mocne napięcie dna miednicy, może przyczynić się do powstania tej niełatwej w leczeniu dolegliwości.

04.

Jak świadomie możesz dbać o dno miednicy?

Z racji tego, iż budowa dna miednicy jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty w tym temacie.

I wcale nie chodzi mi tu tylko o przyszłe mamy, czy kobiety, które mają już ewidentne objawy! Każda z nas powinna świadomie podejść do tematu profilaktyki DNA MIEDNICY! Każda z nas, która chce cieszyć się kobiecością w pełnym tego słowa znaczeniu.

Bez obaw o:
✓ nietrzymanie moczu podczas śmiechu,
✓ bólu podczas stosunku,
✓ czy dyskomfortu podczas biegania.

To naprawdę ważny aspekt życia codziennego kobiet, szczególnie z perspektywy upływającego czasu

05.

Kochana - często wystarczy świadomość i chęć zmian.

Na czym te zmiany polegają?
✓ Czasem zmiana pozycji w toalecie,
✓ kilka minut ćwiczeń,
✓ czy bardziej świadomy trening.

Pozwoli Wam poczuć się lepiej w swojej skórze i zapobiegnie problemom w przyszłości. Myślę, że każda z nas umiejąca zachować równowagę dna miednicy to bardziej świadoma kobieta, pełna energii i pewności siebie.

samopoczucie

06.

Pomoc!

Dno miednicy jest cudownym narzędziem w naszym ciele, mającym wpływ na wiele aspektów naszego życia - zarówno fizycznych, psychicznych jak i emocjonalnych. Dbaj więc o siebie, świadomość i kobiecość!

Jeżeli mimo wszystko potrzebujesz wsparcia w temacie dna miednicy, to zapraszam do naszego Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active na terapię uroginekologiczną , masaż czy ćwiczenia . Nasze terapeutki uroginekologiczne przyjdą Wam z pomocą.

Zarejestrować się do nas możecie przez stronę www.rehabilitacja-beactive.pl/rejestracja-online lub telefonicznie pod numerem 506337059 .

Nasze terapeutki Ania Silczuk i Zofia Silczuk specjalizują się w uroginekologii kobiet oraz w pracy z dnem miednicy

p.s. Jeżeli chcecie w ciekawy sposób zgłębić temat dna miednicy i jej okolic - zachęcam do lektury Coco Berlin "Pussy joga" .

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij , niech inni się dowiedzą!


Ściskam mocno.
Dobrego dnia

Matka Osteopatka

ciąza