1

Korzyści płynące z JOGI


Kochani - dzisiaj kilka słów o korzyściach płynących z regularnej praktyki jogi z perspektywy osteopaty.

 

Wiem, że joga nadal budzi w naszym kraju wiele kontrowersji. Zarówno na poziomie mentalnym, religijnym jak i fizycznym. 

 

Często boimy się stanąć na macie, gdyż myślimy, że sobie nie poradzimy albo wydaje nam się to po prostu nudne. 

Osoby głęboko wierzące mają problem z podejściem do praktyki jogi. 

Badacz Jean Lawrence stwierdził, że co trzecia z nas, cierpi na zaburzenia dna miednicy. Patrząc na moją codzienną praktykę w gabinecie, mogę niestety podpisać się pod tym stwierdzeniem. 

Ja osobiście uważam, że to co sprawia, że czujemy się zdrowi, sprawniejsi, a za tym szczęśliwsi, jest dowodem szacunku do naszego ciała i nas samych. Nie widzę w tym nic złego, a wręcz uważam, że poznanie i zrozumienie naszego ciała jest bardzo istotne dla równowagi, która pozwala nam zachować zdrowie.

Z mojego doświadczenia, joga potrafi zdziałać wiele dobrego dla naszego organizmu. Oczywiście nie jest dla wszystkich i nie każdemu z nią po drodze. Musimy pamiętać o tym, iż każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby.

Cieszy mnie fakt, że udało mi się namówić do współpracy Adę, gdyż jest zarówno mgr fizjoterapii oraz instruktorką jogi. 

To połączenie jest dla mnie niezwykle ważne, gdyż daje nam możliwość patrzenia na problem pacjenta z szerszej perspektywy. Indywidualne podejście i doświadczenie będzie po takich zajęciach jogi owocowało Twoim lepszym samopoczuciem. 

 

Teraz wróćmy do omówienia korzyści płynących z jogi z perspektywy osteopaty

    Praca z oddechem. 

Ci którzy mnie odwiedzają w gabinecie, wiedzą jak bardzo istotna w naszej pracy jest właściwa pracy przepony i żeber. Śmiało mogę stwierdzić, iż u każdego pacjenta sprawdzam działanie tego systemu. Oddech ma ogromną moc! 

- Zaopatruje nasze ciało w niezbędny tlen, pobudza drenaż limfatyczny, wycisza nas, bądź pobudza, "masuje" nasze narządy, a odpowiednio poprowadzony, potrafi być nieoceniony w terapii bólu.

Joga daje nam możliwość nauki świadomego oddechu, a następnie wykorzystanie tej umiejętności podczas praktyki (ćwiczeń). Pomaga nam, nie tylko zrelaksować ciało, ale i np. poprawić ruchomość naszych stawów. 

 

    Zmienność. 

 

To jedna z cech, którą najbardziej sobie cenię. Zajęcia z jogi można dostosować nie tylko do problemów bólowych kręgosłupa, ale do szeregu innych dolegliwości takich jak:

- problemy gastryczne (zaparcia czy wzdęcia) - skręty potrafią zdziałać cuda w tym temacie! 

- problemy natury uroginekologicznej takie jak np. nietrzymanie moczu, czy bolesne miesiączki. Odpowiednio dobrana sekwencja asan, nauczy nas prawidłowej pracy mięśni dna miednicy, wspomoże drenaż limfatyczny, a u osób z mocnymi napięciami w tym obszarze pomoże się rozluźnić. 

- Bóle głowy natury napięciowej i nie tylko. 

 

Przyznam, że sama często korzystam z takiej sekwencji, kiedy "mam za dużo na głowie". Wpływa ona relaksująco na cały obszar obręczy barkowej, szyi i głowy. Sprawdza się też po pracy, kiedy miałam więcej pacjentów i czuje, że moje barki wędrują zbyt wysoko. 

Tak, tak, My osteopaci /fizjoterapeuci jak każdy, miewamy problemy z kręgosłupem czy stawami, a nie zawsze uda nam się złapać kolegę z gabinetu. 

 

- W gabinecie dochodzą mnie również słuchy, że joga zmniejsza dolegliwości związane z PMS czy endometriozą. 

Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tym temacie? 

 

    Szerokie działanie na nasz organizm. 

 

Joga wzmacnia i uelastycznia nasze mięśnie. Pozwala zredukować stres. Działa profilaktycznie w chorobach układu krążenia. Daje nam możliwość świadomego odczuwania napięć, a uwierzcie mi, wiele moich pacjentów nie zdaje sobie sprawy z ilości napięć uwięzionych w ciele. Dzięki jodze, jesteśmy mniej podatni na urazy, zwiększa się nasza odporność, witalność i poprawia się samopoczucie. Uczymy się świadomie wykonywać asany, relaksować ciało i przede wszystkim dostrzegać to czego potrzebuje nasz organizm. 

Ja osobiście moją historię z jogą rozpoczęłam kilka lat temu. I chociaż musiałabym bardzo dużo czasu poświęcić żeby mój poziom był mocniej zaawansowany, to cieszy mnie każda godzina na macie. Jako osoba pracująca poniekąd fizycznie, mama dwójki urwisów i osoba która lubi kumulować stres w ciele, uważam że jest to dla mnie jedna z najlepszych form aktywności. 

Zachęcam Was więc do spróbowania swoich sił na macie pod okiem Ady. Jako że jest to też fizjoterapeutka, śmiało możecie opowiedzieć jej o wszystkich Waszych problemach zdrowotnych i wspólnie zdecydujecie czy joga jest dla Was i czy może przyczynić się do poprawy Waszego zdrowia. Myślę, że w zdecydowanej większości przypadków tak. 

Nie martw się wiekiem, tym czy kiedyś miałeś kontakt z jogą. Twoje obawy omówisz na miejscu! 

Jeżeli chcesz spróbować, zapisz się już teraz. Zapisy na indywidualne zajęcia z jogi z fizjoterapeutą na naszej stronie internetowej. Gorąco polecam 

 

pozdrawiam

Matka Osteopatka 

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!

Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga


Wróć do strony głównej bloga