1

Ile jest bólu kolana w kolanie

Jednym z powodów wizyt w Be Active na Zachodniej są problemy ze stawami kolanowymi.

I jest to temat rzeka...

Nie będzie to artykuł o typowych problemach takich jak zerwane więzadła czy rekonstrukcje w obrębie stawu kolanowego. Chciałabym pokazać Wam, jak wiele struktur w naszym ciele ma wpływ na kolano.

Może spojrzycie inaczej na nękający Was problem...

A może okaże się, że zabieg wcale nie jest konieczny?!

Staw kolanowy jest mocno narażony na kontuzje i przeciążenia. Ma skomplikowaną budowę i ciekawe funkcje. Przenosi obciążenia, umożliwia nam aktywność fizyczną, a nawet pomaga nam w wyczuciu naszego ciała w przestrzeni. Bywa często poddawany zabiegom operacyjnym, rehabilitacji i szerokiej diagnostyce. Bywają jednak sytuację, że pomimo licznych ingerencji ból, dyskomfort, ograniczenie ruchomości czy niestabilność nie ulegają zmianie. Ta fascynująca struktura ma połączenie z wieloma innymi strukturami w naszym ciele.

Na jego kondycję wpływ ma nasza aktywność fizyczna, waga, obciążenia związane z pracą, urazy czy czynniki genetyczne. Często bóle kolan pojawiają się po urazie lub narastają stopniowo. Początki problemu są często bagatelizowane. Czasem coś Was kuje kilka dni, czasem trzaśnie lub da o sobie znać po wysiłku. Bywa też tak, że budzicie się z bólem, nigdy wcześniej nie mając problemu z tym stawem.

Co ma więc wpływ na ból kolana z osteopatycznego punktu widzenia?

Postaram się więc jednak namówić Cię na chwilę dla siebie i zaprosić do Be Active.

Oczywiście to co wymieniłam powyżej oraz:

#wszystko co związane ze stopą i biodrem. Cała nasza kończyna dolna musi pracować poprawnie. Oznacza to, że przykładowo po rekonstrukcji więzadeł kolana wasze biodro będzie bardziej obciążone. Lub jeżeli macie haluksy to zmienia się dynamika pracy waszej stopy. Amortyzacja obciążeń zostanie inaczej rozłożona. Może to wywołać przeciążenie w obrębie kolana, objawiające się obrzękiem i bólem. Dlatego tak duże znaczenie dla naszej pracy mają urazy z przeszłości. To, że w liceum skręciłeś kostkę może być istotne.

#Problemy bólowe odcinka lędźwiowego i nie tylko. Tutaj przykładem może być podrażnienie nerwu kulszowego. Zmora nie jednego pacjenta Be Active. Bywa, że po epizodzie rwy kulszowej ból pozostaje w obrębie kolana. Winne temu są gałązki, które nerw kulszowy wysyła do stawu kolanowego.

#Zabiegi w obrębie miednicy. Przez miednice przebiega nerw (zasłonowy), który zaopatruje przyśrodkową część kolana. Jego podrażnienie może objawiać się problemami po przyśrodkowej stronie stawu.

#Problemy z pęcherzem - częste stany zapalne, czy zrosty w tym obszarze. Tutaj problem może wywołać napięcie mięśni zasłonowych lub podrażnienie nerwu o tej samej nazwie (o którym mowa była powyżej).

#Ciąża, a także okres po ciąży. Przeciążenia wynikające z nadprogramowych kilogramów to raz. Dwa, to działanie hormonów (relaksyny) oraz zmiana środka ciężkości ciała na skutek rosnącego brzuszka. Czynniki te mogą wywołać problem lub sprawić, że będziesz podatniejsza na urazy.

#Choroby współistniejące np. bolerioza czy polimialgia dają dolegliwości bólowe lokalizujące się w naszych stawach.

Oczywiście przyczyn zaburzeń stawu kolanowego jest o wiele, wiele więcej.

Tym artykułem chciałam skierować Waszą uwagę na to, że warto swój problem przedstawić osteopacie. Może okazać się, że unikniecie niepotrzebnego zabiegu...

A wasz urok nie musi objawiać się bólem kolan.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga