1

Kiedy z maluszkiem udać się do Osteopaty?


Dzisiaj kolejna część artykułu o tym, w jakich zaburzeniach osteopaci i rehabilitanci są w stanie pomóc Twojemu dziecku. W części pierwszej skupiłam się na starszakach. Jeżeli nie czytałeś zapraszam do lektury: TUTAJ

Dzisiaj kilka zdań o niemowlętach. O tym jakie dysfunkcje mogą im towarzyszyć od urodzenia. Oraz o tym kiedy wesprzeć ich rozwój motoryczny. Na co zwrócić uwagę i do kogo się udać po poradę i pomoc.

Jednym z najczęściej diagnozowanych problemów u niemowląt są zaburzenia w obrębie napięcia mięśniowego.
Co to znaczy i czym może się objawiać?

Jeżeli Twoje dziecko:

  1. Wygina się w łuk lub jego ulubioną pozycją jest literka C
  2. Ulewa
  3. Wydaje się wiotki lub wręcz przeciwnie jest mocno napięty
  4. Ma problemy ze stabilizacją głowy lub wręcz przeciwnie, zbyt szybko unosi głowę napinając mocno całe ciało
  5. Mimo upływu kolejnych miesięcy preferuje jedną stronę np. opanowało obrót tylko przez jedno ramię
  6. Ma problemy z siadaniem czy przekroczeniem kolejnego etapu w rozwoju

Warto pokazać je osteopacie lub fizjoterapeucie.


Pamiętaj, aby była to osoba pracująca z dzieciakami.
Tutaj serdecznie polecę Wam blog mamy fizjoterapeuty, która dokładnie miesiąc po miesiącu analizuje rozwój malucha. Możecie na spokojnie przeanalizować krok po kroku ruchowe postępy Twojego maluszka.
Jeżeli coś Was zaniepokoi warto umówić się do Be Active na konsultacje, która rozwieje wasze wątpliwości.
Przetrwałe problemy tego wieku, mogą mieć negatywny wpływ na całe życie naszego dziecka. Nie są to tylko problemy ze strony naszego kręgosłupa czy układu mięśniowego. Tych obawiacie się najbardziej.
Pamiętajcie jednak, że problemy te mogą rzutować na koncentrację, koordynację, a nawet utrudniać nam proces uczenia.
Terapia osteopatyczna skupia się na pracy z układem nerwowym. Opracowywany jest obszar głowy, kręgosłupa, kości krzyżowej i przepony.

Krzywa główka

Może być skutkiem długiego porodu, złej pielęgnacji (zbyt częste układanie dziecka na jednej ze stron) lub problemów wewnątrz czaszkowych jak np. niegroźnych wodniaków.
Pamiętaj, aby problem ten skonsultować z pediatrą, który jeżeli zajdzie taka potrzeba, skieruje Was na badanie usg przezciemiączkowe. Przetrwałe asymetrie w obrębie kości czaszki mogą mieć szereg następstw. Mogą wystąpić one na poziomie mięśniowym, powodując wzmożone napięcie niektórych mięśni posturalnych lub np. mięśni gałki ocznej! Twój maluszek może mieć też problem ze ssaniem lub preferować jedną pierś. Oprócz aspektów anatomiczno - fizjologicznych istnieje także aspekt wizualny. Dzięki tak zwanej terapii cranio sacralnej połączonej z pracą na powięziach i mięśniach, możemy wpłynąć na prawidłowe ułożenie kości czaszki które na tym etapie rozwoju są plastyczne i podatne na terapię.

Dzięki terapii w obrębie brzucha, istnieje możliwość pomocy maluszkowi w pokonaniu trzewnych dolegliwości. Bólów brzuszka, ulewania czy kolek. Często problemy te nasilają się przy problemach napięciowych i są skutkiem kilku czynników.

Jeżeli poród Twojego maluszka był długi. W jego trakcie pojawiły się komplikacje. Maluszek urodził się przez cesarskie cięcie lub jest z ciąży mnogiej, warto skonsultować jego rozwój z fizjoterapeutą i osteopatą. To w jaki sposób nasze dziecko przyszło na świat, ma wpływ na jego układ nerwowy, mięśniowy i hormonalny. Pamiętajmy też o tym, że nie był to stres tylko dla nas, ale także dla noworodka.

Ostatni podpunkt nie będzie tyczył się bezpośrednio dziecka, ale jego najbliższego otoczenia, a konkretnie mamy.

Droga mamo! Pamiętaj, że im spokojniejsza Ty - tym spokojniejsze Twoje dziecko. Jeżeli więc czujesz się po porodzie źle fizycznie lub psychicznie, sięgnij po pomoc. Nie ma się czego wstydzić. Każda z nas przechodzi cały proces ciąży, porodu i połogu inaczej. Zadbaj więc o siebie.

Na dzisiaj tyle. Jeżeli macie jakieś pytania - dajcie znać poniżej. Zapraszamy także na darmowe konsultacje w Be Active oraz na bloga gdzie możecie poczytać trochę więcej o okresie okołoporodowym.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga