1

Co w kręgosłupie piszczy?

Czy badania obrazowe są w ogóle potrzebne? Przemyśleń Kilka Matki Osteopatki o tym, co w kręgosłupie piszczy?

Po ostatnim wpisie (jeżeli nie czytałeś kliknij tu) jedna z Pań zapytała, czy bez badań obrazowych (rtg, rezonans) jesteśmy w stanie na podstawie objawów stwierdzić, jaki rodzaj zaburzenia ma pacjent?

Chciałabym dziś zwrócić Wam uwagę na to, jakie objawy mogą wskazywać na dany problem. Muszę tu podkreślić, że każdy z nas jest inny, ma inny próg bólu, współtowarzyszące problemy zdrowotne, długość trwania dolegliwości, czy rodzaj wykonywanej pracy lub historie urazów. Musimy pamiętać o tym, że zaburzenia występujące w kręgosłupie sumują się z innymi zaburzeniami, nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale i całego naszego organizmu. Innymi słowy: im więcej problemów zdrowotnych, tym gorsze nasze ogólne samopoczucie i co za tym idzie, bardziej skomplikowane objawy.

Nie ma więc dwóch takich samych kręgosłupowych dolegliwości
Dlatego to co pomogło znajomemu, nie koniecznie pomoże Wam.
Pamiętajcie o tym!

Wracając do meritum dzisiejszego wpisu...

Poniżej przedstawię Wam dolegliwości, zazwyczaj charakterystyczne dla danych patologii w obrębie kręgosłupa. Z poniższymi terminami spotkacie się w opisach badań obrazowych, które wykonujecie albo w gabinecie ortopedy, neurochirurga czy fizjoterapeuty. Często pytacie na wizycie o ich znaczenie.



# Dyskopatia jest to mechanicznie uszkodzenie krążka międzykręgowego. Charakteryzuje się ostrym, silnym bólem, który nasila się podczas kichania, kaszlu czy w pozycjach prowokujących ból. Może wystąpić rwa kulszowa, drętwienia czy pieczenia w obrębie kończyn. W ciężkich przypadkach, zaburzona może być funkcja zwieraczy, czy opadanie stopy.

Narażone na jej wystąpienie są osoby przebywające długo w nieprawidłowej pozycji siedzącej (praca biurowa, kierowcy ale także np. uczniowie czy studenci). Dyskopatia nie oszczędza także osób, które pracują fizycznie, młodych mam czy chirurgów.

Dużym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowe podnoszenie ciężarów, połączone ze skrętem tułowia - tak często opisujecie pojawienie się pierwszych objawów. Może to być remont, przesuwanie kanapy, czy podniesienie dziecka.

Dyskopatia statystycznie jest domeną osób młodych.


#Kręgozmyk (niestabilność) - cechują go bóle zależne w dużym stopniu od naszej pozycji, które ustępują po jej zmianie. Początkowo możesz czuć niewielki dyskomfort, który wraz z rozwojem dysfunkcji będzie częstszy i intensywniejszy. Kręgozmyki nie lubią też pozycji przeprostnych, czyli odchylania tułowia w tył, czy ćwiczeń, w których przechodzimy ze zgięcia tułowia, do jego wyprostu w szybkim tempie.
Ból pojawia się w miejscu problemu oraz w okolicy pośladków i tylnej części ud.


#Kręgoszczelina występuje u osób młodych aktywnych sportowo. Ból pojawia się po i w trakcie wysiłku. Po odpoczynku często ustępuje w zależności od stopnia zaawansowania. Dotyczy młodych piłkarzy, siatkarzy, czy innych aktywności wymagających ruchów zgięciowo-wyprostnych.


#Stenoza (zwężenie) kanału kręgowego - objawia się uczuciem osłabienia i/lub bólem kończyn dolnych po przejściu określonego dystansu. Ustępuje po krótkim odpoczynku i zmianie pozycji na np. siedzącą lub kuczną. Towarzyszyć temu mogą bóle korzeniowe czy objawy zaburzenia czucia.


#Zmiany zwyrodnieniowe - to szereg zmian w obrębie kręgosłupa. Mogą pojawiać się bóle promieniujące, nasilające się po długotrwałej pozycji wymuszonej czy przy niektórych ruchach np. skłonach. Często towarzyszy im napięcie mięśni przykręgosłupowych. Zmiany zwyrodnieniowe są naturalnym procesem starzenia się organizmu. Oczywiście są czynniki predysponujące do szybszego postępu zmian takie jak: nadwaga, przebyte urazy, wady postawy, siedzący tryb pracy, czy brak aktywności fizycznej.

Wracając więc do pytania zadanego na początku, myślę, że niema jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od objawów, doświadczenia terapeuty i zaawansowania problemu.

Osobiście, ostateczną diagnozę opieram jednak na wspomnianych wyżej badaniach, które zlecić może Wam Wasz lekarz prowadzący.

Każdy pacjent jest inny! Opisane wyżej dolegliwości, często nakładają się na siebie, jeżeli chodzi o objawy i nie tylko. Często przychodzicie do Be Active z opisem, w którym opisane wyżej terminy pojawiają się kilkukrotnie. Musimy więc pamiętać, aby terapię dobierać indywidualnie!!! Musi ona być dostosowana do rodzaju problemu, jego zaawansowania, wieku, kondycji, czy ogólnie mówiąc możliwości pacjenta.

W większości, leczenie skupia się na wyhamowaniu dolegliwości bólowych. Ale pamiętajcie, że jeżeli np. po ostrym epizodzie bólu, który szczęśliwie Wam przeszedł, nadal czujecie np. asymetrię w ciele objawiającą się nierównymi trójkątami talii, czy jedną nogą krótszą.

Nie zostawiajcie tego samego sobie !

Są to objawy, które trzeba przepracować w gabinecie ostetopaty czy fizjoterapeuty, gdyż predysponują do kolejnych przeciążeń.
Jeżeli mieliście taki problem, a uniknęliście wizyty u specjalisty, pamiętajcie, że warto być pod kontrolą dobrego specjalisty. Czasem okazuje się, że mała zmiana nawyków, czy systematycznie wykonywane ćwiczenia, zmienią Twoją codzienność na lepszą - bez bólową. Czasem okazuje się, że nasza praca polega na tym, aby problemy już istniejące, nie pogłębiały się.

Trafiacie do nas w przeróżnych etapach swojego życia. Pamiętajcie o tym, że bardzo ważna jest współpraca między terapeutą, a pacjentem! Czasem na pozór małe rzeczy, są bardzo, bardzo istotne!

Dajcie znać poniżej, jak teoria ma się z praktyką. Jakie macie doświadczenia związane z dolegliwościami o których tu pisałam?

Zdrowia !

Matka Ostoepatka

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!

Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga