Dzisiejszy wpis jest wywiadem z naszą fizjoterapeutką uroginekologiczną Gosią Podobińską, która przedstawi czym jest pessaroterapia i jak może wspomóc terapię przy problemach kobiecych.

Czym jest pessaroterapia

Maria: Gosiu czym jest pessaroterapia?

Gosia: Jest to forma terapii stosowana w rehabilitacji uroginekologicznej, polegająca na podparciu struktur miednicy mniejszej, za pomocą przedmiotów wykonanych z miękkiego medycznego silikonu-pessarów.

Przybory te, zakładane są dopochwowo. Mają różne kształty i rozmiary, które dobiera się indywidualnie biorąc pod uwagę występującą dysfunkcję oraz budowę anatomiczną pacjentki.

Maria: Kiedy możemy ją zastosować?

Gosia: Ten rodzaj terapii wprowadzamy u pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego (obniżenie, bądź wypadanie narządów miednicy mniejszej: macicy, pochwy, cewki moczowej, pęcherza moczowego, odbytnicy), przy nietrzymaniu moczu oraz w celu zapobiegania porodom przedwczesnym ( w ostatnim przypadku pessar dobiera ginekolog).

Pessaroterapia w połączeniu z odpowiednimi zaleceniami profilaktycznymi i treningiem dna miednicy, pomoże w pozbyciu się problemu lub zapobiegnie dalszemu postępowi dysfunkcji i uchroni przed operacją. Efekty terapii zależne są od stopnia obniżenia.

Pessary proponujemy także pacjentkom w celu leczenia zachowawczego zaburzeń statyki narządu rodnego, czyli np. kiedy wymagają operacji, ale nie wyrażają zgody na zabieg, bądź gdy ich stan zdrowia na niego nie pozwala.

Maria: Czy do pessaroterapii są jakieś przeciwwskazania?

Gosia: Tak, istnieje kilka:
✓ Brak akceptacji tego typu terapii przez pacjentkę,
✓ brak likwidacji występujących dolegliwości,
✓ niemożność doboru odpowiedniego rozmiaru pessara
✓ lub też, jeśli pacjentka nie jest w stanie samodzielnie go założyć.

Maria: Czy założenie pessara boli?

Gosia: Zakładanie pessara nie jest bolesne, lecz może wiązać się z niewielkim dyskomfortem podczas aplikacji i podczas wyjmowania. Podczas wizyty pacjentka zostaje poinstruowana także, w jaki sposób zakładać pessar samodzielnie, aby użytkowanie go było efektywne i jak najbardziej komfortowe.

Maria: Czy prawidłowo dobrany pessar jest odczuwalny na co dzień?

Gosia: Dobrze dobrany pessar nie jest odczuwalny podczas codziennego funkcjonowania, nie wysuwa się z pochwy, nie powoduje dyskomfortu, nie utrudnia wykonywania czynności fizjologicznych - mikcja, defekacja.

pessar

Maria: Czy pessar nie rozleniwi mięśni dna miednicy?

Gosia: Nie. Dzięki podciśnieniu przylega on do ścian pochwy, wspiera struktury dna miednicy, a nawet delikatnie stymuluje mięśnie dna miednicy do pracy.

Maria: Jak długo stosuje się pessaroterapię?

Gosia: Pessaroterapię wprowadzamy najczęściej na kilka miesięcy lub na stałe. Przy czym, na stałe wprowadzamy w sytuacji, gdy stopień obniżenia jest bardzo duży, a z jakiś względów nie możemy podjąć się operacji.

W zależności od stopnia dysfunkcji możemy zakładać pessar na cały dzień, wyjmować na noc albo doraźnie np. na czas ćwiczeń, choroby (uporczywy długi kaszel/kichanie), podczas obciążających aktywności np. zakupy czy wycieczka w góry.

Maria: Jakich efektów możemy się spodziewać?

Gosia: Pessaroterapia ma na celu całkowite pozbycie się przykrych dolegliwości lub też zapobieganie pogłębianiu się dysfunkcji. Efekty zależą od stopnia obniżenia, systematycznych ćwiczeń oraz przestrzegania zaleceń chroniących przed osłabieniem struktur dna miednicy.

Kochane. Jak widzicie, zastosowanie pessarów jest dość szerokie i pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Jeżeli masz dolegliwości o których dzisiaj rozmawiałyśmy i chciałabyś coś z tym zrobić - zgłoś się do nas. Na konsultacji dowiesz się czy i w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Jeśli podobają Ci się nasze materiały, prześlijcie je swoim znajomym
Udostępnij , niech inni się dowiedzą!


Ściskam mocno.
Dobrego dnia

Matka Osteopatka

ciąza


Terapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.

img

mgr Małgorzata Podobińska

Fizjoterapeuta, fizjoterapeuta uroginekologiczny