O tym dziś czyli Kasia Rajchel Górska
Pierwszym objawem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych nie musi być ból. Może to być odczuwalne napięcie w okolicy policzków oraz obejmujące również całą twarzoczaszkę.
O ile takie napięcia często są bagatelizowane przez pacjentów, ponieważ nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, to ból już niestety powoduje spore utrudnienia.
W jaki sposób pojawia się ból pochodzący z narządu żucia?
✓ Ból w obrębie żwacza/policzka lub kąta żuchwy - może być rozlany lub dobrze zlokalizowany, a także może promieniować w stronę ucha lub skroni;
✓ Ból o charakterze ciągnięcia lub odczuwanej blokady podczas otwierania żuchwy;
✓ Ból ucha lub jego okolicy. Przy czym każdy ból ucha musi/ powinien być skonsultowany najpierw z laryngologiem, jeśli występują do tego odpowiednie przesłanki (zapalenie ucha, przeziębienie, “zawianie”)
✓ Ból rozlany obejmujący żwacz, okolice ucha oraz boczną stronę szyi, a czasem głowy;
✓ Bóle głowy, przede wszystkim w okolicy skroni.
Warto dodać, że powyższe dolegliwości bólowe mogą również być nasilane przez stres i sytuacje dużego napięcia emocjonalnego.
Jeśli dodatkowo leczysz się ortodontycznie (szyna/aparat) lub zaciskasz zęby, jest to znak, że koniecznie powinieneś udać się na konsultację do fizjoterapeuty.
Jeśli doskwiera Ci któraś z powyższych dolegliwości, możesz poszukać pomocy w Be Active. Nasi fizjoterapeuci stomatologiczni, są do Twojej dyspozycji.
❤
Ściskam mocno.
Dobrego dnia
Matka Osteopatka
Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.