1

Dziecko w pandemii

Kochani

Niestety w ostatnim czasie, nasz gabinet odwiedza coraz większa liczba nastolatków.
Zdalne nauczenia, brak zajęć poza lekcyjnych, odizolowanie i przewlekły stres, zaczynają przynosić już pierwsze niekorzystne skutki zdrowotne u naszych dzieci.
Słyszę od Was, że coraz ciężej jest Wam wyciągnąć Wasze dzieci z przed komputera. Stają się coraz bardziej nerwowe, zmęczone i obolałe
Błędne koło zamyka się każdego dnia...!
Z czym najczęściej borykają się nasi pacjenci?

Bóle kręgosłupa - zarówno dolna jak i górna części pleców daje o sobie znać młodzieży. Wymuszona pozycja, godziny spędzone przed komputerem, brak regularnej aktywności fizycznej, wywołuje dyskomfort, sztywność, a nawet silne bóle kręgosłupa. Nie zapominajmy o tym, że większość naszych dzieci nadal jest w fazie wzrostu!

Aby wzrost dziecka przebiegał prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej stymulacji (ćwiczenia fizyczne, zbalansowana dieta, suplementacja Wit D). Ważna jest także stabilizacja, elastyczność i koordynacja. Zbudować ją możemy poprzez regularną aktywność fizyczną! Pomaga nam w tym spontaniczna dzienna aktywność, taka jak spacer, dojście do tramwaju czy zabawa z psem.

Tylko co się dzieje jeżeli nawet tego nam zabraknie?

Niestety aktywność zarówno naszych dzieci jak i nasza podczas pandemii, została mocno ograniczona Konsekwencji tego niestety może być i będzie więcej niż nam się wydaje. Cierpi nie tylko nasz układ mięśniowo - stawowy, ale i pokarmowy (coraz większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała), nerwowy (stany depresyjne, problemy z budowaniem relacji), hormonalny (bezsenność) czy układ krążenia (wydolność wielu z nas bardzo spadła) !!!

Bóle głowy - Każdy z nas zapewne zna to uczucie, kiedy zbyt długo przebywał przed komputerem czy telewizorem. Ma w tym czasie napięte mięśnie karku, uczucie niedotlenienia i piekące oczy. Czy wiecie, że bóle głowy mogą wynikać z przemęczenia oczu? Zna to każdy, kto kiedyś miał źle dobrane okulary! Obserwujmy nasze dzieci także pod tym kątem. Pamiętajmy, że nasze oko i głowa muszą odpoczywać. A tu złotym środkiem jest przestrzeń i patrzenie w dal!

Tylko jak to zrobić, gdy na każdym kroku ograniczenia?

Starajmy się zarówno nas samych, jak i nasze dzieci aktywizować w kwestii spacerów i pieszych wycieczek (to na szczęście nadal wolno nam robić - korzystajmy z tego). Nadchodzi sezon na rower, rolki czy nordic walking! Świeże powietrze wysiłek fizyczny jak i otaczającą nas przestrzeń pomoże Wam w walce z bólami głowy. Ale jeżeli to nie pomoże, chciałam napomknąć, że jako osteopaci, często pracujemy z mięśniami gałki ocznej, okolicą głowy, szyi i barków. A wszystko po to, abyście zapomnieli o bólu głowy!

Problemy ze snem i koncentracją.
Zbyt duża ilość promieniowania emitowanego przez komputery i telefony, może niekorzystnie wpłynąć na działanie naszego układu nerwowego! Zaburzenia produkcji melatoniny, czyli "hormonu snu" mogą objawiać się bezsennością w nocy, zmęczeniem czy sennością w ciągu dnia. Rozregulowanie tego systemu, ma poważne konsekwencje dla całego organizmu! Następstwem tego stanu, mogą być zaburzenia hormonalne czy spadek odporności. Pamiętajmy zatem o higienie snu!

I chociaż u nastolatków nie będą to łatwe zmiany, warto budować w nich świadomość konsekwencji tego stanu rzeczy. Predyspozycje do problemów w nauce, otyłości czy bezsenności Aby pomóc sobie w walce z bezsennością, pamiętaj o spaniu w ciemnym i wywietrzonym pomieszczeniu, nie objadaniu się na noc, wyłączeniu wszystkich urządzeń emitujących promieniowanie przed snem. Postarajmy się wyciszyć nasz organizm przez relaksującą kąpiel, medytacje czy trening relaksacyjny

Nadwaga i otyłość - doskwiera coraz to większej liczbie dzieci w Polsce. Pamiętaj o zbilansowanej diecie już u najmłodszych! I chociaż wiem jako mama, że wymaga to nie lada wysiłku to myślę, że zdrowe nawyki żywieniowe są jedną z najcenniejszych lekcji jaką możemy dać naszym dzieciom. Czytałam kiedyś, że nawet jeżeli nastolatki mają tendencje do podążania pod prąd temu czego zostały nauczone, to w późniejszym wieku wracają do dobrych nawyków! Tego się trzymajmy!
Jeżeli nie macie pomysłu jak zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, poradźcie się dietetyka! Kto pyta nie błądzi.

Podsumowując:

Pamiętajcie, że ćwiczenia z fizjoterapeutą czy trenerem personalnym mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Ostatnio w Be Active ćwiczenia często łączymy z terapią fizjoterapeutyczną/ osteopatyczną, aby zniwelować skutki permanentnego braku ruchu.
Mamy na swoim koncie trochę popandemicznych sukcesów, jeżeli chodzi o "rozruszanie" i odzyskanie równowagi u nastolatków! I obserwujemy, narastający problem pandemicznego bezruchu

- Jeżeli obserwujecie u dziecka, dłużej trwający obniżony nastrój, skonsultuj temat z psychologiem dziecięcym.
- Pamiętajcie o odpowiednim wyposażeniu, takim jak krzesło i biurko. Jeżeli nie wiecie jak je dobrać, skonsultujcie się z fizjoterapeutą.
- Kontrolujcie swoje pociechy pod kątem tego co jedzą i kiedy jedzą, zbadajcie im wzrok i wykonajcie profilaktyczne badania krwi.
- Razem z dziećmi korzystajcie z uroków wiosny i pamiętajcie o regularnym treningu!

A jeżeli nie wiecie jak zaktywizować swoje dzieci, macie obawy, że braknie im samodyscypliny - zapraszamy do fizjoterapeutów Be Active.
Będziecie mieć pewność, że ćwiczą i że robią to dobrze!

Kochani - postawmy się w sytuacji naszych dzieci!

Będzie nam łatwiej zrozumieć ich zachowania, którymi się kierują. To jest dla nich tak jak i dla nas niełatwy czas.
Musimy trzymać się razem i być konsekwentni w naszym działaniu.

Zdrowia
Matka Osteopatka

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga