1

6 powodów dla których warto budować stabilizację mięśniową.


Często po zakończeniu terapii z zakresu osteopatii lub rehabilitacji, wysyłam Was do naszych fizjoterapeutów Kasi lub Matusza na ćwiczenia. Dlaczego jest to tak ważny element terapii?


O tym kilka słów poniżej ...

1) Po urazie, ćwiczenia mają za zadanie działać profilaktycznie i sprawić aby Twoje problemy bólowe nie wróciły. Pamiętaj jednak, że muszą one być dobrane indywidualnie do Twoich możliwości i dolegliwości. Aby działały, musisz nauczyć się wykonywać je poprawnie i w sposób całkowicie bezpieczny.

2) Taki "awaryjny" zestaw ćwiczeń będzie dla Ciebie pierwszą drogą pomocy w razie pojawienia się dolegliwości bólowych. Pamiętaj jednak aby skonsultować swój stan z fizjoterapeutą. Często na zajęciach mających na celu utrzymanie Twojego kręgosłupa w formie, poznacz pozycję rozluźniające i odciążające Twoje plecy. Nauczysz się oddychać i rozluźniać napięte obszary. Jeżeli będziesz stosować zalecenia nie tylko doraźnie, ale też profilaktycznie, poczujesz wielką różnicę w swoim samopoczuciu.

3) Odpowiednio zbudowana stabilizacja uchroni Cię przed szeregiem problemów ! I nie koniecznie chodzi tu tylko o problemy w obrębie kręgosłupa. Zbalansowane napięcie mięśni brzucha i mięśni dna miednicy, uchronią Cię np. przed problemem nietrzymania moczu. Jeżeli jesteś przyszłą mamą lub planujesz zajść w ciążę, ćwiczenia pomogą Ci odzyskać formę po porodzie i ułatwią Ci poród.

4) Jeżeli uprawisz sport regularnie - pamiętaj (a wiem, że często o tym zapominacie), że równie ważne jak napięcie, jest rozluźnienie danego obszaru. Innymi słowy, nie zapominaj o rozciągnięciu mięśni przed i po treningu.

5) Jeżeli przykładowo trenujesz sport w którym mocno wzmacniasz przednią stronę uda, koniecznie uruchamiaj też tył uda. Balans między poszczególnymi grupami mięśniowymi uchroni Cię przed kontuzją. Warto więc skonsultować to co robisz ze specjalistą, aby cieszyć się sportem, a nie leczyć urazy !!! Odpowiednie ćwiczenia stabilizacyjne działają ogólnorozwojowo, zapewniając dbałość o każdą grupę mięśniową.

6) Nasze ciało jest ścisłą jednością. Kiedy ćwiczymy uruchamiamy cały system połączeń mięśniowo, powięziowo, stawowo naczyniowych. Dlatego tak ważna jest równowaga we wszystkim co robimy.


Musisz się tego nauczyć jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem.

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Wam chociaż w minimalnym stopniu 6 powodów dla których warto budować stabilizację mięśniową. Odpowiednio zbudowana, pozwala nam utrzymać nasze ciało w ogólnej równowadze. Dzięki niej, unikniemy kontuzji, np. na nartach ( a sezon tuż, tuż) zadziałamy profilaktycznie na wiele schorzeń. Uwolnimy ciało od napięć, co pozwoli nam lepiej odpoczywać i cieszyć się życiem !!!

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga