Be Active, ul. Zachodnia 7/5A, 30-350 Kraków
+48 506 337 059
  • img
1

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to słowo które często widzicie na skierowaniu lekarskim, lub w opisie który dostajecie od ortopedy czy neurochirurga. Pewno nie jeden z Was, zastanawiał się co oznacza to sformułowanie?

Nie jest to nic innego jak ĆWICZENIA :)

Odpowiednio dobrane ćwiczenia z zakresu rehabilitacji. W Be Active ten dział fizjoterapii nazywamy Terapią Ruchem. Korzystamy z różnych form ruchu. Wykorzystujemy takie metody jak stabilizacja, pilates, trening funkcjonalny czy elementy jogi terapeutycznej.

Aktywna i bierna kinezyterapia

Każdy z Was potrzebuje innej aktywności, dostosowanej indywidualnie do dolegliwości, wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Oprócz ćwiczeń tak zwanych czynnych o których mowa była powyżej, istnieje też dział kinezyterapii zajmujący się ćwiczeniami biernymi. Ćwiczenia te, kierowane są do osób przewlekle chorych, np. po udarze mózgu czy osób po długotrwałym unieruchomieniu. Ruch w tym wypadku wykonuje fizjoterapeuta za pacjenta. Ćwiczenia bierne mają na celu usprawnienie pompy mięśniowej, pobudzenie układu nerwowego i krwionośnego. Mogą być stosowne w pierwszej fazie po ostrym urazie czy unieruchomieniu lub działać jako profilaktyka problemów układu krążenia czy odleżyn.

Gdzie wykorzystuje się kinezyterapię?

Kinezyterapia wykorzystywana jest w rehabilitacji wielu schorzeń:

  1. Problemy ze stawami obwodowymi (kolano, biodro, bark) - zarówno jako przygotowanie do zabiegu (artroskopie, rekonstrukcje więzadeł, endoprotezy) jak i w powrocie do formy po operacji.
  2. Bóle kręgosłupa - terapia ruchem jest jedną z nieodzownych składowych rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego czy piersiowego.
  3. Inne - nie oceniona jest też skuteczność kinezyterapii w problemach takich jak zapalenie kaletki podbarkowej, problemy ze stożkiem rotatorów czy przy zerwaniu lub naderwaniu ścięgien.

Świetnym uzupełnieniem terapii ruchem jest zastosowanie plastrów kinesiotaping.

Kinezyterapia jako cześć fizjoterapii

Jak każda ze składowych fizjoterapii, kinezyterapia czy kinesiotaping, działa najlepiej jeżeli jest dobrana indywidualnie i wpleciona w szeroki proces terapii.


Wróć do strony głównej bloga