1

A Ty na czym zjadasz swoje zęby?

Jednym z objawów stresu, przemęczenie czy ciągłego napięcia jest zgrzytanie zębami.

Przez fachowców zwane bruksizmem. Problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi (bo to o nich mowa) mogą objawiać się:

  1. bólami głowy
  2. bólami w obrębie samego stawu
  3. przeskakiwaniem w obrębie stawu
  4. problemem z pełnym otwarciem jamy ustnej
  5. szumami usznym
  6. zawrotami głowy
  7. wzmożonym napięciem mięśni szyi

Oczywiście w osteopatycznej ścieżce rzutuje to na wiele innych struktur w naszym organizmie. Mięśnie zawiadujące tym stawem, są najsilniejszymi strukturami naszego ciała! Są bardzo istotne, ponieważ dzięki nim zachodzi przykładowo proces gryzienia, rozdrobnienia pokarmu, czy mówienia. Okazje się także, że nie bez znaczenia pozostaje unerwienie tej okolicy.

Zaburzenia tego rejonu mogą wpłynąć np. na bóle barku, ustawienie miednicy czy problemy z zwrotami głowy.

Kiedy najczęściej diagnozuje się bruksizm?

  1. Najczęściej o gnębiącym Was problemie dowiadujecie się na wizycie u stomatologa! Informuje Was on, o zbyt mocno startych powierzchniach zębów.
  2. Czasem dowiadujemy się, że coś jest nie tak od naszego partnera. Słyszy on charakterystyczne zgrzytanie, które nie jest miłe dla ucha.
  3. Inną przyczyną, na skutek której pojawiają się zaburzenia, mogą być:
  1. zabiegi chirurgiczne w obrębie szczęki czy żuchwy np. wyrwanie ósemek.
  2. operacje w obrębie głowy np. zatok,
  3. urazy czy źle dobrany aparat ortodontyczny.

Ostatnio miałam także pacjenta, którego skierował do osteopaty laryngolog. Panu Jakubowi szumy uszne nie dawały żyć. Okazało się, iż problem nie leży w uchu lecz w stawie o którym dzisiaj mowa.

Brzmi ciut abstrakcyjne? ⁉

Jeżeli jednak zlokalizujesz swój staw skroniowo-żuchwowy i otwór uszny, to okaże się, że struktury te sąsiadują ze sobą. Dodatkowo łączy je bardzo mocne więzadło. I tutaj kolejna ciekawostka.

U osób dorosłych jak i dzieci, które mają tendencję do chodzenia z otwartą buzią, na skutek np. problemów z zatokami czy przerośniętym migdałem, więzadło to napina się bardzo mocno!

Uwaga! Często już po zabiegu nawiązując do przykładu powyżej, usunięcia migdała czy oczyszczenia zatok - tendencja do otwartych ust pozostaje. Taka sytuacja może wystąpić na skutek wzmożonego napięcia więzadłowego. Warto się tym zająć, ponieważ może to skutkować szumami usznymi, problemami z równowagą i przede wszystkim kolejnymi infekcjami!!!

Dodatkowo przez otwarte usta, drobnoustroje mają bardzo łatwą drogę wnikania do organizmu.

Problemy omawianego stawu mogą pojawić się, kiedy stresy w naszym życiu się skumulują i trwają przez dłuższy czas, wywołując szereg niekorzystnych następstw w naszym ciele.

Jak możemy Ci pomóc?

Dzięki osteopatii i rehabilitacji stomatologicznej, wpłyniemy na rozluźnienie problematycznego obszaru.

  1. Często praca ze stawem skroniowo-żuchwowym odbywa się nie tylko w jego obszarze, a także w obrębie głowy, szyi czy miednicy. Stosowane są także techniki w jamie ustnej.
  2. Nasza fizjoterapeutka Katarzyna Kowalczyk jest po szeregu szkoleń z zakresu rehabilitacji stomatologicznej, która daje doskonałe rezultaty.
  3. Jak zawsze staram się podkreślić, że w Be Active traktujemy pacjentów holistycznie. Tylko tak nasz organizm może osiągnąć równowagę i poddać się procesowi zdrowienia w całości.
  4. Na Twoim zdrowiu przede wszystkim nam zależy.Masz dolegliwości o których pisałam powyżej. Nie czekaj, tylko zadzwoń lub zarezerwuj wizytę do Be Active jeszcze dzisiaj.
  5. Rezerwacja na www.rehabilitacja-beactive.pl/rejestracja-online.html

Jesteśmy po to by Ci pomóc

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga