Terapia sensomotoryczna

Szanowni państwo - Już na przełomie czerwca-lipca 2023 r. dostępna będzie sala do zajęć z terapii sensomotorycznej dla dzieci prowadzona przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Śledźcie naszą stronę oraz profil na Facebooku. Na bieżąco będziemy informować od kiedy ruszamy z nową formą terapii dla waszych dzieci.

A poniżej kilka informacji dotyczącej, czym jest terapia sensomotoryczna i jak może pomóc Twojemu dziecku.

Sprawdź czy Twoje dziecko potrzebuje terapii z zakresu terapii sensomotorycznej

Terapia sensomotoryczna

Czym są zaburzenia integracji sensomotorycznej?

Integracja sensoryczna (SI) to prawidłowy odbiór wrażeń, przetworzenie ich oraz dostosowanie właściwej reakcji. Zaburzenia integracji sensorycznej sprawiają, że receptory nie są w stanie rozpoznać bodźca lub jego siły. Co ważne, dysfunkcje te nie wynikają z uszkodzeń narządów zmysłów, np. niedosłuchu czy krótkowzroczności.

Czym to skutkuje? Przykładów jest wiele:

dotyk może okazywać się zbyt silny, a nawet bolesny,

dźwięki mogą wydawać się zbyt głośne lub niezrozumiałe (nawet te, które mają „normalny” poziom głośności),

poruszanie się skutkuje utratą równowagi,

pisanie może sprawiać problemy,

mowa może być opóźniona.

To oczywiście tylko wycinek tego, z czym mierzą się dzieci z zaburzeniami si. Wiele objawów jest traktowanych jako „dziwactwa”, a rodzice często słyszą, że dziecko jest przewrażliwione. Jeśli jednak zaczyna cię coś niepokoić w zachowaniu malucha – nie słuchaj otoczenia, a rozważ konsultację ze specjalistami z Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active. Wykrycie zaburzeń już na samym początku, pozwoli skrócić terapię i szybciej wrócić do zdrowia.

A jeżeli wszystko jest ok, będziesz spała/spał spokojnie.

Terapia SI – kiedy o niej pomyśleć, czyli co powinno zaniepokoić rodzica

Zanim rozpocznie się działania, należy prawidłowo zdiagnozować dziecko. Pierwsze objawy możesz zaobserwować, gdy dziecko ma kilka miesięcy. To właśnie w tym najwcześniejszym okresie można zauważyć, że pojawiają się problemy z równowagą czy mową.

Jakie zachowania, cechy, trudności u dziecka powinny zwrócić twoją uwagę?

Dziecko nie lubi:

obcinania paznokci, włosów, czesania, mycia włosów, smarowania kremem,

przytulania,

głośnych dźwięków (ma nadwrażliwość na dźwięki – nawet te codzienne, np. w restauracji czy supermarkecie),

metek w ubraniu,

chodzenia na bosaka,

zapinania guzików i sznurowania butów,

huśtawek i karuzeli.

Dziecko jest:

niespokojne, płaczliwe,

niezgrabne, rozdrażnione,

nadpobudliwe lub odwrotnie – bardzo spokojne,

impulsywne, nadwrażliwe emocjonalnie.

Dziecko ma trudności z:

samodzielnym żuciem, gryzieniem i połykaniem,

zaśnięciem

koncentracją uwagi,

siedzeniem lub staniem w jednym miejscu,

pisaniem, rysowaniem, wycinaniem,

rozumieniem poleceń.

Dziecko lubi:

jeden rodzaj jedzenia, (choć trzeba tu uważać, bo są okresy w którym wybiórczość pokarmowa to normalny rozwój dziecka i nie jest to żadne zaburzenie)

dobrze znane miejsca (np. wakacyjny wyjazd może nie być przyjemnością i frajdą, a stresem),

zabawy indywidualne,

chodzenie na palcach,

szorstkie lub miękkie ubrania,

ekstremalne przeżycia.

Inne problemy:

trudności z utrzymaniem równowagi i orientacją w przestrzeni,

potykanie się i upadki,

częste siniaki,

wpadanie na meble, drzwi, ściany i inne osoby,

mylenie strony prawej i lewej,

słabe wyczucie odległości,

brak dominującej ręki,

niechęć, a wręcz niemożliwość nauczenia się jazdy na rowerze,

choroba lokomocyjna,

nadwrażliwość na światło i jaskrawe kolory,

słaba lub nadmierna reakcja na ból.

Objawów zaburzeń integracji sensorycznej jest wiele, co nie oznacza, że trzeba zaobserwować określoną liczbę, by wybrać się po diagnozę. Niektóre z powyższych zaburzeń w określonym wieku nie są zaburzeniami, tylko normalnym stanem, adekwatnym do wieku. Sprawdź w dobrej literaturze, co Twoje dziecko w danym wieku powinno już umieć, lub odpowiednio reagować. A jeśli nie masz pewności udaj się do naszego Centrum na konsultację. Tutaj spotkasz się z doświadczonym specjalistą, który poobserwuje dziecko, wysłucha Cię i rozwieje twoje wątpliwości. Może okazać się bowiem, że dziecko wcale nie ma tego typu zaburzeń.

Co da ci takie spotkanie?

Przede wszystkim spokojny sen, jeśli wszystko jest w porządku. A jeśli u dziecka zostaną zdiagnozowane jakiekolwiek dysfunkcje, to po konsultacji jest możliwość szybkiego zareagowania i rozpoczęcia terapii.

Pamiętaj, że to w pierwszych latach życia dziecka układ nerwowy intensywnie dojrzewa i to właśnie wtedy odpowiednia stymulacja sensoryczna jest najbardziej skuteczna.

Widzisz, że twoje dziecko zmaga się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu? Nie zwlekaj i umów się na konsultację w Centrum Be Active KIDS!

Terapia SI Kraków – na czym polega, w czym pomaga?

Diagnoza nie zawsze musi prowadzić do terapii. Jest to po prostu zbiór zaleceń, które mają pomóc rodzicom w doborze odpowiedniego terapeuty czy ćwiczeń. Czasem wystarczy bowiem, że stymulacje przeprowadza się na co dzień w domu: w czasie zabawy z dzieckiem albo podczas pielęgnacji. Jeśli okaże się, że pomocna będzie terapia – zawsze dostosowujemy ją do konkretnego dziecka i problemu, z którym się mierzy. Terapeuta sensomotoryczny z naszego Centrum może zalecić zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu albo zarekomendować regularne spotkania w odpowiednio przygotowanej i wyposażonej sali sensorycznej.

Terapia SI pomaga nie tylko dziecku, ale także rodzicowi. Odpowiednia i świadoma stymulacja wszystkich systemów zmysłowych wspomaga rozwój układu nerwowego, dzięki czemu realnie poprawia się jakość funkcjonowania malucha. Działania terapeutyczne wspierają dobry kontakt dziecka z rówieśnikami, pomagają unikać niepotrzebnych konfliktów, a nawet – mogą mieć wpływ na spokojny sen dziecka! Terapia to również inwestycja w przyszłość dziecka – problemy z funkcjonowaniem w grupie i „odstawanie” mają ogromny wpływ na pewność siebie malucha.

Ta poprawa jakości życia malucha wpływa także w oczywistym stopniu na polepszenie jakości życia rodzica. W trakcie terapii rodzic dostaje od nas również wskazówki, jak radzić sobie z dzieckiem z zaburzeniami integracji sensorycznej, np. jak je wyciszyć, gdy jest rozdrażnione lub zbyt pobudzone. Nasi terapeuci w czasie spotkań uczą rodziców akceptowania nietypowych zachowań dziecka, co może być bardzo dużym wyzwaniem.

Terapia integracji sensorycznej Kraków – gdzie szukać wsparcia?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć problemy z integracją sensoryczną – nie zwlekaj z konsultacją. Zapraszamy cię do Centrum Be Active (Kraków Ruczaj) - miejsca, w którym diagnozujemy i prowadzimy terapię SI. Pracują tutaj terapeuci integracji sensomotorycznej z wieloletnim doświadczeniem terapeutycznym, dzięki któremu są w stanie zauważyć wszelkie dysfunkcje czy trudności, z którymi mierzy się maluch i odpowiednio zareagować.

Żeby umówić się na spotkanie z terapeutą, skontaktuj się z nami telefonicznie albo poprzez rejestrację online poniżej na stronie internetowej.