Czym jest Osteopatia i jak powstała


Czym jest Osteopatia?

Osteopatia to element opieki zdrowotnej, w którym do stawiania diagnozy i leczenia chorych wykorzystywane jest badanie manualne. Należy podkreślić, że osteopatia traktuje ciało ludzkie jako całość, nie ograniczając się jedynie do badania poszczególnych części ciała.

Badanie osteopatyczne ma za zadanie odnaleźć pierwotną dysfunkcję organizmu, która często jest odległa w czasie i pozornie wydaje się nie mieć bezpośredniego znaczenia na bieżące dolegliwości. Mogą to być konsekwencje wcześniej przebytych urazów (również tych okołoporodowych), chorób infekcyjnych, operacji, ale też niewłaściwej higieny życia, pracy, czy stresu.

Osteopatia w przeciwieństwie do medycyny klasycznej (akademickiej) nie wykorzystuje leków i medykamentów, ale nie stanowią one dla siebie konkurencji. Przeciwnie - są doskonałym uzupełnieniem. Dzięki temu zabiegi rehabilitacyjne i osteopatyczne mają tak dobrą skuteczność.

Osteopatia kieruje się takimi zasadami:

- budowa ciała i procesy w nim zachodzące są wzajemnie powiązane,

- nasz organizm to jedność,

- organizm posiada zdolność do autoregulacji, samoleczenia oraz utrzymania równowagi (homeostazy)

-  Osteopatia wierzy w naturalne siły organizmu, które odpowiednio pobudzone mogą pokonać chorobę. 


Historia Osteopatii

Pojęcie osteopatii jako formy ulepszenia medycyny konwencjonalnej funkcjonuje od 1874 roku. Jego twórcą był amerykański lekarz Andrew Tayor Still, który osiemnaście lat później założył pierwszą szkołę osteopatii American School of Osteopathy w Kirksville, Missouri. 

Absolwenci uczelni otrzymywali tytuł doktora osteopatii (funkcjonujące do dziś oznaczenie D.O. powstało w kontrze do M.D. – tytułu doktora medycyny otrzymywanego przez absolwentów akademii medycznych).

Wkrótce A. Taylor Still założył Kirksville College, który stał się jednym z największych ośrodków edukacji osteopatycznej i badań naukowych w USA. 

Założona w Londynie przez jednego ze studentów Still’a Brytyjska Szkoła Osteopatii była pierwszą uczelnią osteopatyczną na starym kontynencie. Kolejne szkoły powstawały m.in. w Belgii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Portugalii, Austrii, Francji Włoszech oraz w Polsce.

W Polsce od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie Osteopatią - coraz częściej wykonywane są zabiegi osteopatyczne i rehabilitacyjne.
W gabinecie Be Active wszyscy terapeuci wykonują zabiegi osteopatyczne. D.O. Maria Lenart-Korczyk, mgr Katarzyna Kowalczyk oraz mgr Adam Kuk.

Jeżeli nie jesteś pewien czy zabiegi osteopatyczne mogą pomóc w Twoich dolegliwościach, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Nasi terapeuci odpowiedzą na Twoje pytania.

ZAPRASZAMY do rezerwacji zabiegów u naszych terapeutów - KLIKNIJ i rezerwuj

Jeżeli szukasz sprawdzonego terapeuty - zapraszamy do Be Active na bezpłatną konsultację.

Dobierzemy terapię dostosowaną do Twoich potrzeb.

BE ACTIVE MARIA LENART-KORCZYK

UL. Zachodnia 7/5A

30-350 KRAKÓW dzielnica ruczaj

rejestracja telefoniczna 506 337 059

lub internetowo na  

http://www.rehabilitacja-beactive.pl/rejestracja

ZAPRASZAMY