1

Dlaczego ruch jest tak ważny dla Ciebie i Twojego maleństwa?

Dzisiejszy wpis będzie promował ruch przed, w trakcie i po ciąży.

Generalnie na każdym etapie życia powinniśmy dla samych siebie zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu! Jedną z zasad osteopatii jest stwierdzenie że "ruch to życie". Ja osobiście zgadzam się z tym w 100%. I nie piszę tego bo jest teraz taka moda i każdy musi być Fit. Myślę jednak że ruch i dieta są lekarstwem na wiele naszych problemów zdrowotnych. Często słyszę w gabinecie setki wymówek żeby się nie ruszać. Czasami sama jestem zaskoczona kreatywnością pacjentów. Wiem jedno, spora liczba osób podaje się na wstępie. Bo się wstydzi, bo nie ma czasu, nie wie gdzie, nie wie jak, woda za zimna, buty złe... itp. Proszę przeczytaj poniższy tekst i zastanów się chwilę. Jak wiele możesz uzyskać korzyści dla siebie i dla Twojego dziecka. Zacznij, spróbuj- zanim znajdziesz tysiąc wymówek. Może poniższe kilka zdań przekona Cię że warto!

Pamiętaj o tym że:

  1. Noworodki mam aktywnych fizycznie podczas ciąży częściej osiągają wysoką punktację w skali Apgar niż noworodki mam niećwiczących i rzadziej chorują w okresie okołoporodowym.
  2. Wykazano, że aktywność fizyczna mam w ciąży pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego, wzroku i koordynacji ruchowej dzieci.
  3. U kobiet aktywnych podczas ciąży odnotowuje się wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu.
  4. Podczas wysiłku fizycznego występuje zwiększony przepływ krwi przez macicę i łożysko. Dzięki temu Twój maluszek będzie prawidłowo odżywiony.
  5. Fazy porodu mam aktywnych skracają się, dzięki czemu akcja porodowa jest średnio o 1/3 krótsza niż u kobiet nie ćwiczących. Skurcze parte są mniej bolesne a szyjka macicy rozwiera się szybciej. Pomyśl ile mniej bólu będziesz musiała znieść i ile mniej stresu przeżyje Twoje dziecko.
  6. Kobiety ćwiczące regularnie rzadziej poddawane są cesarskim cięciom, rzadziej wywołuje się u nich akcje porodowe. Pamiętaj że cesarskie cięcie to normalna operacja. Jeżeli nie mamy wskazań do tej formy porodu, lepiej jej unikać.
  7. Lepsze ukrwienie gruczołów piersiowych wspomoże laktacje. U matek aktywnych występuje ona szybciej i trwa dłużej.

A jak ruch wpływa na Ciebie?

  1. Jak już pisałam w poprzednim poście w organizmie kobiety podczas ciąży zachodzi burza hormonalna. Dzięki ćwiczeniom w ciąży możemy wpłynąć na nasze samopoczucie psychiczne. To dzięki endorfiną (hormonom szczęścia), wytwarzanym podczas aktywności fizycznej, Twoje nastawienie do życia będzie bardziej optymistyczne.
  2. Jesteś na zwolnieniu, Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do aktywności, wybierz się na zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia w grupie są świetną motywacją do wyjścia z domu i spotkania się z osobami w podobnej sytuacji. Spotkasz kobiety z którymi wymienisz doświadczenia, a może zawiążesz długoletnie przyjaźnie.
  3. Dzięki regularnym ćwiczeniom Twoje ciało po ciąży szybciej wróci do dawnego stanu. To pozytywnie wpłynie na Twój nastrój w połogu.
  4. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zapobiegną problemom z kręgosłupem. Szczególnie wdzięczny będzie Ci dolny odcinek kręgosłupa. Na profesjonalnym treningu dla ciężarnych instruktor zadba też o wszystkie inne istotne partie Twojego ciała. Będziesz pracować nad mięśniami dna miednicy, prawidłową ruchomością bioder, wzmocnieniem ramion czy prawidłowym oddechem. To wszystko ułatwi poród i powrót do formy.
  5. Wzmocnione ciało łatwiej poradzi sobie z przeciążeniami związanymi z opieką nad noworodkiem. Pamiętaj że czeka Cię noszenie, podnoszenie, schylanie i szereg innych czynności które będą nowe dla Twojego ciała. O tym jak dbać o siebie podczas opieki nad maluszkiem będzie jeden z kolejnych postów.
  6. Dzięki ćwiczeniom Twoja skóra będzie bardziej elastyczna, co zmniejszy prawdopodobieństwo rozstępów.
  7. Pamiętaj że wysiłek który czeka Cię przy porodzie porównywalny jest z przebiegnięciem 40km. Warto zatem zadbać o lepszą wydolność. Dzięki poprawie wydolności łatwiej będzie nosić Ci dodatkowe kilogramy.
  8. Kobiety uprawiające sport rzadziej mają problemy z otyłością. Za to odpowiedzialny jest wspomniany już hormon prorodzinny- progesteron. Jak już wspominałam w poprzednich postach zwalnia on przemianę materii. Ruch w każdej formie, może to być tylko spacer, spowoduje nakręcenie Twojego metabolizmu.
  9. Regularne ćwiczenia zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępu mięśnia prostego brzucha.

Korzystaj z terapii jaką jest ruch! Każdy dzień regularnej aktywności wpłynie korzystnie na Ciebie i dziecko. Dbaj o siebie bo czeka Cię sporo pracy. Wybierz coś dla siebie, spacery, nordic walking, pływanie, pilates, joga czy zajęcia indywidualne z przeszkolonym trenerem. Pamiętaj każda forma aktywności dobrana do Twoich możliwości i potrzeb będzie owocowała z każdym dniem.

Omów wybraną przez Ciebie aktywność z lekarzem prowadzącym, szukaj miejsc i osób z którymi będziesz czuć się bezpieczna.

Powodzenia.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga