1

Jak zadbać o kręgosłup w ciąży

Dzisiaj o tym jak na co dzień zadbać o swoje plecy i kręgosłup w trakcie ciąży. Jak uniknąć bólów i przeciążeń stawów. Jak dbać o siebie i swoje maleństwo każdego dnia. Zapraszam do lektury.

Ból pleców w ciąży przytrafia się prawie każdej kobiecie. Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła mama jest okazem zdrowia, to zachodzące w organizmie zmiany mogą powodować przeciążenia i ostatecznie ból kręgosłupa.

Sylwetka kobiety w ciąży zmienia się w raz z rosnącym brzuszkiem. Dolny odcinek kręgosłupa czyli tak zwana lordoza pogłębia się. Zmienia się środek ciężkości ciała. Na skutek tych zmian, Twoje dolne plecy narażone są na bóle mięśniowo-powięziowe. Szyja ustawia się w przodopochyleniu, natomiast klatka piersiowa zamyka się. Powoduje to napięcie mięśni szyi i bóle głowy. Przyczynia się to do zgagi, problemów z oddychaniem i odczucia zmęczenia.

Jak temu zaradzić na co dzień?

  1. Unikaj długiego stania.
    Długie stanie powoduje ból w okolicy dolnych pleców i wywołuje obrzęki. W ciąży korzystaj z przywilejów! Nie wstydź się korzystać z kolejek dla uprzywilejowanych. W tramwaju poproś o zwolnienie miejsca przeznaczonego dla ciężarnych. Podczas prac domowych np. prasowania, zmywania, podłuż pod jedną nogę podnóżek. Możesz wykorzystać książki, pudełko po butach czy kupić specjalnie przeznaczony do tego przedmiot, który nim się obejrzysz wykorzysta Twój maluch. Zmieniaj nogę ułożoną na podnóżku. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie odcinka lędźwiowego.
  2. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów.
    Jeżeli musisz coś podnieść, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana, nie pochylaj pleców. Wykorzystaj siłę pochodzącą z Twoich nóg. Większe zakupy zostaw partnerowi/mężowi/sąsiadowi. Przy porządkach nie szalej! Pamiętaj, że możesz zaszkodzić nie tylko sobie.
  3. Poleguj w ciągu dnia.
    Jesteś aktywna, pracujesz, dużo siedzisz lub stoisz? Kilkuminutowe leżakowanie w ciągu dnia pomoże Ci odciążyć cały kręgosłup. Połóż się najlepiej na lewym boku, puść ulubioną płytę i odpręż swoje ciało. Twój maluszek na pewno polubi te chwile w ciągu dnia. Nie krępuj się i korzystaj z "przywileju" leżakowania kilka razy w ciągu doby. Należy Ci się :)
  4. Wysypiaj się.
    Wiele kobiet ma problemy ze snem w trakcie trwania ciąży. Sen jest bardzo ważny dla Ciebie i maleństwa. Właśnie dzięki niemu Twój organizm się regeneruje. Jeżeli nie możesz spać w nocy, a masz możliwość, odsypiaj w ciągu dnia. Pomocna może okazać się specjalna poduszka dla kobiet w ciąży w kształcie litery "I", "C" lub "L". Dzięki odpowiedniej pozycji , odciążysz Twój kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe. W trakcie snu zmniejszysz napięcia i unikniesz bólów w obrębie kręgosłupa i kończyn dolnych. Unikaj spania na plecach. Rosnąca macica w tej pozycji uciska liczne struktury. Staraj się spać na boku. Najlepiej lewym. Dzięki tej pozycji nie będziesz uciskać żyły głównej dolnej. Ucisk na to duże naczynie może powodować omdlenia, zawroty głowy, niedotlenienie, mroczki przed oczami czy duszności. Na bezsenność skuteczne okazać mogą się ćwiczenia fizyczne, dotlenienie organizmu (spacery, ćwiczenia oddechowe), joga, a także lekkostrawna dieta. Kojące działanie może mieć relaksacyjny masaż, który wyciszy Twoje ciało i rozluźni spięte struktury. Na zabieg wybierz się wieczorną porą. Pozwoli Ci to po powrocie wskoczyć prosto do łóżka. Dla mnie zbawienne działanie nasenne ma kubek gorącego kakao.
  5. Odwiedzaj regularnie gabinet fizjoterapeuty/osteopaty.
    Terapia pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych problemów układu kostno-stawowego. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom bezpiecznie wzmocnisz swoje ciało, rozciągniesz spięte mięśnie i dotlenisz organizm. W mieście Kraków polecam Swój gabinet Rehabilitacji i Osteopatii Be Active. Fizjoterapeutki pracujące w nim zaopiekują się Tobą i zadbają o Twój kręgosłup.
  6. Rób przerwy w pracy.
    Jeżeli nadal pracujesz, pamiętaj żeby częściej niż zwykle wstawać od biurka. Pomocna może okazać się piłka, na której możesz siedzieć zamiast fotela. Piłka pozwoli rozluźnić spięte plecy, a także zaktywuje Twoje mięsnie głębokie do pracy.
  7. Odpowiednio nawadniaj organizm.
    w ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę. W Twoim ciele zachodzą liczne procesy. Dzięki odpowiedniej ilości wypijanej wody, zapobiegniesz problemom z obrzękami, wspomożesz wyrównanie ciśnienia krwi, zapobiegniesz zaparciom i zgadze, odpowiednio nawodnione tkanki są bardziej elastyczne i zdolne do regeneracji. Powinnaś wypijać 8 szklanek niegazowanej wody dziennie. W 3 trymestrze możesz czuć jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę, nie walcz z tym i zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.
  8. Regularnie ćwicz.
    Możesz spacerować, chodzić na basen, czy na zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży. O tym jakie korzyści wynikają z regularnej aktywności fizycznej był jeden z poprzednich artykułów.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Najłatwiej zarejestrujesz się ONLINE

Kliknij i zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin

lub zadzwoń

Nie wiesz czy możemy Ci pomóc?

Umów się na bezpłatną konsultację w Be Active


Wróć do strony głównej bloga