Drogie Mamy!

Temat ten chodził za mną od momentu pobytu na porodówce. Na własnej skórze poczułam rodząc Stasia i niespełna 2 lata później Józia z czym mierzy się każda kobieta, przed w trakcie i tuż po porodzie.
Postanowiłam podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami, oraz pomóc Wam w tym cudownym, ale nie łatwym dla nas czasie.


Niestety wiele szpitali nie instruuje Mam jak się zachować po porodzie, aby sobie nie zaszkodzić. Dotyczy to zarówno porodów siłami natury jak i cesarskich cięć.



img

Dzisiaj kilka słów o tym jak zadbać o swój kręgosłup będąc Mamą noworodka.

Odpowiemy sobie na kilka bardzo ważnych pytań. A mianowicie:
✓ Jak i kiedy wstawać?
✓ Kiedy można zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
✓ Jak pomóc sobie z problemem oddawania moczu i kału po porodzie?
✓ Czym jest obrzęk poporodowy?
✓ Po jakim czasie wraca napięcie mięśni brzucha?
✓ Jak karmić, aby nie obciążać kręgosłupa?
✓ I w końcu - jakie gadżety mogą okazać się zbawienne dla Twoich pleców. (ale o tym już będzie w kolejnym artykule)

Pierwsze doby po porodzie w szpitalu i w domu - co, jak i gdzie?

Drogie Mamy!
Pierwsze doby po urodzeniu naszych pociech są bardzo ważne, a zarazem bardzo trudne.

01.

Jesteśmy:

✓ obolałe,
✓ zmęczone i
✓ podekscytowane nową sytuacją.
Mimo wszystko warto jednak zwrócić uwagę kilka spraw.

ciąza

02.

"Pierwsze kroki" po porodzie.

Chodzi tu głównie o pionizację i sposób wstawania. Kiedy urodziłaś siłami natury po III ostatniej fazie porodu (urodzeniu łożyska) będziesz leżała jeszcze 2 godziny pod nadzorem na sali porodowej. Po tym czasie zostaniesz przewieziona na sale poporodowe. Zdarzają się jednak kobiety które tę trasę przechodzą już o własnych siłach. Mnie osobiście przy pierwszym dziecku się nie udało. Ze zmęczenia, mięśnie trzęsły mi się jak galaretka.

03.

Zmiana pozycji

Pamiętaj, że do 6 godzin po porodzie powinnaś zacząć zmieniać pozycję aby zapobiec zakrzepom.
Mogą to być proste ćwiczenia oddechowe:
✓ krążenia stopami,
✓ uginanie kolan,
✓ przewracanie z boku na bok,
✓ siadanie i wstawanie.

04.

Nie odpuszczaj tego dla własnego dobra!

✓ Nie daj ponieść się emocjom, nawet kiedy czujesz się dobrze.
✓ Wstawaj pomału, początkowo połóż się na boku, oprzyj się na przedramieniu, wyprostuj rękę i przejdź do siadu, spuść nogi.
✓ Posiedź dłuższą chwilę trzymając się brzegów łóżka.
✓ Obserwuj siebie.

05.

Zawroty głowy

Jeżeli poczujesz, że kręci Ci się w głowie, posiedź dłużej.
Jeżeli zawroty nie ustępują, połóż się z powrotem i odpocznij. Poinformuj o tym pielęgniarkę.

06.

Pierwsza pionizacja

Jeżeli w siadzie czujesz się dobrze, pomału wstań trzymając się łóżka lub skorzystaj z pomocy osoby która Ci towarzyszy. Zrób kilka kroków i realnie oceń swoje siły.
Przy pierwszej pionizacji będzie towarzyszyć wydalanie odchodów poporodowych. Innymi słowy będziesz krwawić.
Nie ma się czego wstydzić - to zupełnie normalne. Często krwawienie jest obfite i nie należy do przyjemnych. Jeżeli widok krwi jest dla Ciebie stresujący, koniecznie miej przy sobie osobę która będzie Cię asekurować i pomoże się uspokoić!

07.

Wstawanie z pominięciem fazy siadu.

Jeżeli podczas porodu miałaś nacięcie i szycie krocza, zaleca się wstawanie z pominięciem fazy siadu. Będzie to zbyt bolesne i trzeba uważać na szwy.

Co to oznacza?
✓ Z leżenia na plecach przejdź do leżenia na boku, wysuń nogi poza krawędź łóżka. Zewnętrzną stroną uda zsuń się z łóżka opierając się na przedramionach i przejdź do pozycji stojącej przodem do łóżka.

Jest też drugi sposób.
✓ Z leżenia na plecach poprzez leżenie na boku przejść do pozycji klęku podpartego. Zbliż się do brzegu łóżka i ostrożnie zsuń kolejno nogi do pozycji stojącej przodem do łóżka.

08.

Poproś kogoś z personelu aby Ci towarzyszył i poinstruował.

Mamy które rodziły przez cesarskie cięcie również w przeciągu 6-8 godzin powinny być spionizowane lub przynajmniej posadzone. Pamiętaj że masz założony cewnik i zbyt gwałtowne ruchy bez nadzoru mogą spowodować jego wyrwanie.

ciąza

Co to oznacza?
Zostałaś poddana znieczuleniu, którego następstwem mogą być zawroty i bóle głowy oraz mrowienia w nogach. Zacznij od krążenia stopami, uginania kolan.
Kolejność wstawania jest taka jak opisana powyżej. Wezwij położną czy pielęgniarkę jeżeli minie więcej niż 8 godzin, a Ty nadal nie zostałaś posadzona. Nie rób tego na własną rękę, możesz upaść, wyrwać cewnik lub wywołać zbyt duże napięcie w obrębie blizny.

✓ W staniu możesz odczuwać ból w okolicy blizny (będziesz pod wpływem środków przeciwbólowych), pamiętaj że mimo to jak najszybciej musisz przyjąć pionową postawę i przestać się garbić.

Nie bój się - szwy są na tyle mocne że nie ulegną rozerwaniu mimo że może towarzyszyć Ci takie odczucie. Po cesarskim cięciu też będziesz wydalała odchody poporodowe. Pamiętaj o tym szczególnie jeżeli średnio znosisz widok krwi.

09.

Wczesna pionizacja jest bardzo ważna ze względu na profilaktykę powikłań układu krwionośnego.

Co to oznacza w praktyce?
Pierwszy pobyt w toalecie może nie należeć do przyjemnych. Często na skutek długiego parcia czy cewnika następuje blokada na skutek której możesz mieś problem z oddawaniem moczu i kału. Możesz sobie pomóc - usiądź na toalecie wygodnie (przynajmniej na tyle na ile się da). Wyprostuj się. Weź kilka głębszych wdechów i wydechów oraz unieś macicę z całym pakietem do góry.

No dobra, ale co oznacza unieść macicę?
✓ Podnieś obydwoma rękami brzuch, który zapewne na tym etapie jeszcze jest dość spory i delikatnie unieś go do góry. Dzięki temu odblokujesz pęcherz i rozluźnisz jelita. Pamiętaj że zarówno sikanie jak i stolec są bardzo ważne po każdym zabiegu, tak i po porodzie. Ich brak lub nadmiar może wskazywać na problem. Jeżeli masz jakieś obawy zgłoś je lekarzowi.
✓ Higiena krocza. Częste przemywanie i wietrzenie krocza pomoże Ci w szybszej regeneracji.

10.

PAMIĘTAJ!

Zaopatrz się w majtki z siatki, im szybciej się wygoisz tym szybciej wrócisz do formy.
Ćwiczenia mięśni Kegla po porodzie. Mamy które urodziły siłami natury, już 24h po porodzie mogą zacząć delikatnie mobilizować do pracy mięśnie dna miednicy.
Jeżeli jesteś po cesarce lub po naciętym kroczu też możesz zacząć ćwiczyć już kilka dób po porodzie. Pamiętaj jednak, że na wszystko przyjdzie pora i nie rób nic na siłę.

11.

Jak ćwiczyć?

Jeżeli chodziłaś w ciąży na gimnastykę dla kobiet w ciąży, na pewno zostałaś przeszkolona w tym temacie. Jeżeli nie miałaś możliwości uczestniczyć w zajęciach, poproś fizjoterapeutę o pomoc.

W naszym Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active pomagamy przyszłym i obecnym mamom ćwiczyć. Pokazując na co zwrócić uwagę na każdym etapie ciąży i po ciąży.

Jeżeli potrzebujesz takiego wsparcia, a masz do nas daleko, poszukaj dobrego fizjoterapeuty, który zajmuje się kobietami w ciąży lub po ciąży. Wszystko Ci wytłumaczy.

Dowiesz się jak ważne są mięśnie dna miednicy i dlaczego warto je ćwiczyć. Tak na marginesie, właśnie o mięśniach dna miednicy i wpływie ćwiczeń na tą okolicę będzie jeden z kolejnych artykułów.

12.

DROGIE MAMY – URODZIŁYŚĆIE? ODPOCZNIJCIE!

Ostatni punkt ale bardzo ważny!

Wasze maleństwo na tym etapie sporo śpi. ŚPIJCIE I WY!

Sen pomoże wam dojść do siebie. Nie wstydźcie się oddać dzidziusia po porodzie na noc do pielęgniarek. Zregenerujcie siły. To pomoże w szybszej regeneracji i powrocie do domu. A tam najlepiej przecież będziecie się czuły.

To był maraton dla organizmu! ...A może jego początek...?
✓ A jeśli będziesz chciała odzyskać dawną sprawność z przed ciąży, nasi specjaliści pomogą Ci wrócić do formy.
✓ Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania. Możesz skorzystać z pierwszej darmowej konsultacji w Be Active.

Dzięki temu dowiesz się, czy jesteśmy w stanie pomóc. Jeżeli okaże się że wykracza to ponad nasze kompetencje, damy wskazówki gdzie szukać pomocy.

Podobał Ci się mój wpis?
Udostępnij, niech inni się dowiedzą!


Ściskam Was mocno

Matka Osteopatka

ciąza


Terapeuci pod tym wpisem zajmują się opisanymi wyżej dolegliwościami.

Kliknij w link pod wybranym terapeutą i umów wizytę.